Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Vyskúšaj predplatné Refresher+ už od 1 € 🥳
29. apríla 2022 o 14:29
Čas čítania 1:10
Veronika Szűcs Rajničová

Za najväčšie zlyhanie na Wall Street všetkých čias hrozí finančníkovi 380 rokov väzenia. Miliardové podvody vyšli Hwanga draho

EKONOMIKA A FINANCIE SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Majiteľ rodinnej firmy sa snažil nakupovať veľké objemy vo firmách tak, aby to vyzeralo, že sa im darí. Táto taktika mu však nevyšla.

Americký investor Bill Hwang skončil tento týždeň vo väzení. Má na krku obvinenie z vydieračstva a podvodov, ktoré svetové banky pripravili o miliardy eur. Z akciových trhov približne za jednu noc zmizli desiatky miliárd eur. O prípade, aký Wall Street ešte nezažila, písal portál iDnes.cz

Riaditeľa spoločnosti Archegos nateraz prepustili na kauciu, no ak sa všetky obvinenia potvrdia, hrozí mu 380 rokov za mrežami. Spolu s ním zatkli aj finančného riaditeľa Patricka Halligana, ktorý rovnako ako Hwang tvrdí, že je nevinný. Hlavný riaditeľ rizík Scott Becker a hlavný obchodník firmy William Tomita sa už viac-menej priznali a spolupracujú s úradmi. 

Spoločnosť Archegos skolabovala v marci 2021. Hwang cez ňu nakupoval veľké objemy akcií, no nie za vlastné peniaze. Využil takzvaný pákový efekt a požičal si veľké sumy od investičných bánk ako Credit Suisse, UBS a od japonskej Normury. 

Špekulatívne nákupy 

Kapitál firmy narástol počas jedného roka z 1,42 miliardy eur na 33,17 miliardy. Hwang však neinvestoval správne, a tak sa mu nepodarilo premeniť pôžičky na zisk. Obžaloba uviedla prípad firmy ViacomCBS, v ktorej spoločnosť Archegos v jednej chvíli vlastnila 50 percent akcií. 

Vďaka tomuto masívnemu nákupu sa Hwangovi podarilo vyhnať cenu akcií Viacomu na päťnásobnú hodnotu. Archegos zámerne maskoval svoje transakcie tak, aby to vyzeralo, že cena akcií Viacomu bola výsledkom prirodzených síl dopytu a ponuky.

Problém nastal, keď ViacomCBS v marci 2021 oznámil ponuku nových akcií a hodnota firmy hneď potom začala klesať spolu s cenou akcií, ktoré vlastnil Archegos. Vlani sa nedarilo viacerým firmám, do ktorých Hwang vložil kapitál, a preto zrazu nevedel splácal obrie dlhy v bankách. Len Credit Suisse stratila v Archegose 5,21 miliardy eur. 

Pretože spoločnosť Archegos vystupovala v právnej forme rodinnej kancelárie (family office), pre regulátorov bola dlho neviditeľná. Rodinné kancelárie nemusia zverejňovať vlastníkov ani aký objem investícií spravujú. 

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac