hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Rozhovory

Šéfka agentúry Seesame Michaela Benedigová: Dnes môže firmy kritizovať úplne každý, treba vedieť, ako správne odpovedať (Rozhovor)

Šéfka PR agentúry Seesame Michaela Benedigová hovorí v rozhovore o tom, ako pracujú s novinármi, na čo všetko musia myslieť firmy, ak chcú mať na verejnosti dobrý imidž, a aj o tom, ako odvetvie PR zmenili sociálne siete.

Martina Havranová
22. 3. 2022 16:30 Čas čítania: 9:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Rozhovory
0
Martina Havranová
22. 3. 2022 16:30
Čas čítania: 9:36

Šéfka agentúry Seesame Michaela Benedigová: Dnes môže firmy kritizovať úplne každý, treba vedieť, ako správne odpovedať (Rozhovor)

Šéfka PR agentúry Seesame Michaela Benedigová hovorí v rozhovore o tom, ako pracujú s novinármi, na čo všetko musia myslieť firmy, ak chcú mať na verejnosti dobrý imidž, a aj o tom, ako odvetvie PR zmenili sociálne siete.

Martina Havranová
22. marec 2022, 16:30
Čas čítania: 9:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Pod skratkou PR, public relations, sa skrýva odvetvie, ktoré pracuje na komunikácii firiem a inštitúcií s verejnosťou. Táto sféra si prešla viacerými dynamickými zmenami, na ktoré bolo potrebné vedieť správne zareagovať.

 

Michaela Benedigová stojí na čele agentúry Seesame, ktorá je na slovenskom trhu už 25 rokov a stará sa o komunikáciu mnohých úspešných firiem. Podľa jej slov základom správnej komunikácie je najmä úprimnosť, ako aj odvaha firiem nebáť sa vyjadriť v rozhodujúcich momentoch svoj názor. 

 

Podľa aktuálnych dát sa práve súkromný sektor stáva najdôveryhodnejším zdrojom informácií, a preto je viac ako dôležité, aby sa firmy zlepšili vo svojej komunikácii smerom k verejnosti. Ak ťa zaujímajú články zo sveta ekonomiky a podnikania, staň sa členom klubu REFRESHER+ a dostaň sa k neobmedzenému obsahu aj na biznis podstránke Disrupter. 

 

Agentúra Seesame patrí k najväčším mediálnym agentúram na Slovensku. Ako ste začínali?

Začali sme v deväťdesiatych rokoch, keď sa rozdelila republika. Skončila som žurnalistiku, ktorá je PR komunikácii veľmi blízka. Popri prvej práci v marketingu som sa začala venovať aj PR a zaujímalo ma, ako sa to robí vo svete. Mala som možnosť chodiť na medzinárodné konferencie, kde som natrafila na ľudí, ktorí v Bratislave zakladali pobočku medzinárodnej PR agentúry so sídlom v Bruseli.

Vtedy sa agentúra nazývala Interel a mali sme prevažne zahraničných klientov, ktorí budovali pobočky zahraničných firiem na Slovensku. Až v roku 2006 sme zmenili názov na Seesame. Dokončili sme nákup podielov od našich pôvodných belgických vlastníkov a odvtedy je agentúra plne vlastnená manažmentom. Považujem to za veľmi dobré, lebo všetci máme spoločný záujem na rozvoji firmy. 

 

Riaditeľka a spolumajiteľka agentúry Seesame Michaela Benedigová.
Riaditeľka a spolumajiteľka agentúry Seesame Michaela Benedigová. Zdroj: Seesame/Peter Frolo

 

Čo všetko zahŕňa PR komunikácia pre firmu?Cieľom komunikácie je pre nás to, aby si firma, ľudia alebo aj nezisková organizácia zaslúžili záujem a dôveru verejnosti urobiť nejaké rozhodnutie. Môže ísť o rozhodnutie rôzneho typu. Prvé, čo ľuďom napadne, je kúpiť si produkt. Môže však ísť aj o odporúčanie značky, ponuku práce, možnosť investovania alebo napríklad akceptovať to, že firma v mieste, kde žijeme, bude stavať výrobnú fabriku a nezhorší naše prostredie.

 

Pracujeme s rôznymi zadaniami. Dôležité je vedieť, čo chceme komunikáciou dosiahnuť. Ďalšou dôležitou podmienkou je mať dobrý obsah. Bez kvalitného obsahu sa v mojom svete PR robiť nedá. 

 

Dá sa povedať, že PR je momentálne viac o práci s dátami ako o vzťahoch s novinármi? 

V prvom rade je naším cieľom, aby klienti boli viditeľní, mali zaslúžene dobrú reputáciu a boli biznisovo úspešní. Aby sa nám to v dnešnom svete, kde je veľký pretlak informácií, podarilo, musíme si byť istí, že máme dobre definovanú cieľovú skupinu, poznáme jej záujmy a vieme, ako vyniknúť. 

 

Vysvetľujeme klientom, že ak chcú v médiách hovoriť len o svojom produkte, za priestor si musia zaplatiť.

 

Komunikácia nie je jednosmerná, ľudia majú záujem o dialóg a my ho musíme vedieť ustáť. PR už nie je o tom, že sa poznáme s novinármi a presvedčíme ich, aby písali o našich klientoch. Aspoň u nás v Seesame to neplatí minimálne 15 rokov. Ak máme byť zaujímaví aj pre novinárov, vzťah by mal byť vzájomne užitočný. Znamená to mať čo povedať verejnosti, prispieť k verejnej debate. Firma by mala mať dostatok odvahy, aby sa dokázala postaviť aj k celospoločenským otázkam, lebo ľudia to od značiek očakávajú. 

Vysvetľujeme klientom, že ak chcú v médiách hovoriť len o svojom produkte, za priestor v médiách si musia zaplatiť. Našou úlohou je urobiť to zaujímavo a kreatívne, aby platený obsah bol príťažlivý, aby rozvíjal dôležité témy a aby bol pre čitateľa užitočný. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM UŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 110783 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako majú firmy správne reagovať na kritiku na sociálnych sieťach.
  • Ako zmenili sociálne siete svet PR komunikácie.
  • Ako vyzerá rebríček dôveryhodnosti verejnosti voči inštitúciám.
  • Ako môžu firmy pomôcť Ukrajine.
  • Čo je aktuálnym trendom v PR komunikácii a na čo by sa firmy mali zamerať.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Seesame/Peter Frolo
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac