Za rok 2021 požiadalo o takzvaný malý konkurz 8 724 Slovákov. Najviac oň žiadali ľudia z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet.
O oddlženie každoročne požiadajú tisíce Slovákov. V roku 2021 tak urobilo bezmála 9-tisíc ľudí, pričom je to výrazne menej ako o rok predtým, v ktorom bolo prijatých žiadostí historicky najviac (10 566).
Oddlženie umožňuje inštitút osobného bankrotu. „Od jeho zavedenia každý rok počet žiadostí narastal, za vlaňajšok je po prvýkrát evidovaný pokles. Súvisieť to môže, na jednej strane, s vládnymi opatreniami, no predpokladáme, že najmä so zmenou konkurznej legislatívy v roku 2020. Tá sprísnila podmienku, že o oddlženie môže požiadať len ten, ktorému exekúcia trvá aspoň jeden rok,“ hodnotí stav analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Podľa údajov Dun & Bradstreet o osobný bankrot žiadali ľudia najmä na prelome leta a jesene, najmenej počas jari. Najviac zbankrotovaných Slovákov pochádzalo z Nitry a okolia, Banskej Bystrice a okolia a Prešova. Najmenej zas z okolia Bratislavy a Žiliny.
Inštitút osobného bankrotu bol na Slovensku zavedený v roku 2017. Ľudia majú pri ňom dve možnosti – buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok alebo si zvolia formu splátkového kalendára.
Osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom.