hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Rozhovory

Máme umelcov, ktorí z malých slovenských dediniek pracujú pre nemeckú klientelu, vraví zakladateľka Minty Petra Kemková (Rozhovor)

Zaujímavé projekty prepojené na svet NFT vznikajú aj na Slovensku. Petre Kemkovej sa podarilo prepojiť svet ilustrátorov s metaverzom a vytvoriť nástroj, vďaka ktorému môžu nielen umelci jednoduchou cestou zapísať svoje diela do technológie blockchain.

Martina Havranová
16. 7. 2022 9:30 Čas čítania: 5:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Rozhovory
0
Martina Havranová
16. 7. 2022 9:30
Čas čítania: 5:53

Máme umelcov, ktorí z malých slovenských dediniek pracujú pre nemeckú klientelu, vraví zakladateľka Minty Petra Kemková (Rozhovor)

Zaujímavé projekty prepojené na svet NFT vznikajú aj na Slovensku. Petre Kemkovej sa podarilo prepojiť svet ilustrátorov s metaverzom a vytvoriť nástroj, vďaka ktorému môžu nielen umelci jednoduchou cestou zapísať svoje diela do technológie blockchain.

Martina Havranová
16. júl 2022, 9:30
Čas čítania: 5:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Petra Kemková je spoluzakladateľka ilustrátorskej agentúry Owl Agency, ku ktorej neskôr pribudla aj digitálna platforma Minty. Stále rastúci záujem ľudí o digitálny svet však prirodzene posunul jej biznis s ilustráciami aj do sveta NFT.

 

„Zhruba pred dvomi rokmi nám začali pribúdať zákazky, naši klienti hľadali umelcov pre NFT projekty,“ vysvetľuje Petra Kemková v rozhovore. Záujem o nové technológie prirodzene prispel aj k vytvoreniu nástroja Droplove, ktorý uľahčuje (nielen) umelcom zápis svojich diel do technológie blockchain. 

 

Na biznisovej podstránke Refresheru Disrupter pravidelne prinášame rozhovory s ľuďmi, ktorým sa darí budovať úspešný biznis a prinášať na trh jedinečné technologické riešenia. Ak sa chceš dostať k neobmedzenému obsahu, staň sa členom klubu REFRESHER+.

 

Popri vedení klasickej ilustrátorskej agentúry, ktorá globálne združuje ilustrátorov, ste rozbehli aj digitálnu platformu Minty. Ako vznikol nápad na jej vytvorenie?

Projekt Minty vznikol ako digitálna nadstavba ilustrátorskej agentúry Owl Agency. Mali sme zabehnutú agentúru, ktorá dodávala ilustrácie pre reklamné agentúry, produkčné štúdiá alebo médiá. Už v rámci agentúry sa nám podarilo fungovať globálne. 

 

Zakladateľka projektov Droplove, Minty a Owl Agency Petra Kemková.
Zakladateľka projektov Droplove, Minty a Owl Agency Petra Kemková. Zdroj: archív Petry Kemkovej

 

Pri fungovaní však vznikalo množstvo ilustrácií, ktoré nemali využitie, a tak sme chceli založiť obrázkovú banku, kde by sa mohli predať. Minty je aktuálne prepojená na Adobe Stock a aj na nemeckú tlačovú agentúru. Cez Minty si ľudia vedia priamo vyhľadávať umelcov, aktuálne ich máme v databáze okolo 5 000 a môžu s nimi pracovať na zadaniach alebo si môžu dať poradiť od nás. Pár stoviek umelcov máme aj zakatalógovaných a s pár desiatkami máme už dlhoročné spolupráce.

Môže sa na vašu platformu zaregistrovať v podstate ktokoľvek, kto sa venuje ilustráciám?Do agentúry dostávame 10 až 15 žiadostí od umelcov denne, plus ďalší sa sami registrujú na platformu Minty. Dovolím si povedať, že patríme k desiatke svetovo najväčších agentúr v rámci našej špecializácie. Umelci našu agentúru poznajú globálne.

 

Či už si umelec pošle portfólio do agentúry, alebo sa zaregistruje na Minty, ideálne, ak urobí oboje, prechádzame si jeho prácu. Ak vidíme potenciál, nasleduje pohovor, na ktorom sa rozprávame o tom, či vieme byť pre seba vzájomne prínosom. Keď nájdeme pozitíva v potenciálnej spolupráci, podpíšeme zmluvu.

 

Zhruba pred dvomi rokmi nám začali pribúdať zákazky, kde naši klienti hľadali umelcov pre NFT projekty.

 

Zväčša k nám prichádzajú umelci, ktorí už majú svojich klientov. Častým prípadom je, že umelec má klientelu v krajine, kde žije, a vďaka našej platforme sa posunie na nové trhy. Niektoré trhy navyše ponúkajú aj štedrejšie honoráre, ktoré dávajú možnosť umelcom posunúť svoju prácu ďalej aj mimo našej platformy. Máme umelcov, ktorí z malých slovenských dediniek pracujú pre nemeckú klientelu.

 

Zo sveta ilustrácie sa vám podarilo posunúť aj ďalej do sveta vytvárania NFT...Zhruba pred dvomi rokmi nám začali pribúdať zákazky, kde naši klienti hľadali umelcov pre NFT projekty. Už v roku 2017 sme sa začali zaujímať o svet blockchainu a Smart Contracts. NFT so sebou do agentúry navyše prinieslo možnosť práce na zaujímavých projektoch dobre zarábajúcich firiem. My sme mimo ilustračnej agentúry a Minty v spolupráci s Ondrejom Sarneckým, ktorý programuje Smart Contracts, založili firmu, kde sme vytvorili nástroj Droplove na ich zjednodušené vytváranie.

 

Zarobí si umelec lepšie, ak povedzme vytvorí NFT, ako keď vytvorí ilustráciu do knihy alebo časopisu?

Knihy a časopisy majú aktuálne nižšie rozpočty na rozdiel od digitálnych projektov, ktorým rozpočty stále rastú.

 

Podľa Petry Kemkovej je WEB3 novým distribučným kanálom pre množstvo umelcov.
Podľa Petry Kemkovej je WEB3 novým distribučným kanálom pre množstvo umelcov. Zdroj: archív Petry Kemkovej

 

Spomínali ste Smart Contracts. Prečo sú v digitálnom priestore pre umelcov dôležité? NFT sú postavené na technológii blockchain. Každý obrázok, fotka alebo audio musia byť zapísané v blockchainovom kóde. Blockchain je ako technológia zaujímavá pre umenie najmä preto, že ak do nej niečo raz zapíšeme, zostane to tam zapísané navždy a deklarujú sa tým autorské práva. Zápis do blockchainu sa robí pomocou Smart Contracts, ktorého súčasťou sú aj rôzne licenčné podmienky. Napríklad ak sa dielo, ktoré vytvorili viacerí autori, predá ďalej, zisky sa budú deliť v nejakom vopred určenom pomere.

 

Viem, že svet NFT sa často spája aj s podvodmi. História si však pamätá, že tie sa spájali aj so svetom klasického umenia.

 

Okrem toho zahŕňajú aj podmienky predaja a zmenu majiteľa. Nám sa podarilo vytvoriť nástroj, s ktorým si každý dokáže vytvoriť Smart Contract bez toho, aby vedel programovať, a tak môže zapísať svoj mediálny súbor do blockchainu. Pri jeho vytváraní sme prišli na to, že nástroj má omnoho širšie využitie, ako sú ilustrácie. Niektoré NFT sa používajú napríklad aj ako vstupenka. Či už ide o event v reálnom, alebo digitálnom svete, akým je metaverzum.

 

Je práve digitálny svet metaverzum miestom, kde sa môžu umelci realizovať a zarobiť si?

Môže to tak byť, ale nemusí. Aj umeleckí zberatelia začínajú chápať WEB3 a umenie postavené na technológii blockchainu ako nové médium. Nemyslím si, že ak umelec niečo vytvorí v digitálnom svete, má jeho umenie menšiu hodnotu, ako keby namaľoval klasický obraz, vyrobil keramiku alebo spravil fotku.

Rozhodne umelci vo svete NFT dokážu nájsť nový distribučný kanál. Dokonca si myslím, že svet NFT môže rozšíriť aj klasický svet zberateľov umenia o nových nadšencov. Niekto, kto sa predtým nezaujímal o umenie a dnes zbiera NFT, sa dostane napríklad k tomu, že začne nakupovať obrazy. Viem, že svet NFT sa často spája aj s podvodmi. História si však pamätá, že tie sa spájali aj so svetom klasického umenia.

 

Petra Kemková s umelcami z agentúry Owl Agency alebo platformy Minty komunikuje najčastejšie pomocou videohovorov.
Petra Kemková s umelcami z agentúry Owl Agency alebo platformy Minty komunikuje najčastejšie pomocou videohovorov. Zdroj: archív Petry Kemkovej

 

Existuje pravidlo, ktorým sa riadiť, aby sme nekúpili namiesto NFT, ktoré môže časom rásť na hodnote, nehodnotný scam?  

Je základné pravidlo, ktoré má skratku DYOR – Do your own research, čiže urob si svoj vlastný prieskum. Pre mňa osobne je najbezpečnejšie nakupovať od umelca, ktorého poznám a zároveň poznám aj jeho umenie v reálnom svete. Je pravdepodobné, že jeho umenie bude mať vo WEB3 svete podobnú hodnotu ako v realite.

 

Svet NFT je previazaný na kryptomeny, ktoré sú stále nestabilné. Ak chce človek začať investovať do NFT, mal by sa pozerať na dlhodobý horizont a nezaoberať sa rýchlymi nárastmi alebo pádmi.

 

Na NFT burzách sa navyše dá vždy preklikať až na profil daného umelca, ktorý ho vytvoril, a to je ten spomínaný prieskum, ak sa rozhodnem pre NFT od niekoho, koho možno bližšie nepoznám. Ak ide o investičné nakupovanie, môžeme prirovnať nákup NFT k nákupu akcií. Aj na ich aktuálnu hodnotu v danom momente vplýva niekoľko vonkajších faktorov. 

Aj trh NFT zažil, rovnako ako akciové trhy, prednedávnom svoj prepad…Svet NFT je previazaný na kryptomeny, ktoré sú stále nestabilné. Ak chce človek začať investovať do NFT, mal by sa pozerať na dlhodobý horizont a nezaoberať sa rýchlymi nárastmi alebo pádmi. Presne ako pri akomkoľvek inom investovaní sa treba riadiť sledovaním trendovej krivky. Podľa mňa je celkom bezpečné investovať do čohokoľvek, čo je postavené na blockchaine, lebo trend celého tohto trhu je rastúci. Treba však povedať, že to nie je investovanie na istotu. Jednoducho teraz je šanca, keď sa dá na tom veľa zarobiť alebo veľa prerobiť.

 

Mnoho ľudí vidí za NFT a kryptomenami najmä vidinu rýchleho zisku. Môže sa reálne stať, že dnes si kúpim NFT za dva doláre a o pár rokov bude mať hodnotu milión?

Môže. (smiech) Ale rovnako môže nastať aj opačný scenár – dnes kúpiš niečo za 2 000 dolárov a zajtra to bude mať hodnotu dva doláre. Aj pri NFT exitujú analytické finančné nástroje, ktoré dokážu predpokladať riziko investovania a človek ich môže využívať za mesačné poplatky.

 

Existujú špeciálne kolekcie NFT, pri ktorých umelec nakreslí komponenty vizuálu a súčasťou umeleckého diela je algoritmus, v ktorom je naprogramované to, ako sa majú pri kúpe poskladať. Vopred vlastne nevieš, ako bude dielo vyzerať.

 

Ja považujem za veľmi zaujímavé investície do objavov rôznych projektov od umelcov, ktorých poznám a dopredu neviem, ako dopadnú. Existujú špeciálne kolekcie NFT, pri ktorých umelec nakreslí komponenty vizuálu a súčasťou umeleckého diela je algoritmus, v ktorom je naprogramované to, ako sa majú pri kúpe poskladať. Vopred vlastne nevieš, ako bude dielo vyzerať. Po jeho zakúpení získaš úplne unikátne dielo, ktoré pri úspešnosti projektu rastie na hodnote. V prípade, že sa ti nebude páčiť, predáš ho na sekundárnom trhu.

 

Kolekcia NFT Unimpressed Geisha od slovenskej výtvarníčky Žužu Gálovej.
Kolekcia NFT Unimpressed Geisha od slovenskej výtvarníčky Žužu Gálovej. Zdroj: archív Petry Kemkovej

 

Sú podobné projekty postavené aj na vašom nástroji Droplove?Čakáme na spustenie projektu s názvom Unimpressed Geisha, pri ktorom sme spolupracovali so slovenskou ilustrátorkou Žužu Gálovou a jej partnerom Petrom Sedláčikom. My sme zabezpečili technickú stránku projektu, oni tú kreatívnu časť. Z ich stránky sa bude dať kúpiť jedno z 3 333 NFT diel, ktoré sa skomponujú na základe  prideleného algoritmu po zaplatení.

 

S tvorcami NFT pracuješ v podstate denne. Aký je o ne záujem na Slovensku?

Keď sa pýtam na NFT ľudí na Slovensku, väčšina kreatívcov mi povie, že vlastní 2 alebo 3 NFT, prípadne sa o ne zaujímajú. Poznám aj slovenských „traderov“, ktorí nakupujú a predávajú NFT ako investíciu. Predpokladám rýchly nárast, keď sociálne siete integrujú ich podporu aj pre náš trh, ktorá je už v príprave.

Takisto som sa na Slovensku stretla s mladým tímom, ktorý rozbieha digitálnu agentúru so špecializáciou na NFT projekty, čo je vo svete veľmi lukratívny segment. Neviem však, či ich bude živiť slovenský trh. Skôr predpokladám, že s nástupom mladšej generácie príde väčšie prepojenie na svetové trhy, tak ako sme to spravili my pred desiatimi rokmi s ilustráciami.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: archív Petry Kemkovej
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac