Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. marca 2022 o 19:08
Čas čítania 1:14
Ema Stanovská

Európska komisia chce znížiť závislosť EÚ od ruského plynu o dve tretiny. Momentálne pochádza 40 % plynu z Ruska

Európska komisia chce znížiť závislosť EÚ od ruského plynu o dve tretiny. Momentálne pochádza 40 % plynu z Ruska
Zdroj: TASR/AP
PODNIKANIE EURÓPSKA ÚNIA RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Slovensko je na druhom mieste v rebríčku závislosti európskych krajín od ruského plynu.

Európska komisia načrtla nový energetický plán, pomocou ktorého plánuje znížiť závislosť Európskej únie od ruského plynu až o dve tretiny. EÚ chce zároveň ukončiť závislosť od všetkých ruských fosílnych palív, a to „oveľa skôr ako v roku 2030“. Informuje o tom BBC a New York Times.

EÚ navrhuje čo najskôr prejsť na obnoviteľné zdroje, bioplyn a vodík, pričom niektoré krajiny sa budú musieť na nejaký čas spoliehať prevažne na uhlie. Emisie uhlíka môžu preto krátkodobo vzrásť, no dlhodobým cieľom je rýchlejší prechod k udržateľným zdrojom. Za realizáciu týchto plánov budú z veľkej časti zodpovedné vlády jednotlivých štátov. Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans povedal, že to bude „sakramentsky ťažké“.

Slovensko patrí medzi najzávislejšie krajiny

EÚ dováža približne 40 % plynu z Ruska. Podľa údajov výskumnej skupiny Transport & Environment to predstavuje približne 118 miliónov dolárov denne. Podľa portálu CNN je Slovensko na druhom mieste v rebríčku závislosti európskych krajín od ruského plynu.

plyn
Zdroj: CNN

„Musíme prestať byť závislí od ruskej ropy, uhlia a plynu. Jednoducho sa nemôžeme spoliehať na dodávateľa, ktorý nás výslovne ohrozuje,“ vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Po ruskej invázii na Ukrajinu vzrástli európske ceny plynu na astronomickú úroveň – vyskočili o 30 %. Dôvodom je, že Rusko sa v reakcii na západné sankcie vyhrážalo, že krajina môže obmedziť dodávky plynu do Európy. Vysoké ceny plynu zároveň výrazne zvýšili ceny elektriny, čo vytvára tlak na spotrebiteľov aj podniky, píše The New York Times.

Spojené štáty americké aj Veľká Británia dnes oznámili, že zakazujú dovoz ropy z Ruska. „Nebudeme dotovať Putinovu vojnu,“ zdôvodnil tento krok americký prezident Joe Biden.

Situáciu monitorujeme naživo

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac