Výber najvhodnejšej hypotéky pri kúpe bytu alebo končiaca sa fixácia na už trvajúcej hypotéke. Ako urobiť to najvýhodnejšie rozhodnutie v období, keď sa úrokové sadzby dynamicky zvyšujú z mesiaca na mesiac?
Úrokové sadzby sa pri hypotékach zdvihli od začiatku roka už niekoľkokrát a v podstate nikto s istotou nevie, na akej hranici sa stabilizujú. Počas posledných rokov sme si na Slovensku mohli požičiavať veľmi lacno a bolo samozrejmosťou, že banky ponúkali úrokové sadzby, ktoré sa blížili k nule aj pri dlhších fixáciách.
Už dnes sa niektoré úrokové sadzby posunuli nad hranicu 3 % a množstvo analytikov sa zhoduje na tom, že budú rásť ďalej. Ako by sa na aktuálnom hypotekárnom trhu rozhodli odborníci a ako by vyriešili modelové situácie, ktorým v súčasnosti čelí množstvo ľudí?
Pýtali sme sa na tri scenáre – ako má postupovať človek, ktorý ide kupovať byt, čo má robiť človek, ktorému sa budúci rok končí fixácia, a čo sa oplatí v prípade, že má niekto nasporenú väčšiu sumu peňazí.
Na biznisovej podstránke Refresheru Disrupter pravidelne do hĺbky rozoberáme témy, ktoré sa týkajú sveta ekonomiky a podnikania. Staň sa členom klubu Refresher+ a dostaň sa k neobmedzenému obsahu.
Plánujem kúpu trojizbového bytu, ktorý bude určený na bývanie, nie na investíciu. Aká dlhá fixácia a v akej výške je pre mňa aktuálne najlepšou možnosťou na trhu?
Slavomír Molnár, finančný poradca a analytik
Z posledných analýz hlavných analytikov bánk vyplýva, že úroková sadzba by sa v strednodobom horizonte mala hýbať okolo 4 %. Pri kúpe nehnuteľnosti by som aktuálne odporúčal buď päťročnú, alebo desaťročnú fixáciu. Prvú voľbu, teda päťročnú fixáciu odporúčam klientom, ktorí ešte preferujú na súčasné divoké pomery nižšie úrokové sadzby, ale zároveň si chcú zafixovať úrokovú sadzbu na stredne dlhý horizont.
Desaťročnú fixáciu odporúčam klientom, ktorí majú strach z extrémnejšieho nárastu úrokových sadzieb, a aj tým, ktorých príjem v dlhodobom horizonte nemá potenciál rásť. Je dobré, aby si zafixovali výdavky v rámci svojho cash flow.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako dlho budú ešte rásť úrokové sadzby na hypotékach?
- Je najdlhšia fixácia zároveň najlepším riešením?
- Čo robiť v prípade, ak sme si zaxifovali úrokovú sadzbu na dlhé obdobie a hypotéky na trhu po čase zlacnejú?
- Je výhodné refinancovanie hypoték, ak sa mi aktuálne trvajúca fixácia končí o rok?
- Je dobré rozhodnutie investovať našetrené peniaze do existujúcej hypotéky a znížiť si tak splátky?