Rusko-ukrajinský konflikt ženie ceny energií na historické maximá. Vyjadrenia vlády naznačujú, že podnikatelia sa zásadných kompenzácií nedočkajú.
„S takouto situáciou sme sa za 30 rokov našej existencie ešte nestretli,“ hovorí Juraj Lunter, výkonný riaditeľ spoločnosti Alfa Bio. Výrobcovi najznámejšieho slovenského tofu a nátierok zdraželi energie, plyn a elektrina o 300 %.
Výraznejšie zvyšovanie nákladov zaznamenali už od 1. januára 2022 a ďalej v rámci prvého kvartálu, keď narástli približne o 150 %. Neudržateľné zdražovanie sa začalo najmä od začiatku vojny na Ukrajine.
„Museli sme pristúpiť k viacerým nevyhnutným krokom vrátane zefektívnenia nášho portfólia a nepriamych nákladov. Pozastavili sme vybrané investície, navýšili predajné ceny. Riešili sme aj externé financovanie a hľadali alternatívne zdroje energií,“ vymenúva Lunter.
Tak ako banskobystrická fabrika musia s novou, extrémnou situáciou bojovať aj iné podniky na Slovensku. Na ekonomickej podstránke Disrupter sa snažíme poukazovať na to, čo trápi domácich podnikateľov, a prinášať ich príbehy spolu s analýzami trhu. Ak chcete podporiť naše úsilie a získať prístup ku všetkým článkom na Refresheri aj Disrupteri, pridajte sa do klubu Refresher+.
Vinárom môžu pomôcť degustácie
Keď v novembri avizovali, že v roku 2022 dôjde k zdraženiu energií, spoluzakladateľ rodinného vinárstva Lukáš Berta vytvoril v rozpočte firmy rezervu.
„Rátal som, že niekedy na jar sa začne zmierňovať omikronová vlna a aj že v tom období bude kulminovať zdraženie pohonných hmôt. Predpoklad bol, že potom by sa ceny mohli konečne ustáliť. Do základnej kalkulácie som pridal navyše 8 až 10 %,“ hovorí mladý podnikateľ.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či potravinári očakávajú pomoc od štátu.
- Ako sa snažia optimalizovať spotrebu energií.
- Či sa dajú vyššie náklady vykryť zvyšovaním cien.
- Prečo rastú ceny energií.