hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Bankové prevody do pár sekúnd začnú na Slovensku fungovať už o pár dní. Začnú s nimi tri banky Bankové prevody do pár sekúnd začnú na Slovensku fungovať už o…
Vyše 4-tisíc nových bytov a množstvo kancelárskych priestorov. Takto bude vyzerať bratislavský downtown Vyše 4-tisíc nových bytov a množstvo kancelárskych priestorov.…
Stĺpček Jakuba Dovčíka: Elizabeth Holmesová ako typický znak, nie chyba v systéme Stĺpček Jakuba Dovčíka: Elizabeth Holmesová ako typický znak,…
Marketér roka Juraj Pobjecký: Kampaň počas Tour de France zviditeľnila slovenskú značku Isadore. Vlani vyvážala do 73 krajín sveta Marketér roka Juraj Pobjecký: Kampaň počas Tour de France…
Home office vs. kancelária. Toto sú rady, aby tím dosahoval výsledky a zamestnanci boli spokojní Home office vs. kancelária. Toto sú rady, aby tím dosahoval…
Cena investičného alkoholu rastie v priemere o 10 až 15 % ročne. Koľko sa dá zarobiť pri kúpe whisky či prémiového vína? Cena investičného alkoholu rastie v priemere o 10 až 15 % ročne.…
Disrupter

Estónsko má sedem miliardových spoločností. Do nových startupov investuje rekordné množstvo peňazí

Krajina patrí k svetovým lídrom v počte úspešných startupov na počet obyvateľov.

Martina Havranová
29. október 2021, 14:30 Čas čítania: 3:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Disrupter
0
Martina Havranová
29. október 2021, 14:30
Čas čítania: 3:48

Estónsko má sedem miliardových spoločností. Do nových startupov investuje rekordné množstvo peňazí

Krajina patrí k svetovým lídrom v počte úspešných startupov na počet obyvateľov.

Martina Havranová
29. október 2021, 14:30
Čas čítania: 3:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Podľa štatistiky sa na Slovensku v prepočte na obyvateľa investuje do startupov v priemere 29 eur ročne. V rámci Európy sa teda nachádzame na najnižších priečkach tabuľky. Lídrom je Estónsko, ktoré investuje v prepočte na obyvateľa 1 976 eur, čo je viac ako 68-násobok našich investícií.

 

Estónsku sa podarilo vytvoriť ekosystém, ktorý už roky generuje úspešné startupy a z ich krajiny pochádza až sedem jednorožcov, čiže firiem, ktorých súčasná hodnota je vyššia ako jedna miliarda dolárov. Viac ich má na počet obyvateľov azda len Izrael.

 

Na krajinu, v ktorej úspešné startupy rastú ako huby po daždi, sme sa pýtali Petra Kolesára, ktorý vedie slovenskú pobočku estónskej konzultačnej spoločnosti Civitta, zameranú na inovačné poradenstvo pre veľké firmy, akceleráciu a financovanie startupov a vedeckých inštitúcií. 

 

Hlavné mesto Estónska Tallinn. Zdroj: Unsplash/Gleb Makarov

 

Úspech Estónska pri vytváraní efektívneho podnikateľského prostredia stojí na niekoľkých pilieroch. Hoci ide o malú krajinu s počtom obyvateľov iba 1,3 milióna, funguje v nej viac ako 1 200 startupov.

„Prvý dôvod ich úspechu je, že už veľmi skoro pri vyvíjaní startupového ekosystému sa im podarili celosvetové úspechy. Najznámejším z nich je predaj spoločnosti Skype eBayu v roku 2005,“ vysvetľuje Peter Kolesár.  

 

Spoluzakladatelia a ďalší kľúčoví zamestnanci akcionári z Estónska získali značné finančné prostriedky, z ktorých následne časť investovali späť do ekosystému a vytvorili tzv. Skype mafiu. „Samozrejme, v dobrom zmysle slova. A pre potenciálnych podnikateľov sa stali vzorom,“ dodáva Kolesár.  

 

Medzi ďalšie zvučné značky pochádzajúce z Estónska patria aj firmy ako Wise, Pipe Drive, Playtech a asi najznámejším startupom je Bolt s aktuálnou trhovou hodnotou štyri miliardy eur. „Ľudia, ktorí pracujú pre veľké technologické spoločnosti, niekedy odídu a zakladajú ďalšie úspešné firmy. Majitelia, ktorí zbohatnú, zase investujú peniaze späť do ekosystému startupov. V Estónsku sa vytvoril taký pozitívne začarovaný kruh,“ opisuje situáciu Peter Kolesár.

Začína sa to kvalitným vzdelaním

Druhým dôvodom úspechu je kvalitné školstvo, ktoré si prešlo niekoľkými reformami. „Vo všeobecnosti, keď si pozriete globálne rebríčky ako PISA, vidíte, že stredné školy v Estónsku sú na veľmi dobrej úrovni. Rovnako je to aj pri vysokých školách. Najväčšia univerzita v Estónsku – Univerzita v Tartu – sa v globálnych rebríčkoch nachádza vysoko.

Naše univerzity sú buď niekde na chvoste, alebo sa v nich vôbec nenachádzajú. Čiže už len tu môžeme vidieť kvalitu vzdelania,“ vysvetľuje Kolesár. Ďalšou silnou stránkou estónskeho vzdelávacieho systému je kladenie dôrazu na entrepreneurship, tzv. podnikavosť.

 

Štát nekonkuruje súkromnému sektoru, ale je nastavený tak, že ho podporuje.

 

„Práca v skupine, kreatívne myslenie, kritická analýza, schopnosť využívať príležitosti a nápady a vytvárať z nich hodnoty pre ostatných, to sú schopnosti podnikavosti. Neznamená to len, že každý Estónec vie založiť úspešný startup, ale rozvíjanie týchto zručností uľahčuje ľuďom uspieť kdekoľvek na pracovnom trhu, napríklad aj v štátnej správe,“ pokračuje. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2911 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Administratívna štvrť v Estónsku. Zdroj: Pexels/Marlene Leppänen

 

Estónska špecializácia na zlepšovanie technológií má svoje korene už v 90. rokoch. „Krajina v tom čase mobilizovala priemysel. Báli sa potenciálnych kybernetických útokov z Ruska. Vybudovali tak celú technologickú infraštruktúru a digitalizovali krajinu,“ vysvetľuje Kolesár. Zaujímavosťou je, že krajina uprednostnila investíciu do zavedenia optického pripojenia do každej obce pred výstavbou železnice. 

Osvietená štátna správa

Za ďalší pilier úspechu estónskych startupov považuje Peter Kolesár aj vládu, ktorá podporuje podnikateľské prostredie. „Štát nekonkuruje súkromnému sektoru, ale je nastavený tak, že ho podporuje. Drvivá väčšina peňazí investovaných do startupov pochádza z domácich alebo zahraničných fondov rizikového kapitálu a nie zo štátnej pokladnice. Tie tvoria odhadom dve až tri percentá z balíka jednej miliardy, ktoré sa ročne investujú do startupov v Estónsku,“ dodáva Kolesár. 

 

Verejnými prostriedkami sú aj peniaze z Európskeho investičného fondu (EIF), ktorý je často koinvestorom fondov rizikového kapitálu a investuje za komerčných podmienok. 

 

Štát tak neinvestuje priamo a zároveň vytvára prostredie, ktoré startupy podporuje na viacerých úrovniach, napríklad aj cez granty či akceleračné programy. Ďalším pozitívom štátnej podpory je vybudovaná národná IT infraštruktúra, známa ako e-služby; založiť startup si môžete online za jeden deň a zaplatiť dane môžete za tri minúty. 

 

Kým Estóncom sa podarilo vytvoriť systém, ktorý generuje jeden úspešný startup za druhým, na Slovensku sa stále nachádzame na štartovacej čiare.

 

Slovensku nechýba kapitál, ale potenciálne startupy

Kým Estóncom sa podarilo vytvoriť systém, ktorý generuje jeden úspešný startup za druhým, na Slovensku sa stále nachádzame na štartovacej čiare. Podľa Petra Kolesára to, paradoxne, nie je nedostatkom investičného kapitálu, ale nedostatkom kvalitných startupov, do ktorých by fondy mohli investovať. 

 

„Štát by mal podporiť viac kvalitných inkubátorov a akcelerátorov, ktoré dokážu vytvoriť úspešné startupy a pomôcť im. Ak sa čo i len zopár startupom podarí globálne uspieť, má to pozitívny efekt na lokálny ekosystém v mnohých smeroch, napríklad financovaním ďalších potenciálne úspešných startupov. Potrebujeme naplniť lievik ľuďmi s nápadmi, ktorí sa neboja mať ambície podnikať globálne.

 

Ak by sa na Slovensku podarilo vytvoriť globálne megaúspešnú firmu, akou je napríklad Skype v Estónsku, malo by to mnohé pozitívne účinky a motivovalo by to ďalších začínajúcich podnikateľov,“ hovorí Kolesár a dodáva, že rovnako dôležité je zmeniť aj myslenie a naučiť ľudí myslieť tak, aby chceli vytvárať firmy s celosvetovým potenciálom.

 

Estónsku sa podarilo vytvoriť prostredie, v ktorom vznikajú stovky úspešných startupov. Zdroj: Unsplash/Julia Solonina

 

Estónsko je príkladom toho, ako technologická scéna dokáže pohnúť ekonomikou krajiny. V krajine si navyše vedú veľmi podrobné štatistiky o tom, ako technologický sektor prispieva hospodárstvu krajiny. „V súčasnosti tvorí zhruba dve alebo tri percentá HDP. Zaujímavejšie je, že plánom do roku 2030 je, aby tvoril až tretinu HDP,“ pokračuje. 

 

Myslím si, že podpora startupov je takým rozvetveným prínosom do ekonomiky nielen z hľadiska zlepšenia zamestnanosti alebo peňazí, ktoré prinesú štátu pri výbere daní.

 

Na význam startupov sa však nedá pozerať len optikou, koľko peňazí prinesú do rozpočtu. Ich úspech je zväčša naviazaný na špičkové školstvo, vedu a výskum. Navyše motivujú mladých ľudí zostať v krajine.

 

„Prostredie v krajine, ktorá dokáže produkovať zaujímavé startupy, je príťažlivé aj pre zahraničných investorov. Myslím si, že podpora startupov je takým rozvetveným prínosom do ekonomiky nielen z hľadiska zlepšenia zamestnanosti alebo peňazí, ktoré prinesú štátu pri výbere daní,“ dodáva Kolesár na záver. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Unsplash/Gleb Makarov, Pexels/ RF._.studio
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy disrupter
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Bankové prevody do pár sekúnd začnú na Slovensku fungovať už o pár dní. Začnú s nimi tri banky Bankové prevody do pár sekúnd začnú na Slovensku fungovať už o pár…
Vyše 4-tisíc nových bytov a množstvo kancelárskych priestorov. Takto bude vyzerať bratislavský downtown Vyše 4-tisíc nových bytov a množstvo kancelárskych priestorov. Takto…
Stĺpček Jakuba Dovčíka: Elizabeth Holmesová ako typický znak, nie chyba v systéme Stĺpček Jakuba Dovčíka: Elizabeth Holmesová ako typický znak, nie…
Marketér roka Juraj Pobjecký: Kampaň počas Tour de France zviditeľnila slovenskú značku Isadore. Vlani vyvážala do 73 krajín sveta Marketér roka Juraj Pobjecký: Kampaň počas Tour de France…
Home office vs. kancelária. Toto sú rady, aby tím dosahoval výsledky a zamestnanci boli spokojní Home office vs. kancelária. Toto sú rady, aby tím dosahoval výsledky…
Cena investičného alkoholu rastie v priemere o 10 až 15 % ročne. Koľko sa dá zarobiť pri kúpe whisky či prémiového vína? Cena investičného alkoholu rastie v priemere o 10 až 15 % ročne.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť