Spoločnosť Diagnose.me priniesla na trh službu, vďaka ktorej môžeme zdravotné problémy konzultovať online so svetovo uznávanými špecialistami.
Spoločnosť Diagnose.me má vo svojom portfóliu zhruba 150 medicínskych špecialistov z 35 krajín sveta, ktorí pokrývajú takmer všetky hlavné medicínske odbory. Vďaka ich službe si môžu klienti dať vypracovať zdravotný posudok u svetových špecialistov a získať tak pri svojej liečbe ďalší cenný názor uznávaného odborníka.
Podľa slov spoluzakladateľa a CEO Diagnose.me Lukáša Alnera však ambíciou spoločnosti rozhodne nie je konkurovať lokálnym lekárom, ale priniesť do zdravotného systému nadštandardnú službu.
„Naším cieľom je prinášať špičkovú celosvetovú expertízu v rámci diagnostiky. Chceli by sme vytvoriť niečo ako virtuálnu nemocnicu, kde by sme svetovú expertízu dokázali priniesť v každom medicínskom odbore,“ hovorí v rozhovore pre Refresher.

Ako vznikol impulz na založenie Diagnose.me?
Zhodou okolností sedíme blízko fotky Ivana Štefunka, ktorý bol jedným zo spoluautorov myšlienky a zároveň spoluzakladateľom firmy. Nápad vznikol pred viac ako desiatimi rokmi, keď Ivan riešil dosť vážny zdravotný problém a potreboval sa poradiť s niekým zo zahraničia.
Jednou z jeho možností bola náročná operácia mozgu, ktorú mu odporučili slovenskí lekári. Vtedy neexistovala možnosť online konzultácie, a tak letel s CT snímkou do USA. Po jeho operácii sme sa rozhodli, že chceme priniesť službu na trh, pretože určite nie je jediný, kto pri riešení zdravotných problémov chcel počuť názor viacerých špecialistov.
Pán Štefunko podporil investíciami mnoho startupov v ich začiatkoch. Bolo jednoduchšie zakladať firmu s niekým, kto má už dlhoročné skúsenosti zo startupového prostredia?
Ivan aj ja sme už mali skúsenosti s investovaním do startupov aj so štruktúrovaním spoločností, keďže sme ich pár založili a úspešne predali. Preto sme sa vzájomne dopĺňali a nezažili sme závažné krízy vo financovaní. Okrem zakladateľov do Diagnose.me investovali aj investičné fondy a niekoľko medzinárodných investorov.
Ak je niečo, na čo sú lekári vyslovene alergickí, tak sú to prípady, keď si ľudia googlia diagnózy a na základe toho, čo našli na internete, sa s nimi hádajú.
Už niekoľko rokov je Diagnose.me finančne sebestačné, ale plánujeme otvoriť ďalšie investičné kolo kvôli plánovanej expanzii na ázijské trhy a zároveň aj produktovému rozvoju, ktorý berieme veľmi vážne.
Ako by ste v skratke opísali službu Diagnose.me?Máme dva modely, ako sa človek môže dostať k našim špecialistom, ak chce konzultovať nejaký problém. Ten prvý je taký, že príde na stránku a sám alebo po konzultácii s našimi kolegami si vyberie špecialistu. Druhou možnosťou je, že sa k službe dostane cez nejakého z našich partnerov, ktorými sú prevažne životné poisťovne alebo napríklad banky, ktoré službu dávajú svojim klientom ako benefit.

Ako to funguje ďalej po vypracovaní posudku? Môžem sa vrátiť k svojmu lokálnemu lekárovi s posudkom od lekára napríklad z Ameriky, ktorý mi navrhol inú liečbu?
Je to veľmi častá otázka. Naši klienti nie sú len zo Slovenska a tento problém musíme mať vyriešený všade. Keďže sa nám podarilo poskladať databázu špecializovaných lekárov, ktorí v niektorých krajinách ani nemusia byť dostupní alebo sa k nim pacienti dostanú veľmi ťažko, posudok od iného experta väčšinou lokálny lekár berie do úvahy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo na Slovensku chýba množstvo medicínskych špecialistov.
- V akých prípadoch klienti najčastejšie hľadajú možnosti konzultácie s lekármi z iných krajín.
- Ako je na tom Slovensko v rámci celosvetového meradla digitalizácie zdravotníctva.
- Ako bude fungovať projekt virtuálnej nemocnice.
- Aké zdravotnícke produkty fungujú v západných krajinách v rámci prevencie a u nás nie.