hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Podnikanie

Najznámejšie podnikateľské biografie alebo prednášky biznisovej elity. Čo pravidelne sledujú úspešní Slováci?

Biografie najúspešnejších ľudí sveta, seriály zobrazujúce biznisové prostredie alebo prednášky ľudí, ktorí to dotiahli na samotný vrchol. Úspešní slovenskí podnikatelia predstavujú zdroj svojej inšpirácie.

Martina Havranová
6. 4. 2022 8:30 Čas čítania: 4:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Podnikanie
0
Martina Havranová
6. 4. 2022 8:30
Čas čítania: 4:53

Najznámejšie podnikateľské biografie alebo prednášky biznisovej elity. Čo pravidelne sledujú úspešní Slováci?

Biografie najúspešnejších ľudí sveta, seriály zobrazujúce biznisové prostredie alebo prednášky ľudí, ktorí to dotiahli na samotný vrchol. Úspešní slovenskí podnikatelia predstavujú zdroj svojej inšpirácie.

Martina Havranová
6. apríl 2022, 8:30
Čas čítania: 4:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Rady priamo od ľudí, ktorým sa podarilo vybudovať globálne fungujúci biznis, alebo filmy, ktoré zachytávajú tie najinšpiratívnejšie príbehy histórie. Spolu so šiestimi úspešnými slovenskými podnikateľmi sme vybrali najlepšie filmy a dokumenty s biznisovou tematikou. 

 

Ak rád čerpáš inšpiráciu vo svete podnikania a zaujímaš sa o sféru biznisu, staň sa členom klubu Refresher+. Vďaka členstvu sa dostaneš k neobmedzenému obsahu aj na podstránke Refresheru Disrupter, ktorá sa zameriava na ekonomiku a podnikanie.

Výber Mateja Ftáčnika, CEO Vacuumlabsu 

New Amsterdam


Kde si seriál môžeš pozrieť: Seriál je dostupný na platforme Netflix.

Dĺžka seriálu: Seriál má dokopy 4 série a 73 častí. Jedna časť trvá zhruba 45 minút.

Hodnotenie na IMDb: 8,1 z 10


Seriál zachytáva transformáciu jednej z najstarších verejných nemocníc v Spojených štátoch. Pod vedením hlavnej postavy Dr. Maxa Goodwina sa starý systém prepletený často nezmyselnou byrokraciou mení na miesto, ktoré dokáže pacientom poskytnúť výnimočnú zdravotnú starostlivosť. 

 

Billions

Kde si seriál môžeš pozrieť: Seriál je dostupný na platforme HBO Max.

Dĺžka seriálu: Seriál má dokopy 6 sérií a 73 častí. Jedna časť trvá zhruba 50 minút.

Hodnotenie na IMDb: 8,4 z 10


Hlavnou dejovou líniou je život Bobbyho Axelroda, správcu finančného portfólia, ktorého praktiky pri biznise často zachádzajú za hranicu legálnosti. Seriál v niektorých častiach odzrkadľuje skutočné príbehy boja amerických federálnych orgánov s finančnými zločincami. 

Výber Lucie Paškovej, zakladateľky spoločnosti Curaden Slovakia

Suits

Kde si seriál môžeš pozrieť: Seriál je dostupný na platforme Netflix.

Dĺžka seriálu: Seriál má dokopy 9 sérií a 134 častí. Jedna časť trvá zhruba 45 minút.

Hodnotenie na IMDb: 8,5 z 10

 

Seriál o elitnej právnickej kancelárii v New Yorku s ikonickou postavou advokáta Harveyho Spectra a nadpriemerne inteligentného Mika Rossa. Hlavnou dejovou líniou je riešenie a uzatváranie prípadov a tiež vzťahy v advokátskej kancelárii. 

 

The Bold Type

Kde si seriál môžeš pozrieť: Seriál je dostupný na platforme Netflix.

Dĺžka seriálu: Seriál má dokopy 5 sérií a 54 častí. Jedna časť trvá zhruba 40 minút.

Hodnotenie na IMDb: 7,9 z 10

 

Obľúbený seriál Netflixu inšpirovaný životom bývalej šéfredaktorky magazínu Cosmopolitan Joanny Coles, ktorá je zároveň aj jeho výkonnou producentkou. Jeho témou je život troch postáv, ktoré pracujú vo fiktívnom globálne vydávanom ženskom časopise Scarlet. 

 

The Great Hack

Kde si dokument môžeš pozrieť: Dokument je dostupný na platforme Netflix.

Dĺžka dokumentu: 114 minút

Hodnotenie na IMDb: 7 z 10

 

Dokument z roku 2019 sa primárne zameriava na škandál spoločnosti Cambridge Analytica a Facebooku a rieši tému, ako informácie pozbierané v online svete dokážu ovplyvniť svetovú politiku. Zároveň opisuje, ako mohol Facebook ovplyvniť rozhodovanie sa ľudí v Británii pri referende o brexite.

 

The Social Dilemma

Kde si dokument môžeš pozrieť: Dokument je dostupný na platforme Netflix

Dĺžka dokumentu: 94 minút

Hodnotenie na IMDb: 7,6 z 10

 

V roku 2020 upútal pozornosť práve dokument The Social Dilemma, v ktorom bývalí zamestnanci veľkých technologických spoločností a sociálnych sietí opisujú fungovanie algoritmov v online svete. Vysvetľujú, ako ich produkty ovplyvňujú správanie ich používateľov, ale aj to, aký majú vplyv na politické dianie vo svete. 

 

Miss Representation

Kde si dokument môžeš pozrieť: Nemá ho žiadna streamovacia spoločnosť, takže si ho za pár eur môžeš kúpiť alebo požičať cez Google Play, Apple TV či Amazon.

Dĺžka dokumentu: 85 minút

Hodnotenie na IMDb: 7,5 z 10

 

Dokumentárny film z roku 2011 z dielne Jennifer Siebel Newsom skúma, ako mediálne vyobrazenie žien často vplýva na fakt, že ženy nie sú dostatočne zastúpené na vplyvných pozíciách. Dokument následne odštartoval aj hnutie Representher, ktoré sa snaží poukazovať na nerovnosť v rámci pracovných pozícií. 

 

 

Abstract – The Art of Design

Kde si dokument môžeš pozrieť: Dokument je dostupný na platforme Netflix.

Dĺžka dokumentu: Dokumentárny seriál má dokopy 2 série a 14 častí. Jedna časť trvá 45 minút.

Hodnotenie na IMDb: 8,3 z 10

 

Séria dokumentov z dielne Netflixu sa snaží priblížiť spôsob myslenia najúspešnejších dizajnérov dnešnej doby, napríklad dizajnéra topánok Nike Tinkera Hatfielda, scénického dizajnéra Esa Devlina, architekta Bjarkeho Ingelsa alebo automobilového dizajnéra Ralpha Gillesa.

 

Výber Natálie Selvekovej, majiteľky kliniky krásy Envy

Masterclass

Kde si prednášky môžeš pozrieť: Všetky časti sú dostupné na masterclass.com a na Youtube.

Dĺžka prednášok: Jedna prednáška má zhruba hodinu.

Hodnotenie na IMDb: 8,5 z 10

 

Natália Selveková pred klasickými seriálmi uprednostňuje prednášky odborníkov na Masterclass, čo je americká online vzdelávacia platforma s prednáškami odborníkov z rôznych oblastí. Špičky vo svojich odboroch sa snažia divákom priblížiť svoje špeciálne schopnosti a odovzdať im kúsok zo svojho know-how. Natália odporúča prednášku Anny Wintour, šéfredaktorky amerického magazínu Vogue, ktorá sa zameriava na tému manažmentu.

 

Výber Michala Trubana, podnikateľa a podpredsedu hnutia PS

Boj o moc

Kde si seriál môžeš pozrieť: Seriál je dostupný na platforme HBO Max.

Dĺžka seriálu: Seriál má dokopy 3 série a 30 častí. Jedna časť trvá zhruba hodinu.

Hodnotenie na IMDb: 8,8 z 10

 

Dramaticko-satirický seriál zachytáva rodinnú firmu Waystar Royco a jej pozadie, na ktorom sa odohráva súboj o prevzatie riadenia firmy. Hlava rodiny Logan Roy totiž bojuje so zdravotnými problémami a ostatní členovia rodiny cítia príležitosť ovládnuť rodinné impérium. Seriál si získal pochvalu kritikov a na konte má niekoľko prestížnych ocenení.

 

Výber Michaely Šiškovej, CEO spoločnosti DNA ERA

The Last Dance

Kde si seriál môžeš pozrieť: Dokumentárnu minisériu nájdeš na Netflixe.

Dĺžka seriálu: Miniséria má 10 epizód a jedna trvá zhruba 50 minút.

Hodnotenie na IMDb: 9,1 z 10

 

Dokumentárna miniséria zobrazuje najúspešnejší tím v histórii basketbalu Chicago Bulls. V seriáli sú aj paralely, v ktorých je ukázané, aké je dôležité, aby zloženie tímu do seba zapadalo. Na príklade lídra tímu Michaela Jordana je zase ukázané, ako delegovať zodpovednosť na svojich kolegov a kedy ju, naopak, nechať na pleciach lídra. 

 

Výber Silvie Kušnírovej, zakladateľky SKPR Strategies a filantropky

Becoming Warren Buffett

Kde si dokument môžeš pozrieť: Dokument je dostupný na platforme HBO Max.

Dĺžka dokumentu: 90 minút

Hodnotenie na IMDb: 7,5 z 10

 

Dokument z roku 2017 predstavuje život a kariéru Warrena Buffetta, aktuálne ôsmeho najbohatšieho muža sveta. Buffett je zároveň označovaný aj za najvplyvnejšieho a najúspešnejšieho investora 20. storočia. V dokumente vysvetľuje princípy svojho myslenia a spôsob rozhodovania sa vo svete investícií. 

 

The Founder

Kde si film môžeš pozrieť: Nemá ho žiadna streamovacia spoločnosť, takže si ho za pár eur môžeš kúpiť alebo požičať cez Google Play, Apple TV či Amazon.

Dĺžka filmu: 115 minút

Hodnotenie na IMDb: 7,2 z 10

 

Životopisný film z roku 2016 opisuje príbeh obchodníka Raya Kroca, ktorý pomohol vytvoriť bratom McDonaldovcom najväčší reťazec rýchleho občerstvenia v histórii. Vo filme je zobrazený aj boj o podiely a tiež niekoľko dôležitých biznisových rozhodnutí, ktoré ovplyvnili vývoj značky. 

 

Thank You for Smoking

Kde si film môžeš pozrieť: Nemá ho žiadna streamovacia spoločnosť, takže si ho za pár eur môžeš kúpiť alebo požičať cez Google Play, Apple TV či Amazon.

Dĺžka filmu: 92 minút

Hodnotenie na IMDb: 7,6 z 10

 

Film, ktorý sleduje kariéru hovorcu veľkej tabakovej spoločnosti Nicka Naylora, ktorý sa v biznise neštíti nehrať fér, no zároveň sa snaží byť morálnym vzorom pre svojho syna. Snímka sa zaoberá otázkou, aká dôležitá je v podnikaní etika a či sa s dobrým marketingom dá predať naozaj čokoľvek. 

 

The Wizard of Lies

Kde si film môžeš pozrieť: Film je dostupný na platforme HBO Max.

Dĺžka filmu: 133 minút

Hodnotenie na IMDb: 6,8 z 10

 

Robert de Niro v hlavnej úlohe Bernieho Madoffa predstavuje strojcu jedného z najväčších podvodov vo svete investovania. Postava vplyvného finančníka a štedrého filantropa roky ukrýva najväčšiu Ponziho schému a robí miliónové podvody, čo vedie k jeho následnému odsúdeniu na 150 rokov vo väzení.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: HBO, Netflix, Weinstein Company
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.