hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Rozhovory

Odišli z Bookingu a založili startup na prenájom lodí. Slovenská firma Boataround dnes pôsobí v 73 štátoch sveta (Rozhovor)

Startup Boataround s obrovskou ponukou lodí na prenájom rastie raketovou rýchlosťou. Firma, ktorá začínala pri prenajatom stole v coworkingu, dnes figuruje na trhu v 73 krajinách.

Martina Havranová
13. 3. 2022 9:30 Čas čítania: 9:07
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Rozhovory
0
Martina Havranová
13. 3. 2022 9:30
Čas čítania: 9:07

Odišli z Bookingu a založili startup na prenájom lodí. Slovenská firma Boataround dnes pôsobí v 73 štátoch sveta (Rozhovor)

Startup Boataround s obrovskou ponukou lodí na prenájom rastie raketovou rýchlosťou. Firma, ktorá začínala pri prenajatom stole v coworkingu, dnes figuruje na trhu v 73 krajinách.

Martina Havranová
13. marec 2022, 9:30
Čas čítania: 9:07
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Startup Boataround pochádza zo Slovenska a stojí za ním dvojica Jana Escher a Pavel Pribiš. Za šesť rokov fungovania sa dokázali dostať do 73 krajín sveta a svoju ponuku lodí na prenájom rozšírili z 20 lodí na 22-tisíc.

 

Podľa slov zakladateľov bol Boataround od začiatku budovaný ako firma s globálnym potenciálom, kde obaja zakladatelia využili svoje predchádzajúce skúsenosti z práce pre Booking.com. „Ak by sme stavali lokálnu firmu s lokálnym zákazníckym servisom a lokálnou mentalitou a potom sa rozhodli, že ideme dobyť Ameriku, mohol by to byť problém,“ hovorí Pavel Pribiš. 

 

Príbeh startupu Boataround je dôkazom toho, že aj na Slovensku vznikajú úspešné projekty s globálnym dosahom. Ak ťa zaujímajú príbehy našich podnikateľov a svet biznisu, staň sa členom klubu REFRESHER+ a dostaň sa k neobmedzenému obsahu aj na biznisstránke Disrupter. 

 

Zakladatelia spoločnosti Boataround Jana Escher a Pavel Pribiš.
Zakladatelia spoločnosti Boataround Jana Escher a Pavel Pribiš. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Obaja ste pred založením spoločnosti Boataround pracovali v Bookingu. Ako vznikol nápad založiť vlastný startup na prenájom lodí?

Jana Escher: S Pavlom sme sa spoznali, keď sme obaja pracovali pre Booking.com vo viedenskej centrále a rozbiehali sme nové trhy v strednej Európe. Neskôr som pracovala pre juhovýchodnú Áziu a Pavel otváral nové pobočky v Maďarsku a na Ukrajine. Po piatich rokoch, keď bol Booking už celosvetovým korporátom, sme cítili, že prišiel čas na zmenu, a chceli sme niečo vlastné. 

Pavel je vášnivý jachtár a každý rok si s kamarátmi prenajímal loď. Vysvetlil mi, že kým hotel si človek môže prenajať na dve kliknutia, pri prenájme lodí nič podobné neexistovalo. Navyše sa často stávalo, že skončili s úplne inou loďou, zaplatili viac a to, čo bolo v ponuke, nekorešpondovalo s realitou. Žiadna používateľská skúsenosť, akú robil Booking pri hoteloch. Videli sme v tom podnikateľskú príležitosť.

 

So zazmluvnením prvých lodí sme začali v Chorvátsku, kde sme majiteľov lodí obchádzali osobne. Začali sme v Sukošane, a kým sme prišli do Splitu, už o nás vedeli a čakali nás. Do dvoch týždňov sme mali lode na stránke a do pár dní sme získali prvého zákazníka, ktorý si u nás prenajíma lode stále.

 

Lode Boataround v Chorvátsku.
Lode Boataround v Chorvátsku. Zdroj: Boataround

 

Ako v praxi funguje prenájom lode cez Boataround?

Loď si môže prenajať naozaj každý. Ak si zákazník želá loď bez kapitána (skippera), na väčšinu plavidiel je potrebné mať tzv. lodičák. Sú však aj plavidlá, kde napríklad stačí mať klasický vodičák a krátke školenie, napríklad pri prenájmoch hausbótov v Holandsku. Pre klientov, ktorí spomínaný lodičák nemajú alebo si chcú dopriať viac relaxu, zabezpečujeme aj kapitána, ktorý sa postará o plavbu.

 

Prenájom lode cez Boataround je jednoduchá záležitosť, doslova na pár klikov. Na stránke si stačí vybrať loď podľa lokality, počtu osôb na palube, preferencií na typ lode, jej veku a, samozrejme, rozpočtu. Zvyšok je naša práca. Ak si zákazník nie je istý výberom, radi mu poradíme a vytvoríme ponuku na mieru. Po zaplatení zálohy už zostáva len tešiť sa na plavbu. 

 

Koľko lodí sa vám podarilo takto nazbierať a koľko ich máte v ponuke teraz?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM UŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 110767 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako sa podarilo zakladateľom vybudovať zo Slovenska celosvetový biznis.
  • V koľkých krajinách ponúkajú lode na prenájom.
  • Ako sa im podarilo získať počiatočný kapitál.
  • V koľkých svetových mestách majú svoje pobočky.
  • V koľkých jazykoch dokážu komunikovať so svojimi klientmi.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Refresher/Ľubo BaranNáhľadový obrázok: archív Boataround
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac