hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Rozhovory

Bývalý šéf Slovenskej pošty: Žltých lístkov chceme čo najmenej. Žiaľ, aj mladí vedia o našich elektronických službách veľmi málo

Pred vojnou sme mali v stratégii, že nakúpime 500 elektrických áut. Potom sme to znížili na 200. Teraz si nie som istý, či nejaké nové elektrické autá budú, priznáva Martin Ľupták. Poštu čakajú ťažké časy.

Veronika Szűcs Rajničová
28. 9. 2022 14:30 Čas čítania: 8:10
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Bývalý šéf Slovenskej pošty: Žltých lístkov chceme čo najmenej. Žiaľ, aj mladí vedia o našich elektronických službách veľmi málo
Zdroj: Refresher/Ľubo Baran
Rozhovory
5
Veronika Szűcs Rajničová
28. 9. 2022 14:30
Čas čítania: 8:10

Bývalý šéf Slovenskej pošty: Žltých lístkov chceme čo najmenej. Žiaľ, aj mladí vedia o našich elektronických službách veľmi málo

Pred vojnou sme mali v stratégii, že nakúpime 500 elektrických áut. Potom sme to znížili na 200. Teraz si nie som istý, či nejaké nové elektrické autá budú, priznáva Martin Ľupták. Poštu čakajú ťažké časy.

Veronika Szűcs Rajničová
28. september 2022, 14:30
Čas čítania: 8:10
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Bývalý šéf Slovenskej pošty: Žltých lístkov chceme čo najmenej. Žiaľ, aj mladí vedia o našich elektronických službách veľmi málo
Zdroj: Refresher/Ľubo Baran
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sleduj Disrupter, nech ti nič neujde z podnikateľského sveta:
disruptersk na Instagrame
Disrupter SK na LinkedIn

Sedíme v administratívnych priestoroch Slovenskej pošty v historickej budove na bratislavskom Námestí SNP a bývalý generálny riaditeľ Martin Ľupták nám hovorí o tom, ako ho mrzí, že má pošta taký zlý imidž.

 

Vo funkcii bol bezmála dva roky, no ako vysvetľuje, zmeny v takejto veľkej firme, kde je navyše hlavným akcionárom štát, sú behom na dlhé trate. Refresher s ním hovoril o tom, čo sa mu podarilo zlepšiť, ako je to so zatváraním pobočiek aj o súčasnej finančnej situácii. 

 

Pozn.: V čase, keď sme robili s Martinom Ľuptákom rozhovor, bol ešte generálnym riaditeľom Slovenskej pošty. Oznámenie o tom, že končí vo funkcii, prišlo 27.septembra od hnutia Sme rodina, podľa ktorého došlo „k zmene politickej reality“.

 

Na ekonomickej podstránke Refresheru Disrupter ťa pozývame nahliadnuť do podnikania zaujímavých slovenských firiem. Ak sa ti naša práca páči, môžeš ju podporiť tým, že sa pridáš do klubu Refresher+. Získaš aj prístup ku všetkým prémiovým článkom.

 

Ako sa vám podarilo zlepšiť elektronické služby?

Minulý rok sme rozšírili takzvanú online priehradku. Platformu nájdu návštevníci nášho webu v pravom hornom rohu pod názvom Moja ePošta. Veľmi jednoducho a rýchlo si tam môžete zriadiť účet. Druhou platformou je mobilná aplikácia pre Android a iPhone. Obe ešte vylepšujeme. Postupne pribúdajú nové funkcie. Máte tam informácie o poštách, balíkoboxoch, môžete tam sledovať svoje zásielky, preposlať si ich do balíkoboxov. 

Dokonca už môžete odoslať zásielku bez vypisovania podacieho lístka na pobočke. Všetko vyplníte online, zaplatíte a na poštu už prídete len vhodiť list alebo odovzdať balík. Keď už potrebujete prísť fyzicky, v aplikácii si môžete pozrieť otváracie hodiny, koľko ľudí čaká aktuálne na pobočke v rade. 

 

Teraz pripravujeme platbu kartou a platobnú bránu pre aplikáciu. Vlani sme zaviedli napríklad online výpis z katastrálnej mapy alebo z registra trestov, respektíve obchodného registra. 

 

Zásielky si dokážete online aj presmerovať, splnomocniť blízkeho na prevzatie alebo si predĺžiť uloženie. Keď si aktivujete notifikácie zásielok, pošta vám dopredu pošle e-mail, respektíve SMS správu, že je na ceste k vám zásielka. 

 

Znamená to, že ľudia budú vedieť o tom, že im má niečo prísť, a už ich nebudú v schránke čakať žlté lístky? 

V zásade áno. Slovenská pošta vám žltý lístok vhodí len vtedy, keď sa zásielka nevojde do poštovej schránky alebo je zásielka do vlastných rúk a nedokázala vás zastihnúť. 

 

Legenda, že ich poštári vhadzujú, keď sa im nechce zásielku riešiť, sa teda nezakladá na pravde? 

Ľudí rozčuľuje, že sú doma, ale aj tak si nájdu v schránke žltý lístok. Sledujeme doručiteľnosť zásielok a usilujeme sa o to, aby takýchto prípadov bolo čo najmenej. Počas pandémie covidu-19 sme museli dodržiavať jednoznačné hygienické a bezpečnostné pravidlá.

Doporučené zásielky sme museli vhadzovať rovno do schránky. Keď je bežná situácia a niekto má doporučenú zásielku do vlastných rúk alebo s doručenkou a poštár vás nenájde, nechá žltý lístok. 

 

Aká je teda v súčasnosti doručiteľnosť zásielok? 

Šesťdesiat percent zásielok je priamo doručených adresátovi, ostatné sa ukladajú na pošte, lebo adresát nebol zastihnutý. To, že zásielky nedoručujeme, len vhadzujeme oznámenie, je subjektívny pocit.

 

Osobne navštevujem takmer všetkých starostov obcí, kde zrušíme pobočky, a vysvetľujeme, že neprídu o poštové služby, hovorí Martin Ľupták.
Osobne navštevujem takmer všetkých starostov obcí, kde zrušíme pobočky, a vysvetľujeme, že neprídu o poštové služby, hovorí Martin Ľupták. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Aké majú ľudia povedomie o tom, čo sa dá vybaviť online? 

Bohužiaľ, aj mladí vedeli o našich elektronických službách veľmi málo. Snažíme sa robiť kampane. Napríklad od polovice júla do konca augusta sme robili kampaň na našu aplikáciu. Za ten čas sa do nej zaregistrovalo 16-tisíc občanov.

 

Celkovo ju má stiahnutú 240-tisíc Slovákov. Online priehradku skôr využívajú ľudia, ktorí každodenne pracujú s poštovými zásielkami. Sú to firmy, malí podnikatelia, ale aj jednotlivci. 

 

Čo bráni tomu, aby boli elektronické služby Slovenskej pošty ešte lepšie, respektíve rozšírenejšie?

Veľmi málo Slovákov má zriadené elektronické schránky na komunikáciu so štátom. Keď vám štát nevie doručiť úradné zásielky elektronicky, Slovenská pošta ju môže fyzicky vytlačiť a doručiť. Tento trend sa nedarí výrazne zmeniť. 

 

Priemerný čas čakania na pošte je podľa našich meraní tri minúty.

 

Ako to súvisí s elektronickými službami Slovenskej pošty? 

Naše elektronické služby sú tu na to, aby občanom zjednodušovali prijímanie a odosielanie zásielok. Sme presvedčení, že kvalita služieb, pokiaľ ide o doručovanie zásielok aj mobilnú aplikáciu, je na vysokej úrovni. Problémom ostáva znalosť produktu a tú treba budovať.

 

Ešte dosť dlho potrvá, kým sa listová komunikácia zmení na čisto elektronickú. Pri balíkoch bude vždy posledný krok, keď treba balík fyzicky prebrať. A práve na „asistenciu“ pri doručovaní sú zamerané naše elektronické služby. 

 

Bude raz možné vybaviť všetky poštové služby bez návštevy pobočky?

Asi by som klamal, keby som povedal, že áno. Určite budeme vedieť pretaviť väčšinu do digitálneho priestoru. Ale pobočka v určitých životných situáciách bude potrebná asi vždy. Prirovnal by som to k otázke, či ešte niekto v budúcnosti bude používať tlačidlový telefón. Keď taký človek bude, určite nebude schopný využívať všetky elektronické služby pošty.

 

Bude pobočiek postupne ubúdať s tým, ako budú elektronické služby napredovať?

Pýtate sa ma to preto, lebo ste zachytili správy, že zatvárame veľa pobočiek? 

 

Martin Ľupták je vo funkcii dva roky. Pracovne pendluje najmä medzi hlavnou poštou v Banskej Bystrici a Bratislavou.
Martin Ľupták je vo funkcii dva roky. Pracovne pendluje najmä medzi hlavnou poštou v Banskej Bystrici a Bratislavou. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Je to aj ekonomicky logická otázka. Pobočky sú nákladné… 

Keď sa robil prieskum v Európe, ktorý mapoval, koľko pobočiek pošty vychádza na počet obyvateľov a veľkosť krajiny, my s Českou republikou sme skončili na dvoch posledných miestach, keďže ich máme najviac.

 

Trend je jednoznačný. Po celom svete sa stráca posielanie fyzických listov a pribúdajú balíky. Pobočky sa optimalizujú, zatvárajú alebo sa transformujú na franšízový systém. Na najmenších pobočkách sa toho denne udeje veľmi málo a každý rokom je to ešte menej. Áno, momentálne zatvárame tie najmenej využívané. Minulý rok sme zavreli 97 pôšt. 

 

Čo to znamená pre obyvateľov týchto obcí? Čo majú robiť, keď chcú poslať list?

Osobne navštevujem takmer všetkých starostov obcí, kde zrušíme pobočky, a vysvetľujeme, že neprídu o poštové služby. Poštová licencia nám ukladá umožniť prístup k našim službám všetkým obyvateľom Slovenska. V miestach, kde nie je pobočka, stále pôsobia naši poštoví kuriéri a doručovatelia.

 

Vieme balíky a listy nielen doručiť, ale aj prevziať na odoslanie. Dokonca sme to do niektorých kultúrnych domov prišli vysvetliť osobne, keď nás o to poslanci poprosili. Každému občanovi príde zároveň do schránky informačný leták. 

 

Čo bude s priestormi pobočiek, ktoré stratia svoju funkciu? 

Snažíme sa ich predať. Priebežne robíme aj elektronické aukcie. Ponuku zverejňujeme aj na realitných portáloch. 

 

Slovenská pošta robí 24 hodín denne 7 dní v týždni. Aké logistické procesy na pozadí prebiehajú? 

Keď sa pošty večer zavrú, musíme všetky listy a balíky z pobočiek zobrať a posunúť ich do takzvaných hlavných spracovateľských stredísk. Na Slovensku ich máme štyri – v Bratislave, Žiline, pri Zvolene a v Košiciach. Tam ich pretriedime a pošleme ich na pobočky, kde si ich prevezmete. Keď sa v noci preveziete po Slovensku autom, stretnete na cestách veľmi veľa našich kamiónov a dodávok.

 

Jednou z našich kľúčových stratégií je rozširovanie siete pobočiek v nákupných centrách.

 

Aký je v súčasnosti čakací čas na pobočkách? 

Priemerný čas čakania na pošte je podľa našich meraní tri minúty. Len v auguste sme pritom na celom Slovensku obslúžili 995-tisíc ľudí. Mohli by sme sa baviť o tom, prečo si Slováci stále myslia, že je to číslo oveľa vyššie.

 

Keď človek čaká v banke pol hodiny, lebo si chce vybaviť úver, neprekáža mu to. Ale na poštu chodia ľudia vopred nahnevaní predstavou, že tam budú čakať celú večnosť. Na sociálnych sieťach stačí jedna zdieľaná zlá skúsenosť, ktorá sa začne šíriť. 

 

Záleží aj na tom, čo idete na poštu vybaviť. Napríklad pri takzvanej zaručenej konverzii určite strávite viac ako tri minúty. Keď prídete podať balík, ktorý ste si predpripravili cez online priehradku, budete na pošte možno pol minúty. 

 

Ak prídete v období vyplácania štátnych sociálnych dávok, pravdepodobne budete čakať dlhšie. V bežný deň celé Slovensko prichádza na poštu medzi 7.30 a 9.00 h ráno a potom po 15.00 h popoludní. Sme vyťažení aj počas obedných prestávok. Keď nechcete čakať, pokúste sa týmto časom vyhnúť. 

 

Skracoval sa posledné roky tento čakací čas? 

Čas, kým na pošte vybavíte, čo potrebujete, sa v priemere skracuje. Ako som už spomínal, máme hodiny, keď je pošta vyťaženejšia, a hodiny, keď prichádza menej ľudí. Dobrou pomôckou pre klientov, ako čakať čo najkratšie, je mobilná aplikácia a aj naše elektronické služby na doručovanie.

 

Čas, kým na pošte vybavíte, čo potrebujete, sa v priemere skracuje, potvrdzuje šéf pošty.
Čas, kým na pošte vybavíte, čo potrebujete, sa v priemere skracuje, potvrdzuje šéf pošty. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Máte dostatok personálu? 

Ak by ste sa ma pýtali pred rokom, povedal by som, že cítime nedostatok. Ani teraz na určitých miestach a v niektorých regiónoch nemáme dosť ľudí, ale nie je to kritické. Chýbajú nám napríklad vodiči.

 

Kde končia listy, ktoré sa nikdy nedoručia?V poštovej úložni, ktorú má Slovenská pošta v Trnave. Neskladujeme len listy, ale aj balíky. Čudovali by ste sa nielen koľko, ale aj aké typy balíkov si ľudia neprevezmú. Niekedy sa stane, že sa jednoducho stratili. Máme presné pravidlá a postupy, ako s nimi máme narábať.

 

A čo s nimi ďalej robíte? Ako dlho ich musíte skladovať? 

Lehotu skladovania určujú poštové podmienky a závisí od typu nedoručiteľnej zásielky, jej rozpätie je od troch mesiacov až po tri roky. Potom môžu ísť tieto zásielky do dražby alebo ich musíme v súlade s predpismi zničiť. V špeciálnom režime sú poštové poukazy, teda peniaze, ktoré nemožno doručiť ani vrátiť. Tie nemožno ani predať, ani zničiť. 

 

Keby ste mali povedať jednu pobočku Slovenskej pošty, ktorá je príkladom toho, ako by mali vyzerať pošty budúcnosti, ktorá by to bola?

Určite tá pri autobusovej stanici Nivy alebo aj v iných nákupných centrách, či nová hlavná pošta v Nitre.

 

Minulý týždeň sme dostali prvé odhady, koľko nás bude stáť energia budúci rok. Je to tragédia.

 

A v čom sú iné? 

Jednou z našich kľúčových stratégií je rozširovanie siete pobočiek v nákupných centrách. Zákazníci dramaticky zmenili svoje správanie. Z centra mesta, ktoré bolo najvyťaženejšie, sa presúvajú práve do obchodných centier.

 

Minulý rok sme po prvýkrát v histórii presťahovali hlavnú poštu v krajskom meste, v spomínanej Nitre. V centre mesta mali ľudia problém s parkovaním a prestali chodiť na pobočku. Aj vizuálne sú Nivy či Nitra tie, ktoré udávajú trend. Chceli by sme, aby takto vyzerali všetky nové pobočky.

 

Čo vnímate ako najväčšiu chybu v hospodárení Slovenskej pošty? 

Zlý je systém, že sa v priemere každé dva roky kompletne vymení vedenie. S tým prídu noví ľudia, ktorí si inak nastavia priority a hodnoty. Pri takomto veľkom podniku je potom veľmi ťažké udržať nejaký trvalý rozvoj. Je hanba, že v roku 2021 sme museli riešiť suchý záchod na jednej z pobočiek, lebo tam nebol žiaden. 

 

Pružnosť procesov vysvetlím na príklade. Nastúpil som v júni 2020 a hneď v ďalšom mesiaci som rozhodol, že vymeníme sto našich najstarších nákladných áut, ktoré sú za zenitom bezpečnosti, ekológie aj hospodárnosti. Pred mesiacom sme prebrali prvý kus nového nákladného auta. Procesy zmien sú veľmi dlhé, výsledky vidno po rokoch. 

 

Manažment Slovenskej pošty sa mení veľmi často, čo bráni dlhodobým zmenám.
Manažment Slovenskej pošty sa mení veľmi často, čo bráni dlhodobým zmenám. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

Vidíte to tak, že by mohla byť pošta v najbližších rokoch zisková? 

Už tretí rok ideme do straty. Minulý týždeň sme dostali prvé odhady, koľko nás bude stáť energia budúci rok. Je to tragédia. Slovenská pošta ročne spotrebuje približne 18 gigawattov elektriny a 50 gigawattov plynu. Energetická kríza, ktorá sa na nás valí, nás ani náhodou do zisku neprivedie. Čaká nás vyššia cena o 300 a viac percent. 

 

Momentálne prehodnocujeme celý náš investičný plán. Dostali sme celkom slušný investičný úver od Európskej investičnej banky, takže peniaze sme mali. Teraz však nevieme, čo nás čaká. 

 

Na sadzbách za poštové služby na obdobie 2022 sme sa dohodli pred viac ako rokom. Nereflektujú teda súčasné problémy.

 

Nepomôže vám štát? 

Naším hlavným akcionárom je štát, no zároveň sme akciová spoločnosť s vlastným rozpočtom. Zatiaľ to vyzerá tak, že si musíme hľadať vlastné riešenie. 

 

Máte už zazmluvnenú elektrinu na ďalší rok? 

Zmluva sa nám končí až 31. decembra. Ponuky na verejné obstarávanie sa uzavreli 9. septembra. Uvidíme, čo bude. Plyn máme našťastie na ďalší rok ešte vysúťažený. 

 

Intenzívne sa vás týkajú aj ceny pohonných hmôt… 

O tom niet pochýb. Ročne prejazdíme na cestách 50 miliónov kilometrov. Pred vojnou sme mali v stratégii, že nakúpime päťsto elektrických áut. Potom sme to znížili na dvesto. Teraz si nie som istý, či nejaké nové elektrické autá budú. 

 

Budete v súvislosti s tým zvyšovať ceny poštových služieb? 

Zdražovali sme v marci. Lenže nad nami je štátny regulačný úrad, ktorý schvaľuje každý náš krok. Navyše na sadzbách na obdobie 2022 sme sa dohodli pred viac ako rokom. Nereflektujú teda súčasné problémy. V krátkom čase nevieme v našej firme vinou systému rozhodnúť prakticky o ničom. Potrebovali by sme, aby boli ceny vyššie. 

 

Dokážete konkurovať iným komerčným kuriérom? 

Áno, dokážeme. V súčasnosti máme majoritný podiel na trhu, prepravujeme približne tretinu balíkov. Využívajú nás viaceré veľké e-shopy, sme ich exkluzívnym partnerom. Keby sme to nerobili dobre, tak si nás nevyberú. Je to však biznis s veľmi nízkou maržou.

Upozorniť na chybu - ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher/Ľubo Baran
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy Rozhovory
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac