Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Vyskúšaj predplatné Refresher+ už od 1 € 🥳
25. marca 2022 o 18:33
Čas čítania 0:46
Martina Havranová TASR

Takmer polovica slovenských podnikateľov cíti negatívny vplyv konfliktu na Ukrajine. O zamestnávanie Ukrajincov majú záujem

PODNIKANIE EKONOMIKA KONFLIKT NA UKRAJINE PODNIKANIE
Uložiť Uložené

Firmy musia bojovať s poklesom záujmu o ich produkty, nefunkčnými dodávateľskými reťazcami a so zníženým záujmom o investície.

Konflikt na Ukrajine výrazne ovplyvňuje podnikateľský sektor. V prieskume Slovak Business Agency spolu so Združením podnikateľov Slovenska a s Republikovou úniou zamestnávateľov 15 % respondentov potvrdilo jeho negatívny vplyv a čiastočne negatívne vníma následky ďalších 34 % podnikateľov, informuje TASR.

Kríza na Ukrajine sa dotkla najmä priemyslu.
Kríza na Ukrajine sa dotkla najmä priemyslu. Zdroj: Kia Slovensko

Vojenským konfliktom sú najzasiahnutejšie firmy pôsobiace v priemysle, kde negatívne dôsledky konfliktu pociťuje až 71 % podnikateľov, ako aj v obchode, kde sa krízová situácia dotkla 65 %. Najčastejšie sa firmy museli vyrovnať so všeobecným poklesom dopytu po ich výrobkoch a službách, čo uviedlo 21 % respondentov. 13 % respondentov uvádza problémy v logistike a prerušenie dodávateľských vzťahov zasiahlo 12 % podnikateľov. Ďalších 11 % uviedlo, že konflikt prerušil nové investičné aktivity. 

Z prieskumu ďalej vyplýva, že 63 % podnikateľov na Slovensku ma záujem o zamestnávanie občanov Ukrajiny. Najväčší záujem prejavili stredné a malé podniky a zástupcovia podnikateľských subjektov pôsobiacich v sektoroch priemysel a stavebníctvo. Podnikatelia počas prvých troch týždňov konfliktu však pociťovali nedostatok informácií o tom, ako môžu legálne zamestnať ukrajinských občanov. Informácie týkajúce sa legislatívnych súvislostí chýbali aj v prípade poskytnutia pomoci, napríklad vo forme vlastných výrobkov či služieb. Podnikateľom navyše chýbal aj prehľad bánk, ktoré sú alebo budú odpojené od medzinárodného systému SWIFT, a prehľad spoločností, voči ktorým boli zavedené sankcie.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac