Viac sme si priplatili za nájomné aj energie, zdražel aj chlieb a oleje.
Inflácia v máji medziročne rástla už šestnásty mesiac za sebou. Dostala sa na nové 22-ročné maximum, a to 12,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny rástli vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Potraviny medziročne zdraželi o 16,6 %,. Najviac infláciu ovplyvnili rastúce ceny mäsa (o 16,5 %), chleba a obilnín (o 18,8 %) a mlieka, syrov a vajec (o 17,4 %). Naďalej rástli ceny olejov a tukov (o 40,1 %) a výrazne si spotrebitelia museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny, ktorá stála o 19,6 % viac ako pred rokom.
O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nielen k rastu cien jednotlivých položiek tovaru a služieb. To znamená, že za jedno euro sa toho dá dnes kúpiť menej ako včera. Inými slovami, inflácia znižuje hodnotu meny v priebehu času. Mieru inflácie v celej eurozóne vypočítava Eurostat pomocou harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien, ktorý pokrýva v priemere približne 700 tovarov a služieb. Vyjadruje výdavky priemernej domácnosti v eurozóne na kôš produktov.
Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, ktoré oproti minulému roku zdraželi o 15,6 %. Viac sme si priplatili za nájomné (aktuálne vyššie o 19,4 %) a pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy o 20,7 %). Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli spolu o 15,7 %.
Index spotrebiteľských cien sa v máji 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 12,5 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,7 %, za domácnosti dôchodcov o 13,5 %.