Skupina ekonómov z Yaleovej univerzity vo svojej štúdii vysvetľuje vplyv ekonomických sankcií uvalených na Rusko západnými krajinami. Ako ich dosahy vyzerajú v číslach?
Skupina ekonómov z Yaleovej univerzity vypracovala a zverejnila rozsiahlu štúdiu, ktorá vysvetľuje, ako dosahy ekonomických sankcií vplývajú na ruskú ekonomiku. Hoci sa ruská strana snaží často zahmlievať a zľahčovať ich dosahy, experti vo svojej štúdii tvrdia opak a opisujú celkové devastačné účinky sankcií na ruskú ekonomiku.
Experti sa vo zverejnenej správe zameriavajú na niekoľko oblastí a ich snahou bolo aj vyvrátiť kolujúce hoaxy. My sme zo správy vybrali práve tie, ktoré najviac rezonujú na Slovensku.
1. Kto je závislejší od plynu?
Asi najdiskutovanejšou témou pri ekonomických sankciách uvalených na Rusko je obmedzenie dodávok ruského plynu a nestabilita, ktorú Moskva spôsobovala v poslednom čase obmedzovaním jeho dodávok. Experti z Yaleovej univerzity však vysvetľujú, že Rusko je omnoho viac závislé od obchodovania s Európou, ako je Európa závislá od dovozu ruského plynu. Kým Rusko exportuje až 83 percent svojho plynu do Európy, pre Európu predstavuje asi 46 percent jej spotreby.
V správe sa ďalej vysvetľuje, že pre Európu bude obmedzenie dodávok ruského plynu skôr krátkodobým problémom sprevádzaným vyššími cenami a zmenou dodávateľskej štruktúry. Stručne povedané, bude to výzva pre európsku energetickú bezpečnosť a hospodárstvo, ale bude zvládnuteľná. Nebude však zásadným strategickým problémom pre Rusko, ktoré príde o svojho najzásadnejšieho odberateľa. Aj pri obchodovaní s ruským plynom sa vynára otázka, či jeho alternatívnym trhom môže byť Čína.
Rusko by však podľa expertov stálo vybudovanie potrubí do Číny nemalé finančné prostriedky a je málo pravdepodobné, že by sa mu podarilo uzatvoriť rovnako výhodné kontrakty, aké má s európskymi odberateľmi, keďže čínskou stratégiou je tlačiť ceny dole.
Experti vo svojej analýze navyše zdôrazňujú, že Rusko sa pre obmedzovanie plynu stalo nespoľahlivým obchodným partnerom, ktorý využíva plyn ako strategickú zbraň, a preto budú mať krajiny skôr tendenciu import ruského plynu obmedzovať.
2. Nahradí Európu Čína?
Údaje zo správy poukazujú najmä na závislosť Ruska od Číny. Čínsky trh je pre ruský obchod absolútne nenahraditeľným a Rusko dováža najviac tovaru práve z nej. Naopak, najväčším odberateľom čínskeho exportu sú stále s obrovským náskokom Spojené štáty americké, kam Čína v roku 2021 exportovala tovar v hodnote viac ako 500 miliárd dolárov. Rusko s prijatým exportom vo výške 72 miliárd sa stáva až jedenástym najväčším trhom pre krajinu.
Rusko sa tak dostáva do pozície nerovného vzťahu s obchodným partnerom, keď Čínu potrebuje omnoho viac, ako Čína potrebuje Rusko.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa Rusko nemôže spoliehať len na obchod s Čínou.
- S akou veľkou zľavou predáva Rusko ropu pre Čínu a Indiu.
- Koľko miliárd so sebou vzali bohatí Rusi pri úteku z krajiny.
- Prečo predaj nových áut v Rusku klesol na štvrtinu.
- Dokáže Rusko nájsť náhradných dovozcov technológií.