Slovensko v roku 2020 skončilo na tretej pozícii za Talianskom a Gréckom v počte mladých ľudí, ktorí nielenže nechodia do školy či do práce, ale nezúčastňujú sa ani na odbornej príprave.
Takmer dvadsať percent mladých ľudí na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov sa nevzdeláva ani nepracuje. Najviac, a to až dve tretiny, z toho tvoria ženy.
Ide o tzv. NEET skupinu (non in education, employment and training). Sú to ľudia, ktorí sú mimo záchytného systému pomoci. Nie sú zaregistrovaní na úrade práce, nechodia do škôl ani do zamestnania. Nikto o nich vlastne nič nevie.
Pandémia koronavírusu počet nepracujúcich mladých ľudí zvýšila, keďže zasiahla práve sektory, v ktorých väčšina z nich pôsobila. Na Slovensku však je dlhodobým problémom najmä to, že školy nepripravujú študentov na prax a nereagujú na aktuálne požiadavky trhu práce. Mladí ľudia majú potom dlhodobo veľký podiel na nezamestnanosti.
Podobne ako v celej Európe, aj u nás klesá záujem o robotnícke pozície a štúdium technických odborov.
Slovensko je v rámci EÚ krajinou, ktorá má jeden z najvyšších podielov nepracujúcich mladých mladých, ktorí sa zároveň nevzdelávajú. V roku 2020 sme skončili na tretej pozícii za Talianskom a Gréckom. Medziročne sme si o tri priečky pohoršili.