Podľa Andreja Kisku ml. nebolo lepšie obdobie na založenie startupu, ako je teraz. Kapitál určený na investície do podnikania je desaťnásobkom toho spred 10 rokov. Ako postaviť úspešnú stratégiu a získať pre svoj podnikateľský nápad investora?
Fond rizikového kapitálu Credo Ventures sa špecializuje na investície do startupov v ich raných fázach. Andrej Kiska ml. je jedným z hlavných partnerov. Rozprávali sme sa spolu o tom, ako postaviť stratégiu, ak chceme s našou firmou uspieť v investičnom procese.
Podľa jeho slov v raných fázach startupov je najdôležitejší samotný tím a jeho vízia jedinečného prínosu na trh v budúcnosti. „Prihliadame však aj na vlastnosť, ktorá sa v našom regióne často prehliada, a to je schopnosť svoju víziu predať investorom, zákazníkom, ale aj zamestnancom,“ hovorí Kiska ml.
V ekonomickej sekcii Refresheru Disrupter pravidelne prinášame príbehy úspešných slovenských startupov, ale aj rady, ako svoje podnikanie posunúť na vyššiu úroveň. Ak ťa zaujíma svet podnikania a ekonomiky, staň sa členom klubu Refresher+ a dostaň sa k exkluzívnemu obsahu.

Ste jedným z partnerov Credo Ventures. Na aké investície sa zameriavate?
Sme fond zameraný na investície v strednej Európe, respektíve do startupov, ktoré sú vedené ľuďmi z regiónu strednej Európy. Investujeme v raných fázach života firiem, čiže v štádiách Seeds Stage alebo Series A. Investujeme v ôsmich krajinách a urobili sme okolo 60 investícií. Manažujeme kapitál v hodnote 200 miliónov dolárov. Približne tretina startupov, do ktorých investujeme, pochádza z Česka. Je to možno aj preto, že tu sídlime, ale fakt je aj to, že Česká republika je najvyspelejší startupový ekosystém spomedzi krajín, kde investujeme. Čo sa týka Slovenska, zainvestovali sme do ôsmich firiem, ktoré majú slovenského CEO. Slovensko pre nás osobne patrí do top štyroch krajín z pohľadu zaujímavosti investičných príležitostí.
Venture Capital patrí do kategórie vysokorizikových investícií. Ako sa dá riziko minimalizovať?
Spravujeme viacero fondov. Zvyčajne to funguje tak, že získame peniaze na jeden fond, z neho následne investujeme tri roky. Potom získame peniaze na druhý fond, z ktorého takisto investujeme, ale zároveň pokračujú investície z prvého fondu, ktoré manažujeme, a priberáme nové firmy. Zatiaľ máme otvorené tri fondy a budeme otvárať štvrtý.
Vedome nerobíme žiadnu diverzifikáciu naprieč sektormi. Snažíme sa investovať do tých najlepších ľudí, ktorých stretneme.
V našom portfóliu je asi 40 firiem. Je potrebné mať dostatočne široké portfólio, pretože ak zainvestujete peniaze len do piatich startupov a všetkých päť investícií bude neúspešných, máte smolu. V rámci jedného fondu investujeme do 25 až 30 firiem. Počítame však s tým, že polovica investícií pravdepodobne nebude úspešná. Druhá polovica sú zvyčajne firmy, ktoré dokážu investíciu nielen vrátiť, ale môžu ju niekoľkokrát znásobiť.
Vo fonde je zvyčajne len jedna, maximálne tri firmy, ktoré generujú výnos celého fondu. Ak je teda stratégiou to, že skutočne úspešnou bude jedna z tridsiatich investícií, tá firma musí vygenerovať naozaj veľký výnos. Paradox je, že práve preto ideme do väčšieho rizika. Čím rizikovejšie je to na začiatku a čím divokejší je nápad, o to väčšiu firmu sa potenciálne podarí vybudovať a jej zhodnotenie môže byť obrovské. Navyše kompenzuje straty za projekty, ktoré neboli úspešné.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký objem peňazí investuje Credo Ventures do startupov.
- Aké sú kritériá, aby startup získal investície.
- Aké najčastejšie chyby robia zakladatelia startupov.
- Aké vlastnosti musí mať CEO, aby rozbehol úspešné podnikanie.