hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Podnikanie

Úrady povolili spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce

Tretí blok EMO začali stavať v roku 1987.

TASR
25. 8. 2022 17:36 Čas čítania: 1:46
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn
Podnikanie
0
TASR
25. 8. 2022 17:36
Čas čítania: 1:46

Úrady povolili spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce

Tretí blok EMO začali stavať v roku 1987.

TASR
25. august 2022, 17:36
Čas čítania: 1:46
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Úrad jadrového dozoru vo štvrtok vydal definitívne rozhodnutie, ktorým umožňuje spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky.


„Po overení splnenia všetkých technických a legislatívnych požiadaviek a preverení vznesených pripomienok, námietok a podnetov vo veci podaného rozkladu prvostupňového povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia 3. bloku Mochovce do prevádzky vydala dnes 25. augusta 2022 predsedníčka ÚJD SR ako druhostupňový správny orgán rozhodnutie,“ uviedol ÚJD.


Podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej je druhostupňové konanie konečné. „ÚJD priebežne informoval o jednotlivých krokoch v konaní na svojom webovom sídle, kde zároveň zverejnil aj podklady pre druhostupňové rozhodnutie, ako aj návrh samotného rozhodnutia. Tým dal účastníkom konania a zainteresovanej verejnosti možnosť v princípe sa oboznámiť s rozhodnutím. Ak zvážia vykonať aj ďalšie kroky, avšak už na ÚJD nie je možné sa odvolať,“ zdôraznila Žiaková.


Vysvetlila, že rozhodnutie umožňuje uviesť elektráreň do prevádzky. „Proces uvádzania do prevádzky sa začína zavezením prvej kazety (paliva) do reaktora. V okamihu, ako nadobudne rozhodnutie právoplatnosť a vykonateľnosť, Slovenské elektrárne môžu začať so zavážaním paliva a s ďalšími postupnými krokmi vedúcimi k tomu, aby bolo možné v prvom kroku reaktor a primárny okruh uzavrieť a začať vykonávať aktívne testy s palivom,“ doplnila.

 

Zdroj: TASR

Spúšťanie reaktora je dlhodobý proces

„Skúšky vo veľmi optimálnom prípade môžu trvať štyri mesiace. Ak bude potrebné niečo spomaliť alebo zopakovať, môže to byť viac mesiacov,“ poznamenala.

„V tomto okamihu už začíname výrazne kontrolovať aj štvrtý blok EMO. Uvidíme, ako sa Slovenským elektrárňam bude dariť, ako sa im podarí dokúpiť dodatočné veci, ktoré ešte nemajú zakúpené pre 4. blok. Chýbajú materiály, ktoré treba špeciálne obstarávať, možno aj zariadenia. Predpokladáme, že najneskôr do dvoch rokov bude uvedený do prevádzky. Boli by sme spokojnejší, keby sa SE bezpečne podarilo blok ,dokompletovať‘ aj skôr,“ dodala šéfka ÚJD.


Vydaniu povolení predchádzala podľa ÚJD rozsiahla inšpekčná a analytická činnosť inšpektorov ÚJD a ich externej podpory.

 

„Druhostupňové rozhodnutie bolo vydané až po dôslednom vyhodnotení všetkých nezávislých analýz a odborných posudkov, ktoré si úrad dal vypracovať v rámci procesu preverovania podnetov a obsahuje komplexné odôvodnenie preverenia podmienok procesu uvádzania 3. bloku JE Mochovce do prevádzky s dôrazom na jadrovú bezpečnosť ako najvyššiu prioritu,“ dodal úrad.


Tretí blok EMO začali stavať v roku 1987. Po niekoľkoročnom prerušení prác začali Slovenské elektrárne s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

 

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

 

Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane čistým vývozcom elektriny.


Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku dostavby SE rátali s nákladmi okolo troch miliárd eur, no výsledná cena bude dvakrát vyššia. Náklady na dostavbu sleduje aj štát, pretože má v spoločnosti prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR 34-percentný podiel.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Podnikanie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac