Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
16. mája 2022 o 22:11
Čas čítania 1:14
Veronika Szűcs Rajničová TASR

Po tom, čo India zakázala vývoz pšenice, ceny obilniny prekonali nové rekordy

Po tom, čo India zakázala vývoz pšenice, ceny obilniny prekonali nové rekordy
Zdroj: TASR/Roman Hanc
EKONOMIKA A FINANCIE SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Ceny pšenice celosvetovo stúpajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, razantný krok z Ázie situáciu len zhoršil.

Ceny pšenice v pondelok vyskočili na nové rekordné maximum po tom, čo sa India cez víkend rozhodla zakázať vývoz tejto komodity, keďže jej úrodu zasiahla vlna horúčav. Po otvorení trhu v Európe tak vzrástla cena pšenice až na 435 eur za tonu.

Globálne ceny pšenice stúpajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára. Vojna vyvolala obavy o dodávky komodity na trhy, keďže Ukrajina patrí k významným pestovateľom a vlani sa podieľala 12 percentami na svetovom exporte pšenice.

Prudký rast cien je takisto dôsledkom nedostatku hnojív a rizika slabšej úrody. To podporilo rast inflácie na celom svete a vyvolalo obavy z hladomoru a zo sociálnych nepokojov v chudobnejších krajinách.

India má obavy o svoju sebestačnosť

India, druhý najväčší svetový producent pšenice, v sobotu oznámila, že po najhorúcejšom marci v jej histórii zakazuje export. Vláda v Naí Dillí v tejto súvislosti uviedla, že viaceré faktory vrátane nižšej produkcie a výrazne vyšších globálnych cien vyvolávajú obavy o potravinovú bezpečnosť jej 1,4 miliardy obyvateľov.

Vývozné dohody uzavreté pred 13. májom môžu byť dodržané, ale pre dodávky po tomto dátume je potrebný súhlas vlády. Vývoz by sa však mohol uskutočniť aj vtedy, ak by sa na Indiu obrátila iná vláda so žiadosťou o pomoc a tá by bola schválená „na uspokojenie ich potrieb v oblasti potravinovej bezpečnosti“.

India, ktorá vlastní veľké rezervné zásoby, už skôr avizovala, že je pripravená pomôcť vyplniť časť z výpadku dodávok spôsobených ukrajinskou vojnou.

Zákaz vývozu vyvolal ostrú kritiku skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7), ktoré uviedli, že takéto opatrenia zhoršia krízu spojenú s rastom cien komodít.

Mohlo by ťa zaujímať:
Smutné citáty o láske: slová, ktoré ti možno pomôžu prekonať sklamanie
Najväčšie mýty o chudnutí s expertom: Dá sa schudnúť len z brucha? Je lepšie cvičiť, alebo menej jesť? Koľko alkoholu môžeš vypiť?
72 hodín v Bratislave: zisti, kam do prírody, na dobré jedlo a za umením v hlavnom meste
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac