hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Rozhovory

Nie som kulturista, v športovej výžive som videl biznisový potenciál, vraví CEO GymBeam Dalibor Cicman (Rozhovor)

Slovenská firma GymBeam patrí k najúspešnejším e-commerce projektom na Slovensku a podarilo sa jej expandovať aj na trh do ďalších trinástich krajín sveta. Podľa slov jej zakladateľa Dalibora Cicmana by sa tento rok mala priblížiť k stomiliónovým tržbám.

Martina Havranová
22. 9. 2022 12:30 Čas čítania: 8:18
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nie som kulturista, v športovej výžive som videl biznisový potenciál, vraví CEO GymBeam Dalibor Cicman (Rozhovor)
Zdroj: archív GymBeam
Rozhovory
0
Martina Havranová
22. 9. 2022 12:30
Čas čítania: 8:18

Nie som kulturista, v športovej výžive som videl biznisový potenciál, vraví CEO GymBeam Dalibor Cicman (Rozhovor)

Slovenská firma GymBeam patrí k najúspešnejším e-commerce projektom na Slovensku a podarilo sa jej expandovať aj na trh do ďalších trinástich krajín sveta. Podľa slov jej zakladateľa Dalibora Cicmana by sa tento rok mala priblížiť k stomiliónovým tržbám.

Martina Havranová
22. september 2022, 12:30
Čas čítania: 8:18
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Nie som kulturista, v športovej výžive som videl biznisový potenciál, vraví CEO GymBeam Dalibor Cicman (Rozhovor)
Zdroj: archív GymBeam
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Spoločnosť GymBeam patrí k najúspešnejším firmám v e-commerce segmente na Slovensku. Aktuálne funguje už na štrnástich trhoch a neustále rozširuje svoje portfólio produktov.

 

CEO spoločnosti Dalibor Cicman tvrdí, že tento rok by mali dosiahnuť tržby v hodnote 100 miliónov eur. V roku 2014, po skúsenostiach s prevádzkovaním mnohých e-shopov, sa rozhodol upriamiť svoju pozornosť práve na budovanie značky GymBeam.

 

Na Refresheri ti pravidelne predstavujeme inšpiratívnych ľudí, ktorí dosiahli výnimočné úspechy a podarilo sa im vybudovať biznis s globálnym dosahom. Aby sme to mohli robiť aj naďalej, podpor nás a pridaj sa do klubu Refresher+, kde získaš neobmedzený prístup k exkluzívnym článkom.


Aký bol prvotný impulz na založenie spoločnosti GymBeam?

Už ako študent na strednej škole som pre klientov externe vytváral webové stránky a prevádzkovanie vlastného e-shopu sa mi zdalo ako dobrý biznisový nápad. Pracoval som s tímom paralelne na zhruba trinástich e-shopoch. Uvedomil som si však, že bude výhodnejšie, ak sa zameriame na jeden konkrétny projekt. Niektoré e-shopy som zatvoril, iné zas predal. 

 

Zakladateľ spoločnosti GymBeam Dalibor Cicman.
Zakladateľ spoločnosti GymBeam Dalibor Cicman. Zdroj: archív Dalibora Cicmana

 

Prečo ste sa rozhodli práve pre segment športovej výživy?

V roku 2014 som sa začal plne koncentrovať na budovanie značky GymBeam. Bolo to trošku oportunistické rozhodnutie, nie som totiž žiadny bývalý profesionálny športovec, ktorý by mal špeciálny vzťah k športovej výžive. V tomto období som si robil PhD. v odbore Business Intelligence pre e-commerce. 


Moja vášeň bola skôr práca na budovaní zákazníckej bázy. Chcel som pracovať na projekte, kde zákazníci robia opakované nákupy, a fungovali sme ako snehová guľa, ktorá nabaľovala čoraz viac a viac zákazníkov. Navyše, existujú predpovede, ktoré ukazujú, že segment športovej výživy alebo zdravé stravovanie bude v online sektore ešte niekoľko rokov rásť. 

 

Chceli sme, aby produkty vyzerali lákavejšie aj pre bežných spotrebiteľov. V USA bolo úplne bežné, že aj žena v domácnosti pripravovala rodine proteínové palacinky.


V tom čase som veľa cestoval a všimol som si, že produkty športovej výživy sú v našom regióne vnímané úplne inak, ako boli vnímané v zahraničí. U nás boli proteíny určené pre úzku skupinu kulturistov a v Amerike alebo Británii sa už v tom čase predávali v bežných obchodoch. Za peniaze, ktoré som získal z predaja firiem, sme kúpili značku Sport Nutrition s niekoľkými produktmi a premenovali ju na GymBeam. Vedeli sme, že chceme rovnomenný názov služby aj produktov.


Navyše, fitnes je veľmi vďačnou témou na sociálne siete, pretože sa pri ňom dá vytvoriť veľa obsahu. Postupne som vystúpil zo všetkých projektov v priebehu dvoch rokov a najšikovnejších ľudí, ktorí na nich pracovali, som premiestnil pod značku GymBeam. Na začiatku som teda mal ľudské aj finančné zdroje. Vďaka tomu sa nám podarilo prvé roky raketovo rásť.

 

S akými produktmi ste začínali a ako ste sa rozhodovali pri rozširovaní svojho portfólia?

Keď sme koncom roka 2014 kúpili slovenskú značku BodyFit, náš sortiment bol veľmi úzky a predávali sme zhruba 30 produktov v rámci športovej výživy. Išlo o klasické fitnes doplnky výživy ako proteíny, spaľovače tukov, kreatíny a vitamíny. Naše portfólio sa rozrástlo až za posledné roky. 


Chceli sme, aby produkty vyzerali lákavejšie aj pre bežných spotrebiteľov. V USA bolo už úplne bežné, že aj žena v domácnosti pripravovala rodine proteínové palacinky. Na Slovensku sa však proteíny predávali pod názvami ako MegaMass 4000, na obaloch mali blesky alebo minimálne plamene či muža s navretými žilami. Chceli sme preto priniesť na trh aj produkty, ktoré by boli atraktívne aj pre bežných ľudí a rodiny.

Športová výživa sa v podstate presunula do segmentu funkčného jedla, čo sú klasické potraviny s prispôsobeným zložením pre ľudí, ktorí majú aktívny životný štýl. Jedným z produktov, ktoré boli u nás prvé mimo sortimentu tradičnej športovej výživy, boli napríklad orieškové maslá. 

 

 

Kedy ste začali vyrábať prvé produkty pod značkou GymBeam? 

Už keď sme vytvárali produkty pre športovú výživu, myslím tým klasické proteíny, snažili sme sa prispôsobiť dizajn pre ľudí, ktorí majú bežnú prácu, napríklad v kanceláriách, a nie sú profesionálnymi športovcami. Prvé orieškové maslo sme vyrobili v roku 2015. Vtedy ich predaj online ešte nebol taký populárny ako teraz. 


Hodnota našej firmy spočíva hlavne v dobrom zvládnutí „market intelligence“. Tým chcem povedať, že o tom, čo pridáme do portfólia, sa rozhodujeme podľa dát. To bol aj prípad arašidového masla. Vedeli sme, že v našom regióne po ňom rastie dopyt a zároveň neexistuje ponuka. Základná poučka ekonómie hovorí, že ak je po niečom vysoký dopyt a zároveň je na trhu nízka ponuka, rovná sa to dobrému biznisu.

 

Firma GymBeam priniesla na trh niekoľko druhov funkčného jedla, ktoré vyhľadávajú najmä ľudia s aktívnymi životným štýlom.
Firma GymBeam priniesla na trh niekoľko druhov funkčného jedla, ktoré vyhľadávajú najmä ľudia s aktívnymi životným štýlom. Zdroj: archív GymBeam

 

Ako v praxi vyzerá rozhodovanie sa podľa dát?

Vo firme máme dáta a marketingových špecialistov, s ktorými sa snažíme definovať, po čom je na internete aktuálne dopyt v rôznych regiónoch, a zároveň sledujeme aj trend tohto dopytu. 

 

Ak sa porovnáme s konkurenciou, my máme v ponuke zhruba 6 000 typov produktov, konkurencia v tomto regióne zvykne mať na skladoch horné stovky.


Náš nový potenciálny produkt sa následne posúva na ďalšie oddelenie, ktoré zastrešujú chemici a ľudia, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou a kvalitou potravín. Je to náš RND tím, ktorý formuluje návrh produktu uchopiteľný pre výrobu. V podstate preložia návrh marketingového oddelenia do konkrétneho zloženia produktu, a ak ide o nejaký jednoduchý monoprodukt, dokážu ho aj naceniť. 


Ich návrh putuje na tretie oddelenie, kde sú obchodníci. Naše produkty z radov potravín a športovej výživy vyrábame buď v našej vlastnej výrobe, alebo sa vyrábajú v zhruba dvesto iných výrobách rozmiestnených rôzne po Európskej únii. Päť výrob máme mimo Európskej únie a nachádzajú sa v USA, Británii a Nórsku. Naopak, naše produkty z radu príslušenstva alebo športového oblečenia sa vyrábajú buď v Maďarsku, alebo v Ázii.

 
Vedeli by ste tento proces zaraďovania nových produktov opísať aj podrobnejšie na nejakom konkrétnom príklade?

Jeden zo zdrojov našich dát môže byť napríklad aj analytický nástroj Google Trends. Máme reporting, ktorý monitoruje desiatky tisíc výrazov v našom regióne. Môže sa stať, že v regióne začne nárazovo rásť počet vyhľadávaní napríklad doplnku ashwagandha.

 

Jednou zo stratégií firmy je mať, čo najvýhodnješie ceny pri najpredávanejších produktoch.
Jednou zo stratégií firmy je mať, čo najvýhodnješie ceny pri najpredávanejších produktoch. Zdroj: archív GymBeam


V podstate ani nemusíme vedieť, čo to presne je, ale v reportingu nám to vyskočí ako anomália. V takejto situácii sa môžete pozrieť aj na ďalšie podporné nástroje, akým je napríklad prieskum toho, ako sa komunikuje o tomto produkte na sociálnych sieťach, ale aj to, či sa takýto produkt v online priestore inzeruje. 

 

Laik si môže myslieť, že nižšie ceny znamenajú nižšiu kvalitu, ale nie je to vždy tak. Napríklad pri orieškových maslách je za vyššou cenou zväčša neefektívna výroba pri malých objemoch.


Vo firme máme wishlist zhruba tisícky produktov, ktoré by sme v budúcnosti chceli zaradiť do ponuky. Týmto dátam sa však nedá veriť na 100 %, a preto často pridáme do nášho portfólia najskôr produkt výrobcu, ktorý napríklad ašvagandu už v ponuke má. Keď uvidíme, že o produkt je naozaj záujem, predáva sa a zároveň je pri ňom aj zaujímavá marža, pustíme sa do vývoja nášho vlastného produktu. 

Špecifikom vašej spoločnosti je aj to, že sa vám dlhodobo darí držať nižšie ceny, ako má konkurencia. Možno na porovnanie, u vás menšie balenie arašidového masla stojí zhruba 3 a pol eura, kým v iných e-shopoch je ten istý objem s rovnakým zložením za takmer dvojnásobok. Akú máte stratégiu pri cenotvorbe?

Máme oddelenie, ktoré sa cenotvorbe venuje na plný pracovný úväzok. Cieľom je, aby produkty boli cenovo výhodné, ale zároveň chceme mať väčšiu maržu, ako má konkurencia, najmä ak ide o doplnkový tovar. Ak sa porovnáme s konkurenciou, my máme v ponuke zhruba 6 000 typov produktov, konkurencia v tomto regióne zvykne mať na skladoch horné stovky. 

 

Pri najpredávanejších produktoch máme veľmi výhodné ceny. Vysvetlím to na kategórii proteíny. Pri klasických srvátkových proteínoch, ktoré patria k najpredávanejším, sa snažíme o čo najvýhodnejšiu cenu. Ak ide o nejaké špecifické kategórie, ako sú napríklad vegánske proteíny, naša konkurencia nemáva na sklade napríklad proteín, kde je extrahovaná bielkovina z chia semienok, preto si môžeme dovoliť mať pri ňom vyššiu maržu. 


Takýmto spôsobom sa dá dosiahnuť to, aby sme mali vyššiu priemernú maržu, ako má konkurencia, ale zároveň bude mať zákazník stále pocit, že ceny sú veľmi priaznivé. Laik si môže myslieť, že nižšie ceny znamenajú nižšiu kvalitu, ale nie je to vždy tak. Napríklad pri spomínaných orieškových maslách je za vyššou cenou zväčša neefektívna výroba pri malých objemoch. 

 

Podľa CEO spoločnosti GymBeam Dalibora Cicmana stojí hodnota firmy najmä na dobre zvládnutom „market intelligence“'.
Podľa CEO spoločnosti GymBeam Dalibora Cicmana stojí hodnota firmy najmä na dobre zvládnutom „market intelligence“'. Zdroj: archív Dalibora Cicmana

 

Jedným z vašich úspechov je aj veľmi rýchle dodanie. Ako sa vám podarilo vybudovať sieť, vďaka ktorej dokážete zákazníkovi doručiť produkty aj do 24 hodín, pričom iné e-shopy majú dodaciu lehotu okolo 2 – 5 dní a často používajú rovnaké dopravné spoločnosti?

Naše doručovanie funguje v podstate nonstop. Doručujeme do štrnástich krajín, tisícky balíkov denne. Mali sme aj dni, keď sme denne poslali 100-tisíc produktov. Štandardný e-shop funguje tak, že špedičná firma príde za ním a vezme si zásielky. My fungujeme inak a každý deň posielame kamióny balíkov priamo do centrálnych dep v krajinách, kde pôsobíme.


Často to hrotíme do poslednej minúty, pokiaľ je to naozaj možné doručiť. Myslím, že v takej cenovej kategórii doručenia, ako fungujeme, to už rýchlejšie jednoducho nejde. Keď expandujeme na nejaký zahraničný trh, chceme byť jednotkou na trhu, a to znamená aj veľmi rýchlo začať robiť kamiónové objemy objednávok.

Vtedy sa nám oplatí voziť objednávky do centrálnych skladov špedičných firiem v daných krajinách poslednú minútu pred uzávierkou, predtým ako sa začne celoštátny rozvoz. A tak dokážeme fungovať rýchlejšie ako malé a stredné e-shopy.


Figurujete už na trhoch v štrnástich krajinách. Ktoré sú pre vás tie najúspešnejšie?

Náš najväčší trh je aktuálne Česká republika. Po nej sú veľmi silnými trhmi Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Fungujeme aj na ďalších desiatich trhoch, ktoré však tvoria len 30 % našich tržieb. Ak sa pozrieme na životný cyklus jednotlivých trhov, tak, samozrejme, najrýchlejšie rastú tie novootvorené.

 

Šesťmiliónová investícia do GymBeamu bol zatiaľ najväčší tiket v rámci e-commerce segmentu na Slovensku. Do budúcnosti budeme otvárať investičné kolá, kde by sme chceli osloviť globálneho investora.

 

Tento rok sme otvorili taliansky trh, kde sa nám skvele darí a naším cieľom je stať sa talianskou jednotkou v našom segmente. Uvedomujem si, že je to ambiciózny cieľ, keďže ide o naozaj veľký trh. Ďalším cieľom je trh Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Či sa nám na novom trhu bude dariť, ovplyvňuje to, koľko kapitálu sme ochotní doň alokovať a zároveň ako funguje konkurencia v danej krajine.

 

Úspešne sa nám podarilo vstúpiť aj na poľský trh, kde sme takisto alokovali dostatočné množstvo kapitálu, ale zároveň sme vedeli, že nás čaká náročný boj s konkurenciou. Napriek tomu sa nám však podarilo uspieť a myslím si, že v dohľadnom čase bude Poľsko naším najväčším trhom.

 

Slovenská firma GymBeam aktuálne figuruje na trhoch v štrnástich krajinách.
Slovenská firma GymBeam aktuálne figuruje na trhoch v štrnástich krajinách. Zdroj: archív Dalibora Cicmana


Na začiatku ste spomenuli, že ste založili spoločnosť vďaka vlastným zdrojom. Dostávate ponuky od investorov?  

Keď sme začali rásť, začali nás oslovovať investori, keďže v našej firme videli potenciál na investície. My sme sa rozhodli pre investičnú platformu Crowdberry. Mali sme z nich dobrý dojem z ľudskej stránky a videli sme aj potenciál efektívnej spolupráce.


V roku 2020 sme dostali investíciu vo výške 6 miliónov eur, pričom 4 milióny do nás vložil fond Crowdberry a ďalšie dva sme dostali od Slovak Investment Holding. Na základe toho, že sa našej spoločnosti darí, si Crowdberry plánuje uplatniť opciu voči Slovak Investment Holding a rozhodla sa vykúpiť ich podiel. Aktuálne teda prebieha investičné kolo, kde Crowdberry zbiera kapitál na to, aby odkúpil podiel od SIH. Šesťmiliónová investícia bol zatiaľ najväčší tiket v rámci e-commerce segmentu na Slovensku. Do budúcnosti budeme otvárať investičné kolá, kde by sme chceli osloviť globálneho investora. 

 

Segment športovej výživy v e-commerce sa stále rozrastá. Ako stojíte v porovnaní s konkurenciou, ako je napríklad MyProtein alebo Aktin? 

Konkurenciu by som rozdelil na dve skupiny. Jednou sú firmy, ktoré sú globálne, ako je napríklad MyProtein. Je to britská firma fungujúca celosvetovo a jej akcie sa obchodujú na londýnskej burze. Tieto firmy majú miliardové valuácie, ale náš región pre nich nie je celkom zaujímavý, takže doň ani nealokujú veľké zdroje. V tomto regióne sme v jednotlivých krajinách teda väčší my.  


Druhou skupinou sú lokálne firmy, ako spomínaný Aktin, čo je česká firma, alebo na Slovensku je to spoločnosť BodyWorld. Tieto firmy sú od nás skokovo menšie. Tento rok by sme mali dosiahnuť tržby v hodnote 100 miliónov eur a ony sa tržbami pohybujú na úrovni niekoľkých miliónov eur. Na niektorých trhoch sme dvadsaťkrát väčší, ako je druhá najväčšia firma v našom segmente.


Na čo by ste sa chceli zamerať v budúcnosti?

Chceme sa stať jednotkou na trhu v Nemecku a Taliansku. Našou stratégiou nie je expandovať na niekoľko ďalších trhov, ale upevniť si pozíciu na týchto dvoch veľkých trhoch. Čo sa týka rozširovania portfólia, chceme ísť aj do niche segmentu a priniesť tak na trh produkty, ktoré bude mať v ponuke len veľmi málo firiem. Zároveň by sme radi priniesli do regiónu aj veľmi progresívne produkty, ktoré tu ešte nie sú zastúpené, ale sú veľmi populárne napríklad v USA.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: archív Dalibora Cicmana
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac