hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Ekonomika a financie - Kryptomeny

Kedy musíš priznávať zisky a platiť dane z kryptomien? Záujem Slovákov o investíciu do digitálnych aktív stúpol za rok o 400 %

V súvislosti so zdaňovaním príjmov z obchodovania s kryptomenami sa vynára množstvo otázok. Kedy je potrebné podať daňové priznanie a aké sankcie môže človek očakávať, ak to neurobí?

Martina Havranová
23. 2. 2022 14:30 Čas čítania: 5:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ekonomika a financie - Kryptomeny
0
Martina Havranová
23. 2. 2022 14:30
Čas čítania: 5:48

Kedy musíš priznávať zisky a platiť dane z kryptomien? Záujem Slovákov o investíciu do digitálnych aktív stúpol za rok o 400 %

V súvislosti so zdaňovaním príjmov z obchodovania s kryptomenami sa vynára množstvo otázok. Kedy je potrebné podať daňové priznanie a aké sankcie môže človek očakávať, ak to neurobí?

Martina Havranová
23. február 2022, 14:30
Čas čítania: 5:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Kryptomeny lákajú veľa ľudí s vidinou vysokého zisku a čoraz populárnejšie sú aj na Slovensku. Len v roku 2021 stúpol záujem o investície do kryptomien o 400 % a za jediný rok do nich Slováci investovali viac ako 25 miliónov eur. Vyplýva to z dát spoločnosti Fumbi.

 

Veľký záujem o kúpu digitálnych aktív sa predpokladá aj na aktuálny rok. „Koncom roka 2021 pre NBS agentúra Focus uskutočnila prieskum o kryptoaktívach a digitálnom eure na reprezentatívnej vzorke spotrebiteľov. Podľa neho vlastní kryptoaktíva 5,8 % obyvateľov Slovenska a ďalších 3,1 % kryptoaktíva vlastnilo v minulosti. Dokopy tak má konkrétnu skúsenosť s kryptoaktívami necelých 9 % obyvateľov Slovenska,“ uvádza hovorca NBS Peter Majer. 

 

Kryptoaktíva sa teda stávajú atraktívnou formou investície, aj keď sú považované za rizikové a v podstate nie sú kryté. „Riziko spojené s obchodovaním s kryptoaktívami nesie klient. Preto si treba veľmi dobre zvážiť, do akého typu kryptoaktíva chcem investovať, dôkladne si preveriť firmu, ktorej zverím svoje peniaze (je ich niekoľko tisíc a nájde sa medzi nimi množstvo podvodníkov), a investovať by sme mali len toľko peňazí, koľko si môžeme dovoliť stratiť,“ dopĺňa Majer.

Keďže trh s kryptoaktívami je ešte pomerne mladý, mnoho z jeho nadšencov nemá prehľad o tom, aké zákony sa naň vzťahujú a aká zdaňovacia povinnosť plynie voči zisku z kryptomien.

 

Okrem rozhovorov s úspešnými slovenskými podnikateľmi na Disrupteri pravidelne nájdeš aj rady odborníkov, ako investovať, ako sa orientovať na trhu, ale aj to, ako sa vyznať v daňových zákonoch a legislatíve. Staň sa členom klubu Refresher+ a dostaň sa k obsahu bez obmedzení. 

 

Peter Varga, daňový advokát spoločnosti Highgate Law & Tax a zakladateľ platformy Crypto Tax & Law.
Peter Varga, daňový advokát spoločnosti Highgate Law & Tax a zakladateľ platformy Crypto Tax & Law. Zdroj: Highgate

Základom je prehľadná evidencia

Každý, kto aktívne obchoduje s digitálnymi aktívami, by si mal viesť podrobnú evidenciu každej jednej transakcie a tiež všetkých príjmov, čo zásadne uľahčuje správne splnenie daňovej povinnosti s nimi spojenej.

 

„Mojou radou je, aby si všetci, ktorí obchodujú s kryptomenami, viedli naozaj podrobné záznamy o všetkých operáciách. Evidovať je potrebné naozaj všetko, hoci by sa suma pohybovala aj na úrovni zisku okolo 10 eur,“ tvrdí Peter Varga, daňový advokát spoločnosti Highgate Law & Tax a zakladateľ platformy Crypto Tax & Law. Mnoho ľudí si totiž nevedie žiadne záznamy o transakciách, hoci ich robia veľa. 

 

Mojou radou je, aby si všetci, ktorí obchodujú s kryptomenami, viedli naozaj podrobné záznamy o všetkých operáciách. Evidovať je potrebné naozaj všetko, hoci by sa suma pohybovala aj na úrovni zisku okolo 10 eur.

 

Slovenská legislatíva zatiaľ nepoužíva pojem kryptomeny, ale virtuálne meny a ich zdaňovaciu povinnosť definuje podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

„Zdaňovacia povinnosť vzniká nielen pri výbere, ale aj pri akomkoľvek nakladaní s kryptoaktívom. Ak som kúpil napríklad bitcoin za 100 eur a predal za ekvivalent 400 eur, tých 300 eur by som mal zdaniť aj v prípade, že sa peniaze stále nachádzajú vo virtuálnom priestore. Ak ich nezdaním, ide o trestný čin,“ vysvetľuje Varga.

 

Okrem spomínanej situácie zdaňovacia povinnosť vzniká aj pri výmene virtuálnej meny za majetok, výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo odplatný prevod virtuálnej meny.

 

Daňová povinnosť sa rozlišuje v prípadoch, ak ide o fyzickú alebo právnickú osobu. Efektívna daňovo-odvodová sadzba sa u fyzických osôb pohybuje niekde okolo 30 až 35 %. Toto číslo sa skladá z daňovej a odvodovej povinnosti.

 

„Nie je to teda tých často spomínaných 39 %. Pri právnických osobách je sadzba dane 15 % alebo 21 %. K tomu je potrebné raz zaplatiť daň z dividend alebo jej ekvivalent,“ vysvetľuje ďalej Varga a dodáva, že pri častých transakciách je dobré uviesť si obchodovanie s kryptomenami aj ako predmet podnikania.

Predaje z minulosti treba zdaniť tiež

Výnimkou, pochopiteľne, nie je ani zisk, ktorý vznikol vďaka obchodovaniu s digitálnymi aktívami v minulosti. „Pokiaľ som kúpil kryptomeny napríklad pred piatimi rokmi a iba ležia zapadnuté prachom, tak nemusím nikomu nič oznamovať a ani nič zdaňovať. Prvý zdaniteľný moment nastáva prvou konverziou alebo disponovaním a to by sme mali uviesť v daňovom priznaní v nasledujúcom roku,“ dodáva Varga. 

 

Slováci v roku 2021 nakúpili kryptomeny za 25 miliónov eur.
Slováci v roku 2021 nakúpili kryptomeny za 25 miliónov eur. Zdroj: Pixabay

 

Pri predajoch so ziskom, ktoré teda prebehli napríklad v roku 2018, bolo povinnosťou uviesť ich do daňového priznania podávaného v roku 2019. „Keď som tak neurobil, mal by som podať dodatočné daňové priznanie, uviesť to a následne zaplatiť daň aj s prípadnou pokutou,“ dodáva.

V prípade kryptomien sa netreba spoliehať ani na premlčaciu lehotu, ktorá sa v prípadoch medzinárodných transakcií pohybuje aj nad hranicou desiatich rokov, a netreba zabúdať ani na to, že pokuta sa zvyšuje každým dňom omeškania. 

Platba kryptomenami môže podliehať dvojitému zdaneniu

Nie je ničím neobvyklým, že čoraz viac prevádzok alebo e-shopov svojich zákazníkov informuje aj o možnosti platby kryptomenami. „Ak niekto v dnešnej daňovej a právnej neistote dokáže prijímať kryptomeny za tovar alebo služby, zdá sa mi to nerozumné a myslím si, že to pramení z nedostatku vedomostí ohľadne zdaňovacej povinnosti,“ vysvetľuje Varga.

 

Podľa jeho názoru totiž nastáva problém nielen na strane prijímateľa, ale aj samotného platiteľa pomocou digitálnych aktív.

 

„Ak je cena digitálneho aktíva vyššia v čase, keď ním platíme, ako bola jeho kúpna cena, mali by sme ten rozdiel zdaniť. Na strane prijímateľa by podľa výkladu aktuálneho zákona malo dôjsť k dvojitému zdaneniu. Najskôr by mal prijímateľ zdaniť hodnotu služby alebo tovaru, a keď sa bude neskôr kryptomeny zbavovať, tak zaplatí daň aj vo výške celej predajnej ceny tohto aktíva,“ vysvetľuje.

 

Zákon o dani z príjmov totiž hovorí, že za predaj kryptomien, ktorý podlieha zdaňovacej povinnosti, sa považuje aj jej výmena za tovar alebo službu. 

Netreba sa spoliehať na nestíhajúcu legislatívu

Veľmi mylnou a často sa opakujúcou predstavou je, že decentralizovaný svet kryptomien je miestom, kam v podstate štátne orgány jednotlivých krajín nemajú prístup. „Ak by finančná správa chcela, dokáže sa aj dnes, keď ešte neplatia nové informačné mechanizmy, dopátrať k informáciám, ktoré vedú centralizované platformy vďaka medzinárodným zmluvám o výmene informácií. Dnes je to zatiaľ štandardne situácia, ktorú by musela inicializovať finančná správa,“ vysvetľuje Varga. 

 

Finančná správa nemusí mať vlažný prístup ku kryptomenám nastálo a tiež viem o situáciách, keď si napríklad objednala služby súkromných spoločností, ktoré sa venujú trackingu kryptomien.

 

Omnoho častejšia je situácia, keď sa peniaze z kryptoaktív konvertujú do hotovosti a majitelia si ich pošlú napríklad na bankový účet alebo nimi zaplatia. Na podobné transakcie môžu upozorniť napríklad samotné banky, a to aj v prípade, že sú peniaze posielané na účet v inej krajine. „Tu existuje totiž tzv. automatický reporting. Ak máte napríklad účet v Belize, tak sa to finančná správa dozvie. Bude vedieť, aký máte zostatok, a môže chcieť vedieť, z čoho zostatok vznikol,“ vysvetľuje Varga a dodáva, že každá transakcia je navyše dohľadateľná aj v rámci blockchainu. 

Aj keď je súčasná legislatíva pri kryptomenách a ich reguláciách na začiatku a často sa hovorí o tom, že im nestíha, na svoje správanie vo svete digitálnych aktív sa treba pozerať aj optikou budúcich rokov. „Finančná správa nemusí mať vlažný prístup ku kryptomenám nastálo a tiež viem o situáciách, keď si napríklad objednala služby súkromných spoločností, ktoré sa venujú trackingu kryptomien,“ dodáva. 

 

Od nového roka budú online platformy a trhoviská posielať údaje daňovým úradom.
Od nového roka budú online platformy a trhoviská posielať údaje daňovým úradom. Zdroj: Pexels/Mikhail Nilov

Regulácie budú postupne pribúdať

Internet je miestom, kde sa kreativite medze naozaj nekladú, a je preplnený radami, ako sa vyhnúť zdaňovaniu príjmov z digitálnych aktív. „Viem o tom, že veľa ľudí sa podobnými radami riadi a v podstate sa spoliehajú na nečinnosť štátu. Nemyslím si, že takto by sme mali postupovať, ak chceme vytvárať transparentné a trvalo udržateľné prostredie,“ dopĺňa Varga s tým, že kryptomeny sú nový ekonomický priestor, ktorý treba vložiť do už fungujúcich daňových a právnych rámcov. Nie sú totiž paralelný život, kde neplatia existujúce pravidlá. 

 

Podľa Petra Vargu aktuálna situácia na trhu kryptomien v niečom pripomína dopyt po daňových rajoch spred tridsiatich rokov. „Postupne sa vytvoril tlak smerujúci k tomu, čo som spomínal, že aj banka z Belize podáva report na Slovensko. Vďaka tomu si dnes bežný podnikateľ nedokáže len tak jednoducho založiť offshore firmu v daňovom raji, pokiaľ nechce vybočiť z legitímnych a prípadne legálnych rámcov,“ vysvetľuje.

Aj vo svete kryptomien budú postupne pribúdať regulácie, ktorým nejde len o kontrolu, ale aj o ochranu spotrebiteľa. Podľa slov hovorcu NBS Petra Majera sa podnikanie v oblasti kryptoaktív čoskoro môže stať regulovanou a dohliadanou činnosťou.

 

Vo svete kryptomien budú postupne pribúdať regulácie, ktorým nejde len o kontrolu, ale aj o ochranu spotrebiteľa.

 

Časť verejnosti však zastáva názor, že svet kryptomien by nemal byť regulovaný. „Podľa môjho názoru aj obchodovanie s kryptomenami musí byť v nejakej miere regulované, tak ako každý spoločenský vzťah. Ak vám niekto ukradne kryptomeny, predsa chcete, aby išiel do väzenia. Nemôžete chcieť, aby kryptomeny boli mimo aspoň nejakého rámca existujúcich spoločenských pravidiel,“ zdôrazňuje Peter Varga. 

 

Od roku 2024 by mala vstúpiť do platnosti regulácia Európskej únie NIKA, ktorá reguluje podnikateľov s kryptomenami. „Ak niekto bude podnikať s kryptomenami v súlade s touto reguláciou, bude môcť predávať tokeny nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Rakúsku alebo v Česku, a to bez toho, aby si musel študovať predpisy v konkrétnej krajine, ako to tam funguje,“ dodáva Varga.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Unsplash/Viktor Forgacs
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Ekonomika a financie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.