hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Podnikanie

Ako začať podnikať v USA? Na rozbeh treba menej peňazí, hovorí expertka

Silvia Slobodová si sama skúsila život v zahraničí a teraz pomáha Slovákom rozbehnúť biznis za veľkou mlákou. Hovorí, že Američania sú dobroprajní, a keď vidia šikovného človeka, radi mu pomôžu.

Veronika Szűcs Rajničová
29. 3. 2022 9:30 Čas čítania: 6:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Podnikanie
0
Veronika Szűcs Rajničová
29. 3. 2022 9:30
Čas čítania: 6:54

Ako začať podnikať v USA? Na rozbeh treba menej peňazí, hovorí expertka

Silvia Slobodová si sama skúsila život v zahraničí a teraz pomáha Slovákom rozbehnúť biznis za veľkou mlákou. Hovorí, že Američania sú dobroprajní, a keď vidia šikovného človeka, radi mu pomôžu.

Veronika Szűcs Rajničová
29. marec 2022, 9:30
Čas čítania: 6:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Keď išla Silvia Slobodová prvýkrát do USA, bolo to cez program Work and Travel (Pracuj a cestuj). V roku 2008 boli ešte podmienky na získanie víz voľnejšie, a ako hovorí, išla tam v podstate na vlastnú päsť. Prácu v San Franciscu získala na ústnu dohodu. Na vlastnej koži zažila, aké náročné je nájsť si v cudzej krajine bez zázemia ubytovanie a živobytie.  


Zapáčilo sa jej tam však natoľko, že sa o rok na leto vrátila. „Zistila som, že z roka na rok je to jednoduchšie, lebo Američanom už viac rozumiem. Nejde ani tak o jazyk ako o mentalitu,“ vysvetľuje. 

 
Ďalšie dva roky si skúsila leto v Miami. Prácu si vďaka šťastiu aj vlastnej šikovnosti našla vždy do pár dní. Nadchlo ju, akí sú ľudia v USA milí, otvorení a aký kvalitný je tam zákaznícky servis. Zažila si typické americké pracovné prostredie, kde na nich v Hardrock café vybalili dvestostranovú príručku pre zamestnancov.  

 

V Refresheri pravidelne prinášame inšpiratívne príbehy úspešných Slovákov s cieľom nakopnúť ľudí do vlastného podnikania či priniesť užitočné informácie. Ak chcete podporiť naše úsilie, pridajte sa do klubu Refresher+ a získate prístup ku všetkým exkluzívnym článkom.


Zo záľuby podnikanie 

Keď úspešne dokončila štúdium na Slovensku, napadlo jej, že by svoju záľubu mohla premeniť na podnikanie. Presťahovala sa do USA a začala uskutočňovať svoj plán. Najprv začala organizovať cestovné zájazdy v rámci Work and Travel, keďže sa tomu v tom čase nikto nevenoval.


„Môj pôvodný nápad bol, že sa pokúsim podchytiť niekoľko tisíc študentov ročne z Česka a zo Slovenska, ktorí sa zúčastňujú na letných programoch, a organizovať ich cestovanie po Spojených štátoch. Ale nakoniec som zistila, že v cestovnom ruchu nie sú také zaujímavé marže, a nejak som od toho upustila,“ hovorí Silvia Slobodová.  

 

 

Získať pracovné vízum je čistá science-fiction. Možno to funguje pre zamestnancov veľkých firiem, ako je napríklad Microsoft, ale nie pre mňa.

 
Niekoľko rokov potom fungovala pod agentúrou Poleť na Miami, kde pomáhala Slovákom nájsť si prácu, štúdium a ubytovanie. Oslovovali ju aj našinci, ktorí sa v USA ocitli v núdzi a potrebovali poradiť alebo pomôcť. Nakoniec sa rozhodla posunúť ešte o krok dopredu a začala sa venovať poradenstvu pre tých, ktorí chceli v Spojených štátoch začať podnikať. 

Silvii učaroval život v Miami.
Silvii učaroval život v Miami. Zdroj: archív Silvie Slobodovej

Poznala už americkú mentalitu a mala aj skúsenosti s fungovaním biznisu. Vďaka tomu vedela klientom ponúknuť celý koncept od toho, ako založiť firmu, cez to, ako napísať biznisplán, až po zhromaždenie všetkých podkladov, ktoré podnikatelia zo zahraničia potrebujú na získanie víz. 

 
Aj vízový systém donútil Silviu Slobodovú rozbehnúť v Spojených štátoch vlastný biznis. „Získať pracovné vízum je čistá science-fiction. Možno to funguje pre zamestnancov veľkých firiem, ako je napríklad Microsoft, ale nie pre mňa. Vedela som, že moja jediná cesta, ako sa dostať do krajiny na dlhšie, bude, keď si to prostredie vytvorím sama,“ dodáva.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
za 5
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM UŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 110700 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako fungujú podnikateľské víza.
  • Prečo je lepšie vybudovať podnik od nuly ako kupovať rozbehnutý biznis.
  • Aké typy firiem Silviu a jej tím vyhľadávajú.
  • Kedy treba žiadať o víza a čo na to treba.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív Silvie Slobodovej
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac