hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Podnikanie

Kauza Pandora Papers: o čo ide a akým spôsobom najbohatší ľudia sveta skrývajú svoje bohatstvo?

Nehnuteľnosti v hodnote desiatok miliónov, presuny veľkého množstva peňazí a tajomný svet firiem v daňových rajoch.

Martina Havranová
5. 10. 2021 17:04 Čas čítania: 2:31
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Podnikanie
0
Martina Havranová
5. 10. 2021 17:04
Čas čítania: 2:31

Kauza Pandora Papers: o čo ide a akým spôsobom najbohatší ľudia sveta skrývajú svoje bohatstvo?

Nehnuteľnosti v hodnote desiatok miliónov, presuny veľkého množstva peňazí a tajomný svet firiem v daňových rajoch.

Martina Havranová
5. október 2021, 17:04
Čas čítania: 2:31
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Pandora Papers je najväčším únikom dát v histórii, na ktorom pracovalo viac ako 600 investigatívnych novinárov z Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ).

 

Investigatívci prešli 1,5 milióna súborov a takmer 3 terabajty informácií a podarilo sa im dopodrobna nahliadnuť do tajomného sveta tzv. offshorových firiem. Cez ne najbohatší ľudia z celého sveta cielene presúvajú svoje aktíva (alebo sa ich snažia ukryť) do štátov, kde sú úplne minimálne alebo žiadne dane. Následne prostredníctvom takýchto offshorových firiem skupujú nehnuteľnosti po celom svete.

 

Dáta unikli zo štrnástich firiem a finančných spoločností, ktoré sa venujú zakladaniu offshorových firiem. Tie vznikajú v daňových rajoch ako Panama, Belize, Seychely alebo Britské Panenské ostrovy. Uniknuté údaje zachytávajú viac ako tridsať rokov finančných operácií v takmer štyridsiatich krajinách sveta. Projekt nadväzuje na kauzu Panama Papers z roku 2016, ktorá už pred časom poukázala na problémy sveta offshorových firiem. 

Hoci samotné založenie offshorovej firmy a presun peňazí do inej krajiny nie je nelegálny, otázne sú skôr dôvody, prečo sa pre ne bohatí ľudia rozhodnú. Niektoré informácie z Pandora Papers totiž vedú k domnienkam, že ide o pranie špinavých peňazí, vyhýbaniu sa plateniu daní alebo ide o pokusy skryť majetok pred verejnosťou.

 

Medzi spomínanými sú aj viacerí top politici vrátane niekoľkých prezidentov, podnikatelia a celebrity. Projekt Pandora Papers odhaľuje problémy offshorových spoločností, cez ktoré by sa mali strácať odhadom až stovky miliárd eur. Novinári z Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) však zdôrazňujú, že môže ísť len o špičku ľadovca a škody môžu byť omnoho vyššie.

 

V podcaste Nahlas portálu Aktuality.sk česká investigatívna novinárka Pavla Holcová uviedla, že na zozname sa nachádza zhruba štyridsať slovenských mien, ktoré sa budú pomaly odkrývať. Malo by ísť prevažne o podnikateľov. Niektorí z nich by sa mali nachádzať na sankčných zoznamoch Spojených štátov amerických s podnikaním na Slovensku.

 

Zdroj: Úrad vlády ČR

Najväčiu pozornosť u nás zatiaľ vyvolali informácie o českom premiérovi Andrejovi Babišovi, ktorý si cez offshorovú spoločnosť komplikovanými finančnými transakciami údajne kúpil až šestnásť luxusných nehnuteľností na pobreží Francúzska vrátane zámku Château Bigaud, uvádza Investigace.cz.

 

Práve ten bol obľúbenou destináciou jeho manželky Moniky Babišovej. Fotky z letných dovoleniek s hashtagom Cannes sa pravidelne objavovali na jej sociálnych sieťach. Sám Babiš dokonca zverejnil fotografiu s Richardom Galym, starostom mestečka Mougins, v ktorom sa zámok nachádza. 

 

Kauza sa dostala von presne týždeň pred voľbami v Česku, ktoré majú rozhodnúť o Babišovom pokračovaní na poste premiéra.

 

Nakupovanie luxusných nehnuteľností v daňových rajoch podľa dokumetov Pandora Papers praktizovalo niekoľko vysokopostavených svetových politikov alebo rovno samotných hláv štátov.

 

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev gestikuluje počas vyhlásenia k národu 9. novembra 2020 v Baku.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev gestikuluje počas vyhlásenia k národu 9. novembra 2020 v Baku. Zdroj: TASR/AP

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý bol niekoľkokrát obvinený z okrádania vlastnej krajiny, bol údajne súčasťou obchodovania s nehnuteľnosťami za viac ako 400 miliónov ročne. Spolu s rodinou vraj zarobil 31 miliónov predajom jednej z nehnuteľností patriacich do kráľovskej skupiny Queen’s Property, uvádza BBC.

 

Podobné transakcie poukazujú na dlhoročný problém, keď vláda Spojeného kráľovstva nezaviedla register vlastníkov nehnuteľností nakúpených cez offshorové firmy, hoci sľubovala, že tak urobí.

 

Nehnuteľnosti v Británii nakupoval aj jordánsky kráľ Abdalláh II. Od prevzatia moci v roku 1999 údajne nadobudol pätnásť nehnuteľností v Spojenom kráľovstve a USA za viac ako 100 miliónov dolárov. 

 

Kenský prezident Uhuru Kenyatta podľa Panama Papers spolu s ďalšími členmi svojej rodiny figuroval v jedenástich offshorových firmách. Jedna z nich mala hodnotu viac ako 30 miliónov dolárov, uvádza ďalej BBC.

 

V spisoch sa nachádzajú informácie aj o tom, že prezident Cypru Nikos Anastasiades založil právnickú firmu, ktorá neskôr poskytla falošných majiteľov offshorových spoločností bývalého ruského politika obvineného zo sprenevery. 

 

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: TASR/AP

Offshorové spoločnosti údajne vlastnil spolu so svojimi partnermi aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počas kandidatúry na post prezidenta Ukrajiny ich však vraj prepísal na svojho známeho. Exprezident Porošenko sa na margo týchto informácií vyjadril, že zraňujú imidž krajiny.

 

Okrem politikov a podnikateľov figuruje v zoznamoch Pandora Papers aj nemecká modelka Claudia Schiffer alebo kolumbijská speváčka Shakira. Obe sa vo svojom stanovisku vyjadrili, že žiadne z ich aktivít nie sú ilegálne. 

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: investigace.cz, bbc.com, aktuality.sk, theguardian.comNáhľadový obrázok: Reuters/Aris Martinez
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac