Cook vraví, že bez rozmanitého pracovného kolektívu nedosiahnu tech firmy ani zďaleka toľko, koľko by inak mohli.
Šéf firmy Apple Tim Cook vyhlásil, že bez žien technologické firmy nedosiahnu taký pokrok, aký by dosiahli s nimi. V rozhovore pre BBC povedal, že „jadro technológií a ich vplyvu na ľudstvo závisí od toho, či sú pri stole ženy“. Odôvodňuje to tým, že ak pri stole nie je zastúpené široké spektrum názorov, tak ľudia nebudú prichádzať so skvelými riešeniami. Uznal, že aj jeho firma v kontexte rodovej rovnosti a reprezentácie žien má čo doháňať.
Na nedostatok žien neexistuje výhovorka
V spoločnosti Apple pracovalo v Spojených štátoch v roku 2021 35 % žien. Tento počet je v rámci predpokladaného priemerného zastúpenia žien v technologických firmách podľa odhadu Deloitte Global. V analýze sa predpokladá, že v roku 2022 bude priemerný počet okolo 33 %, pričom štvrtina z nich bude mať technické pozície.
Jeden z dôvodov, prečo je žien v tech firmách menej, je fakt, že vedecké odbory, ako sú technológie, inžinierstvo či matematika, si na ďalšie štúdium vyberá menej dievčat než chlapcov. „Firmy sa nemôžu vyhovoriť a povedať, že nie je dostatok žien, ktoré študujú počítačové vedy, a preto ich nemôžeme dostatok najať,“ tvrdí Cook. Hovorí, že diverzita je jeho srdcu blízka.
Podľa neho je dôležité významne zmeniť počet ľudí, ktorí sa pre technické odbory rozhodnú. Myslí si, že úplne každý by sa mal naučiť základy kódovania skôr, ako dokončí školu, aby mal dostatok informácií o tom, ako funguje kódovanie a ako sa vytvárajú aplikácie.
Firma Apple práve spustila program na podporu ženských zakladateliek a vývojárok aplikácií vo Veľkej Británii. V rámci rozhovoru s BBC sa s niektorými zo žien stretol aj samotný Cook. Jedna z nich, Alexia de Broglie, vytvorila aplikáciu na vzdelávanie o osobných financiách s názvom Your Juno. Vytvorila ju predovšetkým pre ženy a nebinárne osoby potom, čo ju šokovalo zistenie, ako málo vedia o financiách jej kamarátky.
Je členkou niekoľkých skupín pre zakladateľov firiem na Whatsappe a tvrdí, že až 90 % z nich sú muži. Ženy sa poznajú po krstnom mene, čo označuje za bláznivé vzhľadom na to, že muži sa medzi sebou takto dobre nepoznajú.
Ďalšia z nich zas vyvinula apku Spoke zameranú na duševnú pohodu mladých ľudí po tom, čo jej mladší brat prišiel o kamaráta. Ten si siahol na život. „Dúfam, že o päť rokov už ani nebude nič také ako ženská zakladateľka, že ani nepôjde o jasne definovanú oblasť, pretože toľko rozličných ľudí bude pracovať na rôznych projektoch,“ vraví. Túži vidieť vyrovnanejšie pracovné prostredie.