hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Podnikanie

Veľké medzinárodné firmy zvažujú, že ľuďom, ktorí pracujú z domu, budú platiť menej než tým, ktorí dochádzajú do kancelárie

Je to spravodlivé?

Tímea Krauszová
31. 1. 2022 14:13 Čas čítania: 1:41
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn
Podnikanie
0
Tímea Krauszová
31. 1. 2022 14:13
Čas čítania: 1:41

Veľké medzinárodné firmy zvažujú, že ľuďom, ktorí pracujú z domu, budú platiť menej než tým, ktorí dochádzajú do kancelárie

Je to spravodlivé?

Tímea Krauszová
31. január 2022, 14:13
Čas čítania: 1:41
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Medzinárodné firmy zvažujú, ako upraviť odmeny pre zamestnancov. V dôsledku pandémie v posledných rokoch celosvetovo viac ľudí pracuje z domu. Spoločnosti skupiny Big Tech (spadá sem Alphabet, Amazon, Apple, Meta a Microsoft) však podľa BBC oznámili, že svojim zamestnancom, ktorí ostanú aj po pandémii na home office, znížia platy o 10 %. Je výplata podľa vzdialenosti od kancelárie férovou voľbou?

Lacnejší život, nižší plat?

Nechcú im brať flexibilitu, ale musia reflektovať regionálne rozdiely. Tak znie oficiálny argument. Posledné dva roky strávili zamestnanci zariaďovaním domácich kancelárií a vytváraním domácej pracovnej rutiny. Podľa britskej BBC sa mnohí dokonca odsťahovali z veľkomiest, ktoré zažívali lockdowny, do regiónov, kde si konečne mohli dovoliť bývanie, aké v meste za takú sumu nezohnali.

 

Zdroj: Unsplash/Proxyclick Visitor Management System

 

Viaceré firmy, napríklad Google či Twitter, rýchlo naskočili na permanentnú prácu z domu, ktorú ani po pandémii rušiť nebudú. Chcú však zohľadniť rozdiely v nákladoch na život, keďže odmeny boli prispôsobené životnej úrovni v Sillicon Valley alebo v metropolách sveta. Zamestnanci si tak musia vybrať medzi tým, kde chcú pracovať a kde chcú žiť. Musia sa rozhodnúť, či sa vrátia do kancelárií, alebo sa presťahujú na miesta s nižšími životnými nákladmi a prijmú ponuku nižšieho platu.

Vo firmách, kde sa zamestnanci sťahujú do zahraničia, tak dokonca berú do úvahy nielen rozdiel mestského a dedinského života, ale aj rozdiely medzi krajinami. Softvérová firma Hubspot, so sídlom v americkom štáte Massachusetts, napríklad fixuje výplatu podľa jedného mesta v inej krajine. Takže zamestnanci sa v rámci krajiny môžu sťahovať kdekoľvek a budú mať rovnakú odmenu, alebo môžu ísť do inej krajiny, no dostanú nižší plat.

 

Iné spoločnosti však nechcú spájať miesto výkonu práce s odmenou za ňu: boja sa, že by tým mohli prísť o skvelých zamestnancov, ktorým sa lepšie pracuje doma. Navyše zamestnanci, ktorí chodia do kancelárie denne alebo aspoň niekoľkokrát týždenne, sa môžu cítiť ukrivdení.

 

Podľa stanfordského profesora ekonómie Nicholasa Blooma budú títo ľudia platiť vyššie nájomné, jesť drahšie jedlo a platiť si za dopravu v Sillicon Valley. Rýchlo si vypočítajú, že sa im oplatí zostať doma, ušetriť a zároveň zarábať ako predtým. Stratí sa tak motivácia k hybridnej práci, skôr než na ňu vôbec firmy plnohodnotne naskočili. Pritom podľa expertov tímová práca v kanceláriách podporuje kreativitu a schopnosť riešiť problémy, a o tento benefit firmy prísť nechcú.

V nadchádzajúcich mesiacoch sa tak firmy budú navzájom sledovať. Ak jedna big tech spoločnosť zmení pravidlá, rýchlo sa to premietne aj do ostatných. Zamestnávatelia musia vziať do úvahy ich potrebu udržať si dobrých zamestnancov, aj keď chcú pracovať z domu, a zároveň sa snažia uspokojiť svoju potrebu mať ľudí v kanceláriách.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: bbc.comNáhľadový obrázok: Pexels/Vlada Karpovich
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac