Podľa Igora Matoviča si polepšia oblasti zdravotníctva, školstva a verejnej správy. Odborníci tvrdia opak.
Vláda Eduarda Hegera schválila tzv. zákon roka, ktorým je štátny rozpočet na budúci rok, informovala na Facebooku strana OĽaNO. Zákon kritizujú odborníci aj opozícia, ktorá môže obštrukciami docieliť rozpočtové provizórium.
Premiér Eduard Heger sa na tlačovej konferencii poďakoval partnerom za konštruktívnu diskusiu, ktorá podľa neho viedla k zostaveniu rozpočtu. „Máme zodpovedný rozpočet, rozpočet rozvoja a stability,“ dodal.
Kabinet premiéra Eduarda Hegera v piatok opakovane schválil zvýšenie príjmov aj výdavkov štátneho rozpočtu na tento rok približne o 1,5 miliardy eur. Súčasťou materiálu je aj rozpis výdavkov, na ktoré budú financie použité. Vláda zároveň požiadala parlament o prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom období.

Rozpočet musí schváliť Národná rada SR, s čím môže mať menšinová koalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí problém. Strana SaS označila návrh za „diletantsky“ spravený a za bianko šek ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tento naratív odmieta a hovorí o pomoci ľuďom.
Smer-SD žiada, aby sa rozpočet zvýšil o 207 miliónov eur a umožnil opätovné vyplatenie 13. dôchodkov.
Odborníci varujú
S pôvodným rozpočtom nesúhlasí ani bývalý minister školstva Branislav Gröhling. Školy podľa neho urgentne potrebujú zvýšenie počtu asistentov. Uviedol, že ak ministerstvo financií v rozpočte nezvýši zdroje na asistentov, tento problém narastie do „ozrutných rozmerov“.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí so zástupcami zdravotníkov vyhlásil, že návrh budúcoročného rozpočtu je pre ministerstvo zdravotníctva neakceptovateľný. Po zmenách Igor Matovič sľubuje, že výdavky na zdravotníctvo dosiahnu v roku 2023 úroveň 7,62 miliardy eur. Oproti minulému roku pôjde o nárast o 1,24 miliardy eur
Pôvodne analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotných analýz Martin Samatana pre SME povedal, že ak bude rozpočet schválený, slovenské zdravotníctvo padne na úroveň Rumunska. Ľudia podľa neho môžu očakávať predlžovanie čakacích lehôt na operácie, ďalšie štrajky zdravotníkov i nárast odvrátiteľných úmrtí.
Vo finálnom návrhu však vláda upravila niekoľko položiek a vyjasnila niektoré detaily. „Pôvodný rozpočet by som ohodnotil akademických Fx. Tento si zaslúži D. Ak sa jasne určí na čo presne a kedy (resp. za akých podmienok) bude použitá rezerva a opatrenie na kompenzáciu cien energií bude vykrývať náklady, tak by som dal C,“ napísal Smatana. Podrobnosti vysvetľuje v statuse na Facebooku, v ktorom zároveň dodáva, že hroziace rozpočtové provizórium v prípade neschválenia riadneho rozpočtu spôsobí degradáciu zdravotníctva.
Po mimoriadnej tripartite v stredu minister práce Milan Krajniak informoval, že s návrhom rozpočtu nesúhlasí iba Združenie miest a obcí Slovenska. Zamestnávatelia aj odborári návrh rozpočtu vzali na vedomie, aj keď k nemu mali výhrady. Jednota dôchodcov na Slovensku však návrh štátneho rozpočtu kritizuje. Podľa predsedu JDS Michala Kotiana nepokryje ani najpozitívnejší scenár vývoja cien energií.