Krátkodobé prenájmy cez platformu Airbnb sú stále zaujímavou finančnou príležitosťou. Hoci ich pandémia načas zmrazila, prenajímatelia si zväčša našli spôsoby, ako si svoj biznismodel udržať.
Fotograf Anton Karpita pred začiatkom pandémie prenajímal cez Airbnb dva byty, ktoré mali spolu s partnerom, financované hypotékou. Ako mnohým iným, aj jemu sa darilo a rezervácie mal podľa vlastných slov plné na niekoľko mesiacov dopredu.
„Všetko sa zmenilo v podstate počas jednej noci, keď nám nielen padli všetky rezervácie, ale z bytov nám odchádzali už ubytovaní hostia. Ak by šlo o náš jediný príjem, v tom momente by sme boli asi dosť zúfalí,“ opisuje situáciu Anton Karpita.
Keď vlani na jar začala po celom svete jedna vláda za druhou zavádzať lockdowny a medzinárodné cestovanie takmer zaniklo, mnohí prenajímatelia bytov prišli o stovky až tisícky eur mesačne. Všetko prišlo náhle, úplne nečakane a navyše nikto netušil, ako dlho pandemické obmedzenia potrvajú.
Kritická situácia však v prípade Antona priniesla aj novú podnikateľskú príležitosť. „Naše byty si prenajali zahraniční manažéri, ktorí hľadali komfortné ubytovanie a počas lockdownu museli zostať na Slovensku. Tým, že sme mali byty obsadené niekoľko mesiacov v kuse, sme zarobili v priemere viac ako mimo pandémie, keďže sme nemali ani jeden neobsadený deň,“ vysvetľuje.
Nie všetci však mali podobné šťastie a mnoho majiteľov bytov bojovalo s tým, že ich nehnuteľnosti určené na krátkodobý prenájom zostali prázdne.
Ako pandémia z dlhodobého hľadiska ovplyvnila trh prenájmov cez Airbnb? Oplatí sa ešte kúpiť si investičný byt alebo horský apartmán na biznis?
- Či sa stále oplatí kúpiť investičný byt prostredníctvom hypotéky.
- Ako sa zmenila situácia na trhu s prenájmami.
- Či je Airbnb najvhodnejší spôsob prenájmu.
- Či sa budú aj na Slovensku regulovať takéto prenájmy.
- Koľko bytov na krátkodobý prenájom v Bratislave je aktuálne voľných.

Prísne opatrenia oslabili trh krátkodobých prenájmov naprieč všetkými lokalitami a s extrémne zníženým dopytom bojovali majitelia bytov v centre Bratislavy rovnako ako prenajímatelia rekreačných nehnuteľností.
„Situácia mala, samozrejme, vplyv na dopyt v ubytovaní, ktorý prudko poklesol, a takisto na krátkodobé prenájmy na platformách Airbnb alebo Booking,“ vysvetľuje Zuzana Jakabíková, generálna sekretárka Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).
Krátkodobé prenájmy prišli o svojich hostí z radov turistov a jedinými potenciálnymi klientmi sa stali ľudia cestujúci na pracovné cesty. „Kým nedošlo k opatreniam na obmedzenie mobility, v rámci Slovenska prebiehali naďalej prenájmy pre domácich klientov. Neskôr boli nariadeniami zatvorené aj ubytovacie zariadenia, čo sa týkalo aj Airbnb ubytovania. Niektorí občania využívali Airbnb napríklad na prečkanie karanténneho obdobia po návrate zo zahraničia,“ pokračuje Jakabíková.
Nestabilita trhu prinútila množstvo prenajímateľov prejsť z krátkodobých prenájmov do tých dlhodobých, čo v priemere znížilo cenu prenájmov v hlavnom meste.
Najhorších bolo pre Airbnb prvých šesť mesiacov celosvetovej pandémie a taktiež obdobie tvrdého lockdownu na jeseň a v zime na prelome rokov 2020 a 2021. Nestabilita trhu prinútila množstvo prenajímateľov prejsť z krátkodobých prenájmov do dlhodobých, čo v priemere znížilo cenu prenájmov v hlavnom meste.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či sa stále oplatí kúpiť investičný byt prostredníctvom hypotéky.
- Ako sa zmenila situácia na trhu s prenájmami.
- Či je Airbnb najvhodnejší spôsob prenájmu.
- Či sa budú aj na Slovensku regulovať takéto prenájmy.