hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Ekonomika a financie

Stropovanie cien je len presunutie straty na iný subjekt, hovorí analytik Radovan Ďurana

Je stropovanie cien riešením inflácie? Podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS-u takéto opatrenie môže spôsobiť nedostatok na trhu alebo odradiť budúcich investorov.

Martina Havranová
30. 6. 2022 18:30 Čas čítania: 2:19
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ekonomika a financie
0
Martina Havranová
30. 6. 2022 18:30
Čas čítania: 2:19

Stropovanie cien je len presunutie straty na iný subjekt, hovorí analytik Radovan Ďurana

Je stropovanie cien riešením inflácie? Podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS-u takéto opatrenie môže spôsobiť nedostatok na trhu alebo odradiť budúcich investorov.

Martina Havranová
30. jún 2022, 18:30
Čas čítania: 2:19
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Zastropovanie cien prezentujú politici ako jedno z potenciálnych riešení rýchlorastúcich cien pri vysokej inflácii. Keď Maďarsko zastropovalo ceny pohonných látok, na Slovensku sa spustila vlna tankovacej turistiky k južnému susedovi a v spoločnosti sa vynorili otázky: Prečo ceny nezastropovali politici aj na Slovensku? 

 

Zastropovanie cien sa môže ponúkať ako jednoduché riešenie v časoch komplikovanej ekonomickej situácie a je jedným z nástrojov, ako vlády krajín bojujú s vysokou infláciou. Treba myslieť aj na to, že so sebou nesie aj zásadné negatíva. „Inflácia je plošný fenomén, ktorý dopadá na všetky ekonomické činnosti. Regulácia cien je len presunutie straty na iný subjekt alebo oddialenie dosahov vyšších cien na domácnosti,“ vysvetľuje analytik INESS-u Radovan Ďurana. 

 

Radovan Ďurana – INESS.
Radovan Ďurana – INESS. Zdroj: INESS

 

Zastropovanie môže vytvoriť ekonomické škody a nedostatok tovaru

Okrem Maďarska po zastropovaní cien niektorých komodít alebo tovarov siaha napríklad aj Chorvátsko alebo Slovinsko. Takéto opatrenia môžu na nejaké obdobie znížiť konečné ceny pre užívateľa, rozdiel medzi regulovanou a trhovou cenou však môže vytvoriť ekonomické straty pre predajcov a spôsobiť im dlhodobé problémy.

 

„Zastropovanie cien znamená, že ak subjekt poskytujúci tovar alebo službu nakúpi drahšie, ako je regulovaná cena, vytvorí stratu. Túto stratu bude musieť niekto uhradiť a to platí aj v prípade štátneho podniku. Alternatívne, regulovaná cena môže znamenať, že predávajúci subjekt nevytvorí zisk, ktorý vytvoriť mohol,“ hovorí Ďurana. V podstate výšku ceny reguluje štát a nie trh. Bez prihliadnutia na to, že sa zvyšujú vstupné náklady. „Negatívom zastropovania cien je vyššia spotreba, ako by bola pri trhových cenách. Vzniká tak problém nedostatku, a preto sú často regulované ceny sprevádzané obmedzovaním spotreby v podobe zavádzania limitov maximálnych nákupov alebo prídelových systémov,“ dodáva Ďurana.

 

Stropovanie cien významne zasahuje do trhového prostredia. Pomoc je adresovaná všetkým bez ohľadu na ich skutočné potreby.

 

Jeho slová potvrdzuje aj spomínaná situácia s benzínom v Maďarsku, keď časom miestni predajcovia pohonných hmôt začali v dôsledku extrémne zvýšeného dopytu obmedzovať alebo úplne zastavovať predaj. Pre mnohých malo regulovanie cien tamojšou vládou navyše tvrdé ekonomické dosahy. „Mnohí malí predajcovia v Maďarsku zavreli prevádzky z dôvodu straty a chystajú sa súdiť s maďarskou vládou,“ dopĺňa Ďuraňa.

 

Regulovanie cien pohonných látok maďarskou vládou malo za následok ekonomickú stratu pre mnohých malých predajcov.
Regulovanie cien pohonných látok maďarskou vládou malo za následok ekonomickú stratu pre mnohých malých predajcov. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

 

Zasahovanie do trhu môže odradiť budúcich investorov

Otázka zastropovania cien sa nespája len s pohonnými látkami, ale aj s energiami alebo potravinami a je pravdepodobné, že kým budeme bojovať s vysokou infláciou, bude sa vynárať znova a znova. Premiér Eduard Heger na samite Európskej únie napríklad odmietol možnosť dlhodobého stropovania cien plynu a povedal, že z dlhodobého hľadiska by bolo škodlivým pre trh.

 

Firma, ktorá predáva za regulované ceny, nevytvorí dostatočný objem prostriedkov na investície či rozvoj. Takýto sektor odradí každého nového investora.

 

Ak sú energetické firmy ochotné poskytovať zvýhodnené ponuky pre domácnosti (takýto návrh padol napríklad v ČR), tak potom je prijateľným riešením takáto dobrovoľná dohoda. Ak k nej nedôjde, na rade sú výdavky štátneho rozpočtu. „Stropovanie cien významne zasahuje do trhového prostredia. Pomoc je adresovaná všetkým bez ohľadu na ich skutočné potreby. Ak chce štát vstupovať do tejto oblasti, mal by tak robiť adresne, pomáhať domácnostiam, ktoré sa dostali do problémov,“ vysvetľuje dosahy tohto opatrenia Ďurana. 

 

Anketa:Zobraziť výsledky >Skryť výsledky >
Vnímaš stropovanie cien ako riešenie pri zdražovaní v dôsledku inflácie?
ÁnoNieHlasovať
Áno49%
Nie51%

 

Takýto spôsob zasahovania štátu do trhu má podľa slov Ďuranu aj dlhodobejšie následky. „Faktory, ktoré som pomenoval vyššie, zároveň znamenajú, že predávajúci subjekt nevytvorí dostatočný objem prostriedkov na investície či rozvoj. Takýto sektor odradí každého nového investora alebo predajcu,“ vysvetľuje.

 

Zjednodušene povedané, pri stropovaní cien môže na trhu nastávať situácia, že hoci firmy v akomkoľvek segmente budú predávať rekordné množstvá nejakého tovaru, zastropovanie cien spôsobí, že namiesto zisku môžu generovať stratu. Nie vlastnou vinou tak môžu prísť o budúcich investorov alebo sa dostať do existenčných problémov.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/AP
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Ekonomika a financie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac