Regulácii majú podliehať poskytovatelia všetkých elektronických služieb, ktoré sú dostupné na území SR.
Zodpovednosť za kontrolu a správu škodlivého obsahu na internete majú niesť poskytovatelia elektronických služieb. Z predbežnej informácie k pripravovanému zákonu o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyplýva, že štát by mohol mať právo na sankcionovanie veľkých technologických platforiem a sociálnych sietí v prípade, že nedokážu vytvoriť funkčný systém kontroly, informuje TASR.

Podľa slov vicepremiérky a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej prevádzkovatelia zarábajú milióny eur, ale doteraz neboli schopní a ochotní prijať postačujúce opatrenia, ktoré by šíreniu dezinformácií či nepriateľskej propagandy účinne zabránili. Podľa pripravovaného zákona by regulácii mali podliehať poskytovatelia elektronických služieb, ktoré sú dostupné na území Slovenska, a ich sídlo nemá byť rozhodujúce. Možnosť iniciovať zamedzenie šírenia nedovoleného obsahu smerom k poskytovateľovi elektronickej služby má mať aj štátny orgán ako regulátor v tejto oblasti.
Pod nedovoleným obsahom sa podľa nového zákona rozumie ten, ktorý obsahuje znaky skutkových podstát existujúcich trestných činov. Ide napríklad o podporu či propagáciu extrémizmu, hanobenie národa, rasy a presvedčenia, popieranie a schvaľovanie holokaustu i zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. K nepovolenému obsahu by sa mali zaradiť aj trestné činy ako nebezpečné vyhrážanie, šírenie poplašnej správy, vyzvedačstvo, ohrozenie utajovanej skutočnosti či sexuálne zneužívanie. Paragrafové znenie návrhu zákona by sa do pripomienkového konania malo dostať v máji.