hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Rozhovory

Zbankrotuje Rusko? Podľa analytika Pavela Havlíčka sa jeho ekonomické problémy majú prehĺbiť koncom roka 2022

O bankrote Ruska sa hovorí od začiatku jeho vojenskej agresie na Ukrajine. Má k nemu najväčší štát sveta po štyroch mesiacoch konfliktu bližšie, alebo sa mu úplne vyhne?

Martina Havranová
27. 6. 2022 14:30 Čas čítania: 7:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Rozhovory
0
Martina Havranová
27. 6. 2022 14:30
Čas čítania: 7:50

Zbankrotuje Rusko? Podľa analytika Pavela Havlíčka sa jeho ekonomické problémy majú prehĺbiť koncom roka 2022

O bankrote Ruska sa hovorí od začiatku jeho vojenskej agresie na Ukrajine. Má k nemu najväčší štát sveta po štyroch mesiacoch konfliktu bližšie, alebo sa mu úplne vyhne?

Martina Havranová
27. jún 2022, 14:30
Čas čítania: 7:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Ruská ekonomika čelí sankciám západných krajín a od začiatku vojny na Ukrajine sa hovorí o jej bankrote. Z krajiny navyše hromadne odchádzajú nielen zahraničné firmy, ale aj jej obyvatelia zo strednej a z vyššej strednej triedy.

 

Podľa slov analytika Pavla Havlíčka sa Rusko bude čoraz viac izolovať od sveta a prehĺbi sa jeho zaostávanie za globálnym technologickým vývojom. „Krajiny NATO sa od rozpútania vojny na Ukrajine uzatvárajú pred Ruskom a odstrihli ho od dodávok svojich technológií. Technologické zaostávanie Ruska sa bude po tomto kroku ďalej prehlbovať,“ hovorí Havlíček v rozhovore.

 

Analytik Pavel Havlíček.
Analytik Pavel Havlíček. Zdroj: AMO

 

Ako sa odlišuje ruské podnikateľské prostredie od nášho?Najzásadnejším rozdielom je vysoká miera klientelizmu a korupcie. Napriek tomu, že Rusko je od roku 2012 členom Svetovej obchodnej organizácie, európske štáty s ním vedú mnohé obchodné spory. Aj aktuálne prebieha niekoľko arbitráží v energetickom a obchodnom segmente.

 

Podnikateľské prostredie Ruska nie je postavené na rovnakých pravidlách ako podnikateľské prostredie v krajinách Európy. Nie je tam jasne stanovená trhová ekonomika, chýbajú pravidlá právneho štátu a inštitúcií a sú nahradené veľmi silnou úlohou štátu v ekonomike. Ten je zastupovaný tzv. oligarchátom prepojeným na vedenie krajiny.

Ako veľmi sú ruskí oligarchovia spojení s ekonomikou krajiny? Ruská federácia je v tomto smere pomerne komplikovaným ekosystémom, ktorý kontroluje úzka skupina ľudí s priamymi väzbami na Vladimira Putina. Mnohí z nich sú jeho priatelia ešte z detstva alebo zo začiatkov jeho politickej kariéry. 

 

Títo ľudia majú v podstate neohrozené postavenie, ktoré ich chráni pred akýmikoľvek právnymi spormi, a majú neohrozené postavenie aj pri získavaní štátnych zákaziek. Napríklad Krymský most, ktorý spája Rusko s polostrovom Krym, takisto stavali ľudia blízki Putinovi.

 

Svoj ekonomický model Rusko postavilo hlavne na vývoze fosílnych palív, ale aj pri ich ťažbe často musia nakupovať technológie zo západných krajín.

 

Rusko je najväčším štátom sveta, a preto nie je možné, aby bola celá krajina kontrolovaná priamo ľuďmi z úzkeho politického okruhu Putina z Moskvy. Do jednotlivých regiónov sú teda vymenovaní gubernátori, ktorých do funkcií dosadilo vedenie štátu a fungujú ako predĺžené ruky režimu. Vedenie Ruska v podstate funguje na princípe, keď sa štát snaží čo najviac vybrať od ľudí na daniach a čo najmenej medzi nich prerozdeliť späť. Takto funguje Rusko na národnej úrovni, ale podobne je to aj na lokálnej úrovni v jeho jednotlivých regiónoch.

 

V podnikateľskom prostredí západných krajín hrá dôležitú rolu podpora startupov a nových technológií. Funguje to tak aj v Rusku?Pomyselným ruským Silicon Valley mal byť projekt Skolkovo, ktorý mal spolupracovať s najlepšími vedcami v krajine a mal patriť medzi špičku svetového výskumu. Z projektu sa však stal veľký prepadák a miesto korupcie. Až na niektoré výnimky ruská veda a výskum za tými svetovými zaostávajú a nedokážu konkurovať západným inováciám.

Svoj ekonomický model Rusko postavilo hlavne na vývoze fosílnych palív, ale aj pri ich ťažbe často musia nakupovať technológie zo západných krajín. Napríklad pri náročnej ťažbe na Sibíri alebo pri stavbe ropných plošín by sa bez nich nezaobišli.

 

Všetci dôležití biznisoví hráči sú prepojení na okruh blízky Vladimirovi Putinovi.
Všetci dôležití biznisoví hráči sú prepojení na okruh blízky Vladimirovi Putinovi. Zdroj: Twitter/President of Russia

 

Krajiny NATO sa od rozpútania vojny na Ukrajine uzatvárajú pred Ruskom a odstrihli ho od dodávok svojich technológií. Technologické zaostávanie Ruska sa bude po tomto kroku ďalej prehlbovať. Sektor, v ktorom veda a výskum v Rusku napredujú, je zbrojárstvo, keďže na jeho napredovaní má veľký záujem aj štát, ktorý na jeho rozvoj uvoľňuje značné finančné prostriedky. Vojna na Ukrajine však odhalila, že aj tento segment je poznačený obrovskou mierou korupcie. 

 

Mnoho sankcií mierilo práve na ruských oligarchov. Malo to priamy vplyv na fungovanie ruskej ekonomiky?

 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM UŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 116979 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Sú ruskí oligarchovia stále lojálni voči Putinovi?
  • Čaká Rusko ako krajinu bankrot?
  • Ako sa vyvíjajú platy ruských obyvateľov?
  • Aké typy tovaru aktuálne chýbajú na ruskom trhu?
  • Prečo krajinu hromadne opúšťajú majetní Rusi?
  • Kedy ruská ekonomika zažije najväčšie zemetrasenie?

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: kancelária ruského prezidenta
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac