Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. októbra 2022 o 17:18
Čas čítania 0:54
Martina Havranová

Takmer 57-tisíc slovenských firiem vlastnia cudzinci. Najviac majiteľov pochádza z Českej republiky, Maďarska a Rakúska

EKONOMIKA A FINANCIE EKONOMIKA PODNIKANIE SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Prvenstvo si neustále držia podnikatelia z Českej republiky, aktuálne vlastnia 13 831 subjektov.

Analýza spoločnosti Dun & Bradstreet ukázala, že 56 773 slovenských firiem je v rukách vlastníkov z iných krajín. Najviac majiteľov pritom pochádza zo susedných krajín ako Česká republika, Maďarsko a Rakúsko, ktoré dokopy tvoria polovicu subjektov so zahraničným pozadím.    

podnikanie, oblek
Zdroj: Unsplash/Hunters Race


Prvenstvo si neustále držia podnikatelia z Českej republiky, aktuálne vlastnia 13 831 subjektov. „Paradoxom je, že počet subjektov sa zvyšuje. Od začiatku roka

získali približne 1 300 firiem, objem imania však klesá. Z 2,8 miliardy eur, ktoré Česi ovládali v našich podnikoch vlani, je to dnes 2,5 miliardy,“ konkretizuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Medziročne sa zvýšil aj počet vlastníkov z Maďarska a Rakúska. 


V top desiatke najčastejších zahraničných majiteľov slovenských spoločností sa nachádzajú aj Ukrajinci (2 387), kde počet majiteľov stúpol medziročne o 170, Nemci (2 371), Poliaci (2 177), Taliani (2 123) a Rumuni (1 546). Markantné zastúpenie v našich firmách majú aj Briti (1 356) a podnikatelia spoza Atlantiku (1 535).


Dôvodov, prečo je pre podnikateľov z okolitých krajín lákavé vstúpiť na náš trh, je niekoľko. „Česi sú dlhodobou jednotkou, pričom ich záujem o naše firmy kontinuálne stúpa. Ich vstup na Slovensko je veľmi jednoduchý. Naše štáty majú spoločnú históriu, neexistuje jazyková bariéra, čo výrazne zjednodušuje samotný proces zakladania a riadenia biznisu z administratívnej stránky,“ upresňuje Štěpánová. Dôležitým faktorom nielen pre podnikateľov z Česka je atraktívne hospodárske prostredie Slovenska a obchodný potenciál rastu.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac