Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. septembra 2022 o 10:48
Čas čítania 1:54
Veronika Szűcs Rajničová TASR

Slovenské elektrárne začali so zavážaním paliva do 3. bloku Mochoviec. Podľa experta ho máme dosť aj na rok

EKONOMIKA A FINANCIE ENERGETIKA ENERGIE MOCHOVCE JADROVÁ ELEKTRÁREŇ SPRÁVY Z DOMOVA ZVYŠOVANIE CIEN ENERGIÍ
Uložiť Uložené

Slovensko už nie je odkázané na dodávky paliva do jadrových elektrární iba na ruského výrobcu, ale môže ho získať od viacerých dodávateľov.

Slovenské elektrárne začali v piatok krátko po polnoci so zavážaním jadrového paliva do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO). Na brífingu to krátko po začatí prác potvrdil premiér Eduard Heger (OĽaNO).

„Dlhé roky sa na to čakalo. Pre niektorých to bol nekonečný príbeh, ale dočkali sme sa,“ povedal premiér. Pripomenul, že Slovensko sa posúva z 52 % podielu na 65 % podiel jadrovej energie na výrobe elektriny. Spustenie tretieho bloku EMO bolo podmienkou na naplnenie dohody vlády a Slovenských elektrární o dodávke silovej elektriny pre domácnosti v rokoch 2023 a 2024 za rovnaké ceny, ako sú v súčasnosti.

Blok spustia o mesiac 

Zavážanie palivových tyčí do reaktora by malo trvať približne štyri dni. Nasledovať bude tlaková skúška reaktora a spustenie jadrovej reakcie by malo byť približne o mesiac.

Povolenie na spustenie 3. bloku vydal ÚJD už v máji minulého roku.

Proti tomuto rozhodnutiu sa odvolala rakúska organizácia Global 2000, ktorá namietala údajné riziká vyplývajúce z prevádzky jadrového zariadenia. ÚJD sa so všetkými námietkami vyrovnal a 25. augusta v takmer 140-stranovom dokumente rozklad aktivistov zamietol a spustenie bloku definitívne povolil.


Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začali stavať v roku 1987. Po dlhom prerušení prác spustili Slovenské elektrárne dostavbu Mochoviec v novembri 2008. Nový jadrový blok má inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane vo výrobe elektriny sebestačné.


Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku dostavby SE rátali s nákladmi necelé tri miliardy eur, no výsledná cena bude viac ako šesť miliárd eur. Štvrtý blok EMO by sa mohol dostať do prevádzky najskôr v máji roku 2024. Štát má v Slovenských elektrárňach podiel 34 %.

Elektráreň Mochovce.
Elektráreň Mochovce. Zdroj: Facebook/Richard Sulík

Už sa nemusíme spoliehať na Rusko

Pokiaľ ide o dodávky paliva do jadrových elektrární, Slovensko už nie je odkázané iba na ruského výrobcu, ale môže ho získať od viacerých dodávateľov. Za posledný polrok sa tak výrazne znížilo riziko možného nedostatku paliva a núteného odstavenia niektorých reaktorov.

Na piatkovom brífingu po začatí prác na spustení 3. bloku elektrárne v Mochovciach to povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček. V súčasnosti majú SE podľa Strýčka dostatočné zásoby jadrového paliva na viac ako ročnú prevádzku a očakávajú ďalšie dodávky.

„Zároveň sme spustili približne pred mesiacom medzinárodný tender na nové jadrové palivo, novú dodávku. Očakávame, že okrem ruskej spoločnosti, ktorá dnes dodáva palivo, sú ďalší dvaja alternatívni dodávatelia. Sú to spoločnosti Framatome a Westinghouse,“ uviedol Strýček.


SE sa zároveň pri rokovaní s týmito alternatívnymi dodávateľmi spojili s ďalšími prevádzkovateľmi rovnakých reaktorov VVER 440 v Česku, vo Fínsku a v Maďarsku. Spoločnosť Westinghouse by mala palivo pre VVER 440 začať dodávať už na jar budúceho roka.

Podľa Strýčka je palivo vyvinuté a bude už používané v inej elektrárni. „Vidíme tam nejakú cestu do budúcnosti a riziko, ktoré tu bolo pred šiestimi až siedmimi mesiacmi, už je dneska radikálne nižšie,“ dodal šéf SE.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac