hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Podnikanie

Ako byť produktívnejší v práci? Pýtali sme sa manažérov veľkých firiem ako Ikea, McDonald’s či Henkel

Manažéri vo víre povinností musia svoj čas organizovať naozaj efektívne. Niekomu vyhovuje tvorivý chaos, iní potrebujú striktné zadelenie úloh.

Veronika Szűcs Rajničová
14. 6. 2022 9:30 Čas čítania: 4:21
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Podnikanie
1
Veronika Szűcs Rajničová
14. 6. 2022 9:30
Čas čítania: 4:21

Ako byť produktívnejší v práci? Pýtali sme sa manažérov veľkých firiem ako Ikea, McDonald’s či Henkel

Manažéri vo víre povinností musia svoj čas organizovať naozaj efektívne. Niekomu vyhovuje tvorivý chaos, iní potrebujú striktné zadelenie úloh.

Veronika Szűcs Rajničová
14. jún 2022, 9:30
Čas čítania: 4:21
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Všetci sme sa už ocitli v situácii, keď nás zavalí príval úloh a zrazu nevieme, kam z konopí. Každý deň má len 24 hodín a ten pracovný ešte menej, a preto je dôležité zorganizovať si ho tak, aby úlohy odsýpali.

 

Manažéri veľkých firiem o tom vedia svoje. Priznávajú, že aj pre nich je občas náročné sústrediť sa, no už si našli vychytávky, ako ťažké obdobia zvládnuť. Ich techniky, zlepšováky a tipy na produktivitu by mohli poslúžiť ako inšpirácia aj tebe. 

 

Keď si chceš prečítať viac tipov od podnikateľov a manažérov či inšpiratívne príbehy úspešných firiem, sleduj ekonomickú podstránku Refresheru Disrupter. Našu prácu môžeš podporiť aj tak, že sa pridáš do klubu Refresher+. Získaš prístup ku všetkým exkluzívnym článkom a ďalšie výhody. 

 

Helena Windisch používa aplikáciu iMind map. Keď sa nevie sústrediť, zapne si klasickú hudbu.
Helena Windisch používa aplikáciu iMind map. Keď sa nevie sústrediť, zapne si klasickú hudbu. Zdroj: Heineken, Eliška Kubů

Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov v spoločnosti Heineken Slovensko

V rámci svojej práce využívam rôzne aplikácie, ktoré mi pomáhajú sprehľadniť pracovný deň a zefektívniť pracovné postupy. Najčastejšie využívam aplikáciu iMind map, vďaka ktorej si môžem utriediť myšlienky, zamyslieť sa nad víziou, cieľmi či premyslieť si plánované kroky.

Ďalšie z mojich obľúbených aplikácií sú Remember The Milk a Microsoft One Note. Umožňujú mi sprehľadňovať jednotlivé pracovné úlohy, zaznamenať poznámky a dôležité úlohy zo stretnutí a diskusií. V prípade vedenia intenzívnejších projektov som zvyčajne uprednostňovala aplikáciu Asana, ktorá ponúkala jasný prehľad vývoja úloh a procesov.

 

Samozrejme, aj v mojej práci sa stáva, že pracovných úloh je veľmi veľa a do toho vstupujú rôzne rušivé vplyvy, čo spôsobuje, že v niektorých chvíľach je náročné sústrediť sa. To sú momenty, keď si k práci pustím klasickú hudbu. Najradšej mám Mozarta a Bacha.

Zakladatelia značky Nebbia majú v práci rozdielne zvyky. Stanislava stále obľubuje klasický notes.
Zakladatelia značky Nebbia majú v práci rozdielne zvyky. Stanislava stále obľubuje klasický notes. Zdroj: Nebbia, Eliška Kubů

 

Stanislava a Martin Peckovci, zakladatelia značky Nebbia 

S.: Som oldschool, pomáha mi notes (niekoľko), kde si píšem poznámky a kreslím nové dizajnové nápady. Keďže mám notesov viac, mojou dennou rutinou je hľadanie v notesoch.

 

Mojím technologickým vrcholom je používanie Apple poznámok. Nemám rada, keď mám organizovaný čas, čo je v súlade s mojou kreatívnou povahou. Idem si freestyle a mám rada prácu pod tlakom. Dokonca to vyhľadávam a vtedy som oveľa kreatívnejšia a výkonnejšia. Samozrejme, zároveň sa snažím ísť s dobou a pracovať v aplikáciách, ale nie je to pre mňa to pravé. 

 

M.: Ja som opakom Stanky. Musím mať všetko pod kontrolou a naplánované. Deň si neviem predstaviť bez Google kalendára, a ak v ňom mám okno a nemám vopred plán, čomu sa budeme venovať, mám problém sa stopercentne sústrediť. Ku všetkým mítingom mám vopred pripravené poznámky v Apple poznámkach.


Môj pracovný týždeň sa začína v nedeľu, keď si naplánujem celý týždeň a urobím prípravu k väčšine projektov a mítingom. Snažím sa o „time manažment“ počas celého dňa a neplánované udalosti ma vyvádzajú z „flow“. Okrem toho som tabuľkový a vďaka tomu, že celá firma pracuje v Google Workspace, mám všetko, všade a vždy poruke.

 

Lucia Klečková si čistí hlavu pri športe.
Lucia Klečková si čistí hlavu pri športe. Zdroj: Ikea, Eliška Kubů

Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu Ikea

Určite sa mi stalo a myslím, že aj stane, že mi ubiehajú myšlienky. Keď je to častý jav, snažím sa upokojiť. Napríklad behom, to mi pomáha na relax mysle.

Najčastejšie používam apku vo svojej hlave: snažím sa plánovať svoj život, byť pripravená na kooperáciu, veriť v dobrý úmysel druhých a nezabúdať na fyzičku. Teda okrem bežného kalendára.

 

U mňa nefunguje snaha o super organizovanie svojho času. Na dosahovanie efektivity a vnútornej spokojnosti potrebujem mať aj „neorganizovaný“ čas, priestor na využívanie príležitostí.

 

Najväčším trikom je dať si telefón na letový režim alebo ho úplne vypnúť, hovorí Zuzana Kaňuchová.
Najväčším trikom je dať si telefón na letový režim alebo ho úplne vypnúť, hovorí Zuzana Kaňuchová. Zdroj: Henkel, Eliška Kubů

Zuzana Kaňuchová, cluster head corporate communications Central East, Henkel

Produktivita práce prudko až hranične narástla s príchodom nových úloh a projektov, ktoré priniesla pandémia. Aktuálne sa ju skôr snažím krotiť a nájsť správny pomer.

 

Najväčším trikom je dať si telefón na letový režim alebo ho úplne vypnúť. Pomáha to ako pri práci, keď nechcete byť rušený a potrebujete sa sústrediť, tak v súkromí. Zároveň to môže byť sčasti digitálny detox. Pokiaľ ide o rýchlu komunikáciu i zachytávanie myšlienok, osvedčila sa mi napríklad funkcia diktovania textu.

 

Lucia Poláčeková sa dlhé roky snažila tvoriť si „to do listy“, ale neosvedčilo sa jej to.
Lucia Poláčeková sa dlhé roky snažila tvoriť si „to do listy“, ale neosvedčilo sa jej to. Zdroj: McDonald’s, Eliška Kubů

Lucia Poláčeková, PR manažérka spoločnosti McDonald’s na Slovensku

Asi ako každý mentálne pracujúci človek, aj ja sa snažím sústrediť na prácu každý deň a prinášať nové myšlienky aj v rámci kreatívy, ktorá je súčasťou mojej agendy pri realizácii mnohých projektov. Sústredenie je pre mňa dôležité aj pre uvažovanie v takzvanom detaile.

Pomáham si rôznymi technikami, ale napríklad aj prestávkami, ktoré dokážu pri krátkom cvičení či prečítaní si niečoho zaujímavého naplniť hlavu čerstvými myšlienkami. Našťastie problém so sústredením mávam veľmi zriedkavo, skôr v nadväznosti na chorobu alebo prílišné zaneprázdnenie. S tým však dokážem bojovať.

 

Snažila som sa dlhé roky nastaviť si „to do list“, ktorý sa mi v praxi neosvedčil. Dôvod? Pri množstve menších a väčších úloh a projektov som nestíhala do tabuľky zaraďovať jednotlivé aktivity, takže som nakoniec zistila, že si budem týmto cvičiť mozog a aktivity si takto ešte lepšie pamätať a dokonca si ich aj prepájať. 

 

Apky na produktivitu, ktoré fungujú v našej redakcii 

Focus Keeper – Pomodoro technika na organizovanie času má korene ešte v 80. rokoch, no našla si veľa priaznivcov. Zjednodušene ide o to, že si pracovný čas veľmi striktne rozdelíš na prácu a pauzy, pričom koniec časového úseku ti oznámi časovač. Focus Keeper je veľmi minimalistickou verziou kuchynských hodín, ktorá nemá nič navyše, čo by ťa mohlo rozptyľovať. Nastavíš si, na akej úlohe chceš pracovať, aké dlhé majú byť časové úseky, spustíš časovač a môžeš sa na to vrhnúť. Práve časový tlak môže byť to pravé, čo ťa donúti sústrediť sa. 

Forest, Your focus motivation – Aj táto aplikácia funguje na pomodoro technike, ale poteší aj tých, ktorí chcú niečo extra. Za každé sústredenie ti v osobnom lese vyrastie strom alebo krík. Ak sa ti bude dariť, môžeš mať v mobile na konci dňa celkom slušnú džungľu. Okrem toho apka ponúka štatistiky na dni, týždne a mesiace a po novom môžeš sústredením pomôcť zasadiť aj skutočné stromy. 

Brain.fm – Kombinuje Pomodoro a terapiu hudbou. Nastavíš si časovač a to, či sa chceš sústrediť, oddychovať alebo zaspať, a môžeš začať. Aplikácia ti ponúkne hudbu, ktorá má na základe vedeckých výskumov pomôcť dosiahnuť tvoj cieľ. 

Any.do – „To-do lisťákom“, ktorí potrebujú mať na všetko zoznam, zas môže vyhovovať Any.do. V aplikácii si môžeš rozdeliť úlohy na osobné a pracovné, naplánovať si ich do kalendára a nastaviť časové upozornenie, kedy treba úlohu vykonať. Obsahuje aj priečinok nákupný zoznam, ktorý môžeš zdieľať napríklad s inými členmi domácnosti. Rýchlo sa dostaneš k prehľadu všetkých úloh aj toho, čo ťa čaká tento týždeň. Do Any.do si môžeš exportovať aj svoj kalendár v mobile, aby si mal všetko pokope.

Tweek – Táto apka je postavená v duchu „jednoduchšie to už nejde“. Pripomína klasický diár, kam si môžeš zapísať všetky úlohy, stretnutia či udalosti, len je v elektronickej podobe. K svojmu e-diáru sa dokážeš dostať aj online cez webovú stránku tweek.so. 

 

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Nebbia, McDonald’s, Henkel, Ikea, Heineken
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac