Ideálom teda je, keď sa aspoň trochu pokúsiš ukázať firme, že je pre teba výnimočná. Najhoršie je, keď pôsobíš, že si si ponuku vlastne ani poriadne neprečítal.
„Štandardne má ten, čo číta životopisy, tri kôpky – áno, nie a možno. Keď sa dostanete do prvej skupiny, porazíte približne 80 percent súperov,“ myslí si CEO spoločnosti Personality HR Peter Križan. Hovorí o tom, že na „cv-čku“ je dôležitý vzhľad, fakty, zrozumiteľnosť a kontakt.
Takto napísané a podčiarknuté to vyzerá ako pomerne jednoduchá úloha. Napriek tomu s napísaním kvalitného životopisu, ktorý navyše zaujme, bojujú absolventi škôl aj skúsenejší kandidáti.
Aby si z toho nemal ťažkú hlavu, oslovili sme odborníkov z oblasti HR a zhrnuli najčastejšie prešľapy. Ukážeme ti, ako má životopis vyzerať a aj čo v ňom nesmie chýbať. Na Refresheri ti okrem iného prinášame tipy, ktoré využiješ aj vo svojom pracovnom živote. Snažíme sa ťa inšpirovať, vzdelávať aj pobaviť. Ak sa ti naša práca páči a chcel by si jej čítať viac, pridaj sa do klubu Refresher+.
Takto áno
V životopise by mali byť jasne uvedené:
- meno a priezvisko, bydlisko;
- kontaktné údaje;
- informácie o vzdelaní;
- pracovné skúsenosti;
- ocenenia, certifikáty a zručnosti, ktoré vieš dokázať;
- zoznam vlastností a schopností, ktoré ti pomôžu pri práci.
Dĺžka životopisu sa môže líšiť, no v zásade by nemal byť kratší ako 1 strana formátu A4 a dlhší ako 3 strany. Príliš strohý môže pôsobiť tak, že si ho zbúchal narýchlo, a príliš podrobný sa nikomu nechce čítať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo robiť v prípade, že som čerstvý absolvent a mám strach, že bude životopis príliš prázdny.
- Ako má v životopise vyzerať fotografia, ktorá ti pomôže, nie uškodí.
- Či si podľa expertov dávať do CV aj záľuby či informáciu o sabbaticale.
- S akými najčastejšími chybami sa stretávajú.