hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Podnikanie

Aké sú ceny leteniek na leto? Zisťovali sme, o koľko sa predraží cesta na dovolenku

Ryanair očakáva, že priemerné ceny leteniek počas tohtoročnej kľúčovej letnej sezóny budú o 5 až 10 % vyššie ako pred pandémiou.

Veronika Szűcs Rajničová
8. 6. 2022 17:30 Čas čítania: 2:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Podnikanie
0
Veronika Szűcs Rajničová
8. 6. 2022 17:30
Čas čítania: 2:47

Aké sú ceny leteniek na leto? Zisťovali sme, o koľko sa predraží cesta na dovolenku

Ryanair očakáva, že priemerné ceny leteniek počas tohtoročnej kľúčovej letnej sezóny budú o 5 až 10 % vyššie ako pred pandémiou.

Veronika Szűcs Rajničová
8. jún 2022, 17:30
Čas čítania: 2:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Cena ropy začala po ruskej invázii na Ukrajinu prudko rásť. Pomerne rýchlo to pocítili majitelia áut, keď šli na jar na čerpacie stanice. Priamo to však vplýva aj na letecké spoločnosti, ktoré sa musia popasovať s rastúcimi nákladmi. 


Palivo predstavovalo podľa dát Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) do roku 2019 v priemere 27 % výdavkov leteckých spoločností. V krízovom roku 2008 však predstavovali až 35 %, keď sa ceny paliva pohybovali na úrovni 150 dolárov za barel. Lety smerom na východ musia obchádzať ukrajinský a mnohé aj ruský vzdušný priestor, čo opäť predražuje cestu. 


Na začiatku apríla šéf IATA Willie Walsh potvrdil, že vyššie náklady budú musieť premietnuť do cien leteniek, a to relatívne rýchlo. Zároveň dodal, že prudký rast nákladov na energie zhorší vyhliadky leteckého sektora v tomto roku. 

 

Zisťovali sme, ako zatiaľ na situáciu reagujú leteckí prepravcovia a slovenskí zákazníci, ktorí majú za sebou takmer tri roky chabých pandemických dovoleniek a obdobie, keď si zo strachu pred následkami lockdownov uťahovali opasky. Na druhej strane na nich stále dolieha vysoká inflácia, ktorá môže takisto schladiť dovolenkové nadšenie. 

Na Disrupteri vám pravidelne prinášame ekonomické trendy a firemné novinky. Keď si chcete prečítať viac kvalitných článkov a podporiť našu prácu, pridajte sa do klubu Refresher+

 

Ryanair plánuje zdražovať.
Ryanair plánuje zdražovať. Zdroj: TASR/AP/Mindaugas Kulbis

 

Ryanair zdražuje 

Írska letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že priemerné ceny leteniek počas tohtoročnej kľúčovej letnej sezóny budú o 5 až 10 % vyššie ako v rovnakom období roku 2019, teda pred pandémiou nového koronavírusu. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Michael O'Leary.


„Momentálne vidíme, že ceny v marci, apríli a máji sú o niečo nižšie, ako boli v roku 2019. Ale na jún, júl, august a september sú o 5 % až 10 % vyššie,“ skonštatoval O'Leary.

 

„Cestovanie sa silne zotavuje. Myslím si, že ľudia už toho majú dosť. Uplynulé dva roky boli zavretí doma a komunikovali cez Zoom. Chcú znova cestovať. Rodiny chcú opäť ísť na dovolenky,“ povedal šéf najväčšej európskej nízkonákladovky.

 

Slovákom sa páči najmä v Európe.
Slovákom sa páči najmä v Európe. Zdroj: Unsplash/Dan Gold/na voľné použitie

Chuť cestovať Slovákov neopúšťa 

Nina Černá za spoločnosť Kiwi pre Refresher hovorí, že od prvého apríla zaznamenali mierny rast cien leteniek. V porovnaní s prechádzajúcimi mesiacmi zdraželi o 14 %. Dodáva však, že sú stále lacné a dostupné, čo pomáha dopytu po letných rezerváciách. Práve silný záujem dovolenkárov pomáha zmierniť nárast cien.

K tomuto obsahu máš prístup zadarmo

Vyber si jednu z možností a pokračuj v čítaní.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASR, IATANáhľadový obrázok: Unsplash/Jacek Dylag
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac