Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Aktivuj si predplatné na pol roka zadarmo s ČSOB
14. marca 2022 o 14:32
Čas čítania 0:52
Veronika Szűcs Rajničová

Ruská invázia ešte prehĺbi čipovú krízu. Ukrajinské fabriky dodávali polovicu svetovej produkcie plynu potrebného na polovodiče

EKONOMIKA A FINANCIE ČIPOVÁ KRÍZA RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Vojenská operácia Moskvy prinútila ukrajinské továrne na výrobu neónu, aby pozastavili výrobu. Následky pocíti celý svet.

Neón je nevyhnutnou súčasťou pri výrobe čipov a 45 % až 54 % svetovej produkcie pochádza práve z ukrajinských tovární Ingas a Cryoin, ktoré pozastavili výrobu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Zatiaľ čo Cryoin zastavil výrobné linky už v deň invázie, Ingas sa ich snažil udržať v chode aj napriek vojnovému stavu. Názor zmenil až v stredu. Rusi zbombardovali nemocnicu v Mariupole, kde sídli aj spomínaná firma. 

Globálna spotreba neónu na výrobu čipov podľa poradenskej spoločnosti Techcet dosiahla v minulom roku okolo 540 ton. Prudké oživenie dopytu po mobiloch, notebookoch či autách po pandémii spôsobilo čipovú krízu, ktorá prinútila niektoré automobilky obmedziť produkciu.

Európska únia chce vyrábať viac čipov

Nie je úplne jasné, koľko neónu majú výrobcovia čipov v zásobe a odhady expertov sa výrazne líšia. Ak však bude vojna na Ukrajine pokračovať, môže to mať negatívny vplyv na produkciu čipov, uviedol analytik spoločnosti CFRA Angelo Zino.

V roku 2020 vo svete vyrobili 1 trilión čipov. Európska únia má na tom len 10-percentný podiel a je silne závislá od dovozu z Číny a USA. Podľa nového plánu chce Európska únia tento podiel do roku 2030 zvýšiť o ďalších 10 %. 

Celkovo chce na rozvoj výroby preinvestovať 43 miliárd eur. Peniaze pôjdu na vývoj nových technológií aj na podporu nových spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou polovodičov.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac