hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Rozhovory

Partner spoločnosti Sandberg Capital Michal Rybovič: Ak vám niekto hovorí o výnose, pýtajte sa obratom na riziká (Rozhovor)

Spoločnosť Sandberg Capital priniesla na Slovensko možnosť investícií do private equity, ktorými podporuje perspektívne lokálne firmy v ich ďalšom raste.

Martina Havranová
4. 2. 2022 16:30 Čas čítania: 9:10
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Rozhovory
1
Martina Havranová
4. 2. 2022 16:30
Čas čítania: 9:10

Partner spoločnosti Sandberg Capital Michal Rybovič: Ak vám niekto hovorí o výnose, pýtajte sa obratom na riziká (Rozhovor)

Spoločnosť Sandberg Capital priniesla na Slovensko možnosť investícií do private equity, ktorými podporuje perspektívne lokálne firmy v ich ďalšom raste.

Martina Havranová
4. február 2022, 16:30
Čas čítania: 9:10
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Sandberg Capital sa špecializuje na investovanie do perspektívnych regionálnych firiem, čo ich má viesť k ďalšiemu rastu. Pri otváraní druhého investičného fondu sa spoločnosti podarilo získať 130 miliónov eur, ktorými plánuje podporiť ďalších šesť až osem firiem.

 

V rozhovore s jedným zo zakladateľov Michalom Rybovičom sme sa rozprávali aj o tom, ako môžu investície posúvať firmy vpred, prečo potrebujeme úspešné podnikateľské príbehy a akým spôsobom môžu úspešné firmy pomôcť vzdelaniu v krajine. 

 

Na podstránke Refresheru Disrupter ti pravidelne prinášame rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi zo sveta biznisu aj investícií. Ak nás chceš podporiť, pridaj sa do klubu Refresher+ a dostaň sa ku kvalitnému obsahu bez obmedzení.

 

Michal Rybovič, partner spoločnosti Sandberg Capital.
Michal Rybovič, partner spoločnosti Sandberg Capital. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Na slovenský trh ste priniesli private equity investovanie. Prečo ste si vybrali práve tento segment? 

Hlavným dôvodom bola diera na trhu v oblasti rastového financovania a veľký potenciál firiem, ktorým takýto kapitál chýbal. Zabehnuté, stabilné a ziskové firmy nemajú problém získať bankové financovanie. Potom sú tu firmy z opačnej škály, tzv. startupy. Prostredie pre ne sa stále zlepšuje a je nastavené tak, že ak má firma dobrý nápad, produkt a tím, tak je schopná získať investície na rozvoj.

To, čo robíme my, a teda private equity, je niečo v strede medzi veľkými spoločnosťami a startupmi. Ide o investície do firiem, ktoré sú zabehnuté, majú pozitívny cashflow a dosahujú prevádzkový zisk pred odpismi a úrokmi (EBITDA) vo výške milión eur a viac. Ide zväčša o firmy, ktoré majú ambície, ale niečo im na naplnenie potenciálu chýba.

 

Private equity investori investujú napríklad do firiem, ktoré sú dobre etablované na lokálnom trhu, ale plánujú ďalej expandovať na medzinárodný.

 

Typicky ide o kombináciu kapitálu a skúseností. Ak by som mal uviesť príklad, private equity investori investujú napríklad do firiem, ktoré sú dobre etablované na lokálnom trhu, ale plánujú ďalej expandovať na medzinárodný. Pre startupových investorov by to predstavovalo príliš veľké sumy, pre banky je to zase príliš skoro na seniorné financovanie. Navyše bankový produkt je úver, ktorý nefunguje dobre pre tento typ situácie. Firmy nepotrebujú splácať mesačne úvery, ale potrebujú kapitál na rast. 

 

V portfóliových spoločnostiach si teda následne kupujete podiel…

Vkladáme rastový kapitál alebo od vlastníkov, ktorí firmu vybudovali, kupujeme ich podiel. Buď minoritný, no primárne sa zameriavame na tie majoritné. Ide o situácie, keď majiteľ stojí pred nejakou ďalšou výzvou. Okrem spomínanej expanzie do zahraničia môže byť dôvodom, že podnikateľ chce deriskovať svoju pozíciu.

Ak budujete firmu desať alebo 15 rokov, drvivá väčšina vášho majetku je zväčša vo firme a po čase chcete svoje úsilie,  pochopiteľne, monetizovať a majetok diverzifikovať. Riešením je, že napríklad predáte časť svojej firmy, zostanete stále spoluvlastníkom a zároveň získate skúseného partnera, ktorý vás potiahne ďalej. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM UŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 109797 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako môže investičná spoločnosť pomôcť firmám k expanzii na globálny trh.
  • Na základe čoho si vyberá Sandberg Capital svojich investorov.
  • Aké má Slovensko postavenie na investičnej mape.
  • Akým spôsobom môžu pomôcť úspešní podnikatelia zlepšiť vzdelávanie na Slovensku.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher/Ľubo Baran
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac